15.08.2024. u 11:04
Od septembra se otvara prva privatna dvojezična škola u Crnoj Gori, Obrazovni centar ,,Maša”. Osnivač i direktor ove obrazovne ustanove mr Zorka Kečina kaže da je njihova misija oduvijek da prepoznaju afinitete svakog djeteta, a to rade nudeći im razne sadržaje, programe, treninge, kampove…
-Dvadesetogodišnje iskustvo kako u vođenju privatne vaspitno obrazovne ustanove, tako i desetogodišnje iskustvo u radu u školi osnivača i direktorice, kao i okupljanje najkvalitetnijeg kadra, su temelj koji je neophodan da se postavi zdrav sistem vaspitno obrazovnog procesa, odnosno prve bilingvalne osnovne škole u Crnoj Gori – rekla je Kečina.
Preporuka su rezultati
O njihovom dosadašnjem radu, kako kaže, govore, prije svega, rezultati. Brojni njihovi polaznici su lučonoše u školama, uspješni matematičari, šahisti, gimnastičari…
– Da ne govorim da imamo i studenata medicine i raznih drugih fakulteta i zaista smo ponosni na njihove uspjehe i zahvalni roditeljima što su odabrali nas kao prvi i najvažniji stepenik u obrazovanju njihovog djeteta – rekla je ona.
Kečina ističe da su ljubav i posvećenost, a zatim i iskustvo, inovativnost, odgovornost nešto što roditelji godinama unazad prepoznaju i biraju njihovu ustanovu kao mjesto za boravak i odrastanje svoje djece.
-Kako uvijek istražujemo i analiziramo nas i druge obrazovne sisteme odlučili smo se za bilingvalan pristup, odnosno dvojezičnu nastavu u našoj školi. Veoma je važno da djeca uče s ljubavlju, razumijevanjem i bez jezičkih barijera – rekla je ona.
Drugi strani jezik će, kako dodaje, djeca usvajati kroz radionice na zanimljiv i opušten način.
-Djeca će uz engleski izučavati i druge strane jezike, kao i brojne radionice. Sve navedeno će zavisiti od njihovih interesovanja, a na nama je da ih stimulišemo na pravi način – kazala je ona.
Put od 20 godina ih je izgradio u sad već brend koji konstantnim radom, napretkom, edukacijom, održavaju na visokom nivou, poručuje Kečina.
U školi se realizuje javno važeći plan i program na našem jeziku i CLIL međunarodni plan i program na engleskom jeziku.
Informacije koje zanimaju roditelje:
-djeca borave u školi od 8 do 15 i 30h
– nastava traje prvi dio dana, dok je drugi dio planiran za izradu domaćih zadataka i dodatne aktivnosti, odnosno radionice
-djeca imaju dva obroka u školi, doručak i ručak
– škola posjeduje pametne table, računarsku salu, sva djeca imaju svoje ormariće i knjige ne nose kući
-vrtić radi po međunarodnom IPC planu i programu i rad je na engleskom jeziku
-intenzivno se radi na razvoju govora, lijepog izražavanja, motorike kako krupne tako i sitne u zavisnosti od uzrasta, sportu, muzici, likovnom stvaralaštvu i nije im strano da osim IPC koriste i druge programe, kao što su Montesori, Regio emilio pedagogiju sve u zavisnosti od interesovanja djeteta, teme uzrasta.
Broj djece u grupama i razredima je ograničen.
Upis je u toku
Nedavno je Kečina saopštila da što se upisa u školu tiče svi polaznici prvo prolaze testiranje psihologa, koji otvara njihov portfolio i prati razvoj djeteta. Broj djece u odjeljenjima je ograničen na 15, a upis je u toku.
Što se vrtića tiče, djeca su podijeljena po godištima i broj djece je ograničen.
Kao posebnost škole izdvaja to što će djeci pružiti kvalitetan temelj za dalje školovanje. Smatra da je jako važno da se djeca, prije svega, opismene na svom jeziku, nauče pravila svog jezika, a uporedo savladavaju i drugi strani jezik, odnosno više njih u zavisnosti od uzrasta.
– Napominjem da je jedan od ključnih faktora zašto smo se odlučili baš za ovaj program taj što smo željeli da djeca koja izlaze iz naše škole znaju i šta su padeži i kako se primjenjuju kao i sve druge specifičnosti naše istorije, kulture, jezika… – kazala je Kečina.
Primjenjuju finski model
U školi će primjenjivati finski model učenja. Uspostavili su saradnju sa kolegom koji je boravio u finskim školama i koji je i sada u komunikaciji sa njima.
-Izrazili su spremnost i želju da svoje vještine implementiraju u našoj školi. Imamo u planu horizontalnu razmjenu znanja čime ćemo naš kadar osposobiti da taj model obrazovanja primjenjuju na pravi način. Finski model u suštini podrazumijeva mnogo opušteniji pristup obrazovanju koji je kao takav mnogo zanimljiviji djeci – kazala je Kečina.
-Potičem prije svega iz porodice u kojoj je majka svoj radni vijek provela u prosvjeti odnosno kao učiteljica u Bosni, a zatim i Crnoj Gori. Slušajući njeno iskustvo, kao i sopstveno koje imam u radu u školi, da se primijetiti da umjesto nekadašnjeg rada na kvalitetu sad se sve svelo na kvantitet, odnosno nije važno znanje već ocjena i famozna luča. Smatram da je svestrano obrazovanje koje bi osnovne škole trebale da pružaju zamijenjeno golom borbom za ocjenom i na žalost samovolji pojedinih nastavnika, da ne govorim o pritiscima od strane roditelja. Držim se toga da poštujem kolege, ali i da mnogo više osluškujemo djecu i njihove potrebe – zaključuje Kečina.
Pored lokacije u Zagoriču, od septembra počinju da rade i vrtić i osnovna škola na novoj adresi: Dalmatinska 51.
Kontakt: [email protected]
Instagram: ischoolmasa
Telefon: 067-242-810