Novi Zeland prepolovio porez na bezdimne alternative! Cilj je jedan – da postanu zemlja bez duvanskog dima
Vlasti Novog Zelanda prepolovile su akcize na duvanske proizvode koji rade po principu zagrijavanja duvana. Prema riječima stručnjaka, ovakvim potezom ova zemlja će postati svjetski lider u smanjenju štete od konzumacije duvana, piše 24sedam.rs
Osim što će alternative koje rade po principu zagrijavanja, a ne sagorijevanja učiniti pristupačnijim potrošačima, smanjenje poreza od 50 odsto šalje potencijalno moćnu javnu poruku.
Saradnica ministra zdravlja Novog Zelanda Kejsi Kostelo, koja je u julu i naložila ovu promjenu, rekla je da je to učinila kako bi podstakla ljude koji puše da pređu na manje štetne alternative.
Građani, a i vlasti Novog Zelanda već znaju dosta o strategijama za smanjenje štete od pušenja. Poslednjih godina, zemlja je prihvatila vejping kao alat za smanjenje štete, a vlada ih preporučuje u tu svrhu. Kako su ove alternative stekle popularnost, pad stope pušenja na Novom Zelandu se ubrzao – na 6,8 odsto do 2023.
Smanjenjem akciza, kako kaže Kostelo, još jedan je od poteza da se stvari ubrzaju i da se postigne cilj – da Novi Zeland postane “država bez duvanskog dima”, odnosno da se stopa pušenja smanji ispod pet odsto.
– Vejping ne funkcioniše kod svih pušača, a neki koji su pokušavali uz njega da prestanu da puše, pokušali su nekoliko puta. Uređaji za zagrijavanje duvana (HTP) imaju sličan profil rizika kao vejp i trenutno su legalno dostupni. Sada testiramo kakav uticaj ima prepolovljavanje akciza na te proizvode – rekla je za medije Kostelo.
Kostelo i njene kolege, kako kažu, ugledaju se na Japan gdje je korišćenje HTP-a omasovljeno jer ne postoje ni prostorna, a ni ograničenja za reklamiranje, što je dovelo do rekordnog pada u prodaji cigareta u protekloj deceniji kakav nije zabilježen nigdje u svijetu.
Takođe se razmatra da se u ovoj zemlji dozvoli prodaja kesica snusa i nikotina koje su trenutno zabranjene, kako bi doprinijeli naporima za prestanak pušenja. Ovi oralni proizvodi su na sličan način pokazali efikasnost smanjenja štete u svijetu.
Takav višestruki pristup stavio bi Novi Zeland u jedinstvenu poziciju, jer se svijet i dalje bori sa osam miliona smrtnih slučajeva povezanih sa pušenjem godišnje. Objašnjenje je svako ko želi da prestane da puši ima svoje potrebe, a ono što pomaže jednoj osobi možda neće odgovarati drugoj.
Naučnica dr Mareva Glover, zagovornik smanjenja štete od duvana na Novom Zelandu, pozdravila je nedavni potez vlasti o smanjenju poreza na bezdimne duvanske proizvode, piše Filternativa.rs.
– Usvajanje oporezivanja proporcionalnog riziku sa ciljem da se alternative cigaretama sa nižim rizikom učini pristupačnijim za ljude koji puše je razumno – rekla je Glover i dodala:
– Ljudima koji ne žele da probaju vejping ili koji nisu bili u mogućnosti da prestanu da puše uz pomoć vejpinga treba učiniti pristupačnim i prihvatljivim zamjene nižeg rizika za cigarete. Dokazano je da su bezdimni duvanski proizvodi jedna od ovih zamjena – navela je ona.
Relevantna istraživanja su pokazala da povećanje poreza na sigurnije nikotinske alternative dovodi do veće prodaje cigareta.