ZANIMLJIVOSTI: Pet činjenica o Koloseumu

0
0
Foto: Stock Photo
Foto: Stock Photo

Flavijev amfiteatar, odnosno Koloseum, vjerovatno je najpoznatiji simbol grada Rima. Godine 2007. proglašen je za jedno od sedam novih svjetskih čuda, a u nastavku pročitajte pet zanimljivih činjenica o ovom mjestu koje godišnje posjeti oko četiri miliona turista.

1. Koloseum, jedan od najljepših primjera rimske arhitekture, bio je i ostao najveći amfiteatar ikada izgrađen. Njegova gradnja započeta je 72. godine, za vrijeme cara Vespazijana, a dovršena desetak godina kasnije za vrijeme vladavine njegovog sina Tita. Mogao je da primi 50.000 gledalaca (prema podacima iz 354. godine oko 87.000), koji su gledali borbe gladijatora protiv životinja i ostale predstave. Borbe između žena bile su predstavljane kao poseban događaj, jer su se događale jako rijetko.

2. Amfiteatar je izgrađen u eliptičnom obliku, sa sjedištima koja se koso spuštaju prema areni i koja su odražavala strogo određenu hijerarhiju rimskog društva. Tako su, primjera radi, senatori sjedjeli na donjem nivou, kako bi što bolje vidjeli šta se dešava, dok su žene, robovi i oni najsiromašniji mogli da posmatraju akciju samo sa zadnjih sjedišta.

3. Smatra se da je više od milion životinja umrlo u borbama u areni – slonovi, lavovi, krokodili, žirafe, nilski konji i mnoge druge koje su dovođene sa svih strana svijeta.

4. Kao što je to i danas slučaj na stadionima, gledaoci su i u ono vrijeme imali uobičajene uzvike od kojih je svaki označavao neki od ključnih momenata u areni (Uri, vinciri, verberari, ferroque necari – Biti spaljen, vezan, udaran i umrijeti od čelika, Ave Caesar, morituri te salutant – Ave Cezare, pozdravljaju te oni koji će umrijeti, Habet, hoc habet – Gotov je, gotov je i tako dalje).

5. Posljednje borbe u Koloseumu održane su u 5. i 6. vijeku nove ere, a nakon pada Rimskog carstva, bio je zapušten i uslijed različitih razloga (zemljotresi, poplave, požari, snjegovi…) pretrpio je veliku štetu. To je kulminiralo u 15. vijeku, kada je kamen korišćen za njegovu gradnju služio kao građevinski materijal prilikom izgradnje drugih rimskih spomenika, sve dok ga papa Benedikt XIV 1780. godine nije proglasio svetim mjestom.

Izvor: kafenisanje.rs