28.08.2023. u 23:29
Evropska noć slijepih miševa obilježena je noćas u Podgorici, u organizaciji JP za nacionalne parkove Crne Gore.
Prostor ispred Narodne biblioteke ,,Radosav Ljumović” na Trgu nezavisnosti u Podgorici ispunila je dječja kreativnost. Crtali su i slikali slijepe miševe. Za tri najbolja rada bile su spremne nagrade, a svi su dobili bedževe. Uz sve to, saznali su mnoge zanimljivosti o slijepim miševima.
Šef marketinga, promocije, edukacije i turizma u JP za nacionalne parkove Crne Gore Srđan Lubarda istakao je da se malo zna o slijepim miševima u našem društvu.
– Sigurni smo da, uz svu ovu promociju i promociju koju planiramo u budućnosti će se mnogo više znati o ovoj plemenitoj vrsti. Kada smo osmišljavali šta to prirediti kada je Evropska noć slijepih miševa u pitanju, zajednički predlog je bio da uključimo djecu i da djeca saznaju nešto više o slijepim miševima. Znam da oni sve to znaju kroz fantastični strip i film ,,Betmen” i da su kroz taj akcioni film svi zavoljeli slijepe miševe – rekao je Lubarda, istakavši da je najpravilniji naziv za slijepe miševe ljiljci.
This slideshow requires JavaScript.
Biološkinja i stručna saradnica za zaštitu faune sisara u JP za nacionalne parkove Crne Gore Belma Šestović poželjela je dobrodošlicu na treću Evropsku noć slijepih miševa.
– Ova noć posvećeno je razumijevanju, edukaciji i divljenju ovim čudnim stvorenjima koja neprimjetno lete tokom noći. Obilježava se više od trideset godina u više od 30 evropskih zemalja. Kod nas već treći put. Na kraju imaćete priliku da čujete muziku koja je prva muzika sa autentičnim zvukovima slijepih miševa, a koja je nastala u Crnoj Gori – rekla je Šestović.
This slideshow requires JavaScript.
,,Najmlađim istraživačima” poručila je da slušaju sa pažnjom priču o slijepim miševima i njihovoj ulozi u prirodi i zapamte da svaki korak ka edukaciji i očuvanju prirode pravi razliku. Odrasle je podsjetila na ,,čuda prirode koja nas okružuju”.
– Prenesimo tu čaroliju sljedećim generacijama. Naša odgovornost je da štitimo i njegujemo ovu planetu kako bismo je ostavili budućim generacijama u istom sjaju u kojem smo je i mi naslijedili – istakla je Šestović.
Publici se obratila i djevojčica Bilja koja je rekla da su slijepi miševi jedina vrsta letećih sisara koji danju spavaju i žive aktivno noćni život.
This slideshow requires JavaScript.
– U Crnoj Gori otkrivene su 32 vrste slijepih miševa, u Evropi 51, a cijelom svijetu više od 1.300. Svaka vrsta slijepog miša strogo je zaštićena nacionalnim zakonom, a nalaze se na listama brojnih evropskih konvencija, direktivama i sporazumima. Crne Gora je potpisnica tih dokumenata i na taj način se obavezala da štiti ove vrste. Slijepi miševi ne piju krv, ne mrse se u kosi i nisu slijepi. Oni pomoću eho lokacije imaju savršenu sliku prostora oko sebe. Evropske vrste slijepih miševa su veoma korisne za čovjeka, jer se hrane insektima. Jedan gradski slijepi miš za noć pojede od tri do šest komaraca – kazala je Bilja.
Mališani su se odlično zabavljali slušajući o slijepim miševima i crtajući ih. Bila je to noć puna osmijeha i edukacije.
B.R.
Foto: B. Šekularac