Više od 400 glumaca, uključujući A-liste i dobitnike Oskara, kao što su Meril Strip, Brendan Frejzer i Dženifer Lorens – potpisale su pismo u kojem traže od ,,SAG-AFTRA” (The Screen Actors Guild – Američke federacija televizijskih i radio umetnika) da obezbijede ,,prelomni ugovor” sa filmskim studijima i platformama za striming. Pismo su poslali šefovima i pregovaračkom timu strukovne organizacije.
Članovi sindikata su izglasali štrajk u slučaju da pregovarači ne postignu dogovor sa drugom stranom do 30. juna. Smatraju da su plate, vještine glumaca, kreativna sloboda i snaga sindikata oslabljeni u posljednjoj deceniji. Žele da se to promijeni.
SAG-AFTRA je ogroman sindikat sa 160.000 članova filmskih i televizijskih glumaca, voditelja, radio ličnosti, snimatelja, pjevača, influensera, modela i drugih medijskih profesionalaca iz cijelog svijeta, uglavnom iz SAD. Praktično svaki profesionalni glumac ili zaposleni u ozbiljnim medijima, radio i TV kućama je član ovog sindikata.
U pismu članovi pišu da se spremaju na žrtve na koje njihovo rukovodstvo nije spremno i upozoravaju da su ,,spremni da udare, ako bude potrebno”.
Rolling Stone je prvi objavio da pismo postoji, a svoje potpise navodno su dali Kevin Bejkon, Elizabet Benks, Kvinta Branson, Glen Klouz, Ben Stiler, Džulija Luis-Drajfus, Maja Houk, Keke Palmer, Rami Malek, Arijana DeBoz, Nataša Lion i Marisa Tomej , Nil Patrik Haris, Ejmi Šumer i Ejmi Filer”.
Predsednik SAG-AFTRA Fran Drešer je ove nedjelje u video poruci izvijestio da su pregovori bili ,,izuzetno produktivni i fokusirani na ključna pitanja”, ali to očigledno nije zadovoljilo članove sindikata. Oni ne žele sporazum gdje se ne ispune svi njihovi zahtjevi.
Među zahtjevima oko ugovora su zaista važna pitanja uključujući minimalnu zaradu, isplate autorskih naknada koje uključuju rast prihoda od striminga, zdravstveno osiguranje, penzije i dodatno, regulisanje pravila o korišćenju ličnih snimaka za kastinge.
U Holivudu je i ranije bilo štrajkova glumaca. Najveći se dogodio 1980. godine, kada je skoro cijela proizvodnja u SAD stala na tri mjeseca, a uslijedio je i štrajk zbog istog ugovora. Manjih štrajkova bilo je 2000, 2008. i 2017. godine.
Izvor: Portal RTCG/b92