Porto Novi
MAGAZIN PREPORUKA

DRUGA BICIKLIJADA: ,,Sa biciklom u saobraćaju” (Biciklom do rodnog kraja)

U subotu je održana Druga biciklijada, pod nazivom ,,Sa biciklom u saobraćaju”, u organizaciji biciklističkog kluba ,,Lovćen” sa Cetinja i Akademije plus iz Građana/Ljubotinj.
Učesnici su krenuli sa ,,Balšića pazara” na Cetinju i starim putem vozili do Rijeke Crnojevića, gdje je održano takmičenje ,,poligon” za uzraste od 13 do 18 godina. Učesnici su članovi registrovanih klubova iz prestonice koji se bave raznim aktivnostima, fudbalom, košarkom, rukometom i drugim.

U vožnji od Cetinja do Rijeke Crnojevića učestvovali su i građani. Najstariji je bio Mihailo Jablan sa 84 godine, a najmlađi Anto Jablan sa svega tri godine, a vožnju su podržali i profesionalci Darić i Kasom.

Na putu ka Rijeci Crnojevića napravljena je pauza na Ulićima gdje se djeci obratio Slaviša Čabarkapa u ime OB Cetinje, govoreći o tome kako se biciklisti trebaju ponašati u saobraćaju, a zatim i u (na) Košćelama gdje je Ivan Banović, PR prestonice Cetinje, održao istorijsko-kulturni čas.
Košćele, dragulj slobode i borbe protiv fašizma, u subotu su posjetili učesnici Druge biciklijade. Osim veze sa II svjetskim ratom i činjenicom da ima prelijep pogled na Skadarsko jezero, ovo mjesto je i kulturni lendmark Crne Gore. Tu je, po sopstvenoj želji, sahranjen najveći umjetnik sa naših prostora Dado Đurić.

Nakon istorijsko-kulturnog časa učesnici su se poklonili nad Dadovim grobom i odali počast ovom velikanu, ali i samom mjestu i svima onima koji su se borili za slobodu. Po dolasaku u Rijeku Crnojevića pozdravio ih je Nebojša Ražnatović, predsjednik MZ. Za učesnike su organizovani doručak i ručak, a  poslije takmičenja posjetili su Obodsku pećinu i mlinove i time nastavili upoznavanje sa istorijom i značajem ovog područja za razvoj cijele Crne Gore (Obodska pećina se nalazi na par kilometara uzvodno od Rijeke Crnojevića i do nje i Oboda vodi pješačka staza. Tu je štampana prva ćirilična knjiga kod Južnih Slovena. U vrijeme kad su nam mobilni uređaji u rukama 24/7 nije na odmet podsjetiti se kao je lijepo pročitati knjigu, pravu štampanu knjigu, možda baš tu na obali rijeke u hladu ispod žalosnih vrba).

Na kraju su dodjeljene diplome, medalje i pehari. Bile su četiri kategorije: do 13 godina, od 13 do 16 godina, ispod 18 godina za muškarce i za djevojčice od 13 do 16 godina. Pobjednicu su: Vukašin Vujović, Filip Lipovina, Todor Marković i Mia Perović. Prelazni pehar je ostao u MZ Rijeka Crnojevića kod Boža Šofranca.

Na području Ljubotinja, sa sjedištem u Građanima, aktivan je Klub privrednika biznis centar ,,Tri pazara”. Okupio je one imućnije i pokrenuo akciju da oni sami ulažu u svoj kraj. Godine 2014. došlo se na ideju da je biciklizam nada za razvoj tog seoskog područja i turizma u njemu. Akademija plus iz Građana organizovala je trku te godine na kojoj su učestvovala samo tri takmičara, a maršuta je bila: Cetinje-Rijeka Crnojevića-Virpazar-Građani. Kako se Akademija razvijala i aktivnosti u području sa njom povećavale, tako se i biciklizam razvijao. Godine 2020. je formiran klub Lovćen koji zajedno sa drugih šest klubova čini savez biciklista Crne Gore koji je član UCI-a, Internacionalnog udruženja biciklista.



Prošle godine je biciklijada održana na Cetinju, dok je poligon održan na Balšića pazaru. Ove godine je domaćin bila Rijeka Crnojevića tj. Riječki pazar, a za sljedeću biciklijadu planirano je da domaćin bude Virpazar, treći pazar. Ideja i želja su da se u seosku oblast ove tri regije, najviše ekonomski razvijne u staroj Crnoj Gori, možda i najljepše u cijeloj Crnoj Gori, vrati život i dovede turizam. Za jesen je planirana i osma UCI trka ,,Tri pazara” sa kojom se želi motivisati regionalno i opštinsko rukovodstvo da se, konačno, obrati pažnja i uloži u infrastrukrutu ovog područja.
Ovakve manifestacije se uglavnom održavaju sistemom ,,na mišiće”. Rijetki su oni, poput Penje Pulita Petrovića, koji se nesebično daju u ovakvim akcijama. Rezultati njegove borbe da se život vrati u njegov rodni kraj ne ostavljaju nikoga ravnodušnim. Ovu biciklijadu su pomogli ljubotinjani: Bato Šoć, Vojo Pejaković, Đuro Čelebić i Đuro Šaban. Hoće li međunarodna biciklistička trka u septembru biti dovoljan motiv da se regionalna infrastruktura popravi, vidjećemo. U svakom slučaju, za svaku je pohvalu trud svih koji su se okupili i organizovali ovakav dan za djecu, koja i jesu naša budućnost.

This slideshow requires JavaScript.

Text/Foto/Video: Goran Šaban