Porto Novi
SLAJDER SPORT

ĐORĐE JOVOVIĆ ZA MNE MAGAZIN: Bez borbenog duha nije moguć uspjeh

Odbojkaška U22 reprezentacija Crne Gore sjutra počinje svoj istorijski put ka prvom evropskom prvenstvu naše zemlje u ovoj konkurenciji.
Okupljanje je u Podgorici, slijede Nikšić i Kolašin. U poljskom Tarnovu od 12. do 17. jula čekaju ih selekcija Italije, Holandije i Turske.
Naš tim predvodiće korektor Đorđe Jovović, koji u razgovoru za MNE magazin kaže da je osjećaj nakon postizanja velikog uspjeha, kakav je plasman među osam najboljih odbojkaških reprezentacija u Evropi do 22 godine, fenomenalan. Dodaje da generacija kojoj pripada nije ona koja se plaši da izađe na megdan bilo kome, tako da će dati svoj maksimum.
Nakon Budućnosti, naš sagovornik obući će dres Triglava. Iz oba tima dolaze pohvale na račun Jovovićeve borbenosti, a on za MNE magazin ističe da je u stvaranju takvog sportskog duha imao ogromnu podršku porodice i da im je zahvalan što su ga od najranijeg uzrasta podržavali i usmjeravali u ono što najviše voli, a to je sport i takmičenje.
U maju je ispisana istorija odbojkaške reprezentacije U22. Okupljanje za pripreme za Evropsko prvenstvo u Poljskoj je u ponedjeljak. Kakav je osjećaj ovih nekoliko dana pred okupljanje reprezentacije?
– Tako je, ova generacija je postigla zaista veliki uspjeh plasmanom među osam najboljih odbojkaških reprezentacija u Evropi do 22 godine i osjećaj je zaista fenomenalan. Svi smo nestrpljivi da pripreme počnu i uz predan rad svih nas, vjerujem da ćemo se pripremiti na najbolji mogući način za takmičenje koje nam predstoji.
Kako ocjenjujete tim na koji u ovom periodu računa selektor Balša Radulović i šta možete da učinite svi protiv selekcija Italije, Holandije i Turske na Evropskom prvenstvu?
Iskreno vjerujem da generacija kojoj pripadam ima dobar potencijal i solidan kvalitet koji, uz predan rad i utakmice sa protivnicima koji igraju na visokom nivou, može samo da nam pomogne u našem daljem napredovanju i, nadamo se, olakša nam put ka seniorskoj reprezentaciji. Što se tiče selekcija koje ste pomenuli, radi se o reprezentacijama iz samog vrha evropske i svjetske odbojke, tako da postoji zavidan respekt prema njima. Ali, mi nismo generacija koja se plaši da izađe na megdan bilo kome, tako da ćemo dati svoj maksimum, a da li će to biti dovoljno za još neki uspjeh i pobjedu protiv ovih protivnika, ostaje da se vidi.
Karijeru nastavljate u Triglavu. Trener Sašo Rop kaže da ste imali puno ponuda iz inostranstva. Zašto ste odabrali Triglav?
– Moj izbor je ekipa Triglav iz Slovenije i od samog starta ljudi iz Triglava su bili izuzetno konkretni i vrlo sam zadovoljan dosadašnjim odnosom i profesionalnošću koju su pokazali. Vjerujem da je to pravi izbor iz razloga što je klub u koji dolazim kao i Slovenačka prva liga   odlična sredina za napredak mladih igrača i vjerujem da će mi ta sredina i ambijent koji me očekuje, uz moj predan rad, omogućiti da za par godina budem u situaciji da zavrijedim pažnju još jačih evropskih klubova.
Trener Rop kaže da ste nedvosmisleno veliki potencijal i da su mu iz Budućnosti rekli da ste veliki borac, glavni motivator i da držite ekipu na okupu. Koliko Vam znače ove riječi i kako ste izgrađivali sve te osobine kroz život i karijeru?
– Svakako da gode ovakve pohvale od ljudi koje izuzetno cijenim i drago mi je da su osobine koje ste naveli nešto po čemu me prepoznaju. Smatram da bez borbenog duha i davanja zadnjeg atoma snage za ekipu na svakom meču, a pogotovu sa protivnicima koji važe za favorite, nije moguće očekivati bilo kakav uspjeh. Mislim da se jednim dijelom čovjek rađa sa tim i vjerujem da su vrlo bitni geni koje nosim, a nadograđuje se kroz porodično vaspitanje, naporan rad i izazove sa kojim se čovjek susrijeće. Ovdje bih naglasio da sam u stvaranju takvog sportskog duha imao ogromnu podršku moje porodice i da sam zahvalan roditeljima što su me od najranijeg uzrasta podržavali  i usmjeravali u ono što najviše volim a to je sport i takmičenje.
Ono što, takođe, naglašavaju jeste da ste ljevoruki. Što to, po Vama, izdvaja ljevorukog igrača na korekciji?
– Pa, istina je da je ljevorukih sportista mnogo manje i kako je većina stvari kako u životu, tako i u sportu prilagođena dešnjacima, tu nastupa naša kreativnost i mogućnost prilagođavanja, a i svojstveni su nam neki ne baš lako predvidljivi potezi koje dešnjaci po prirodi teško mogu izvesti ili predvidjeti.
Što Vam je to Budućnost dala u ljudskom i sportskom smislu i ko je trener/selektor koji Vas je najviše inspirisao kroz karijeru, ,,gurao” da budete bolji?
– Pa o svom već bivšem klubu mogu reći da imam samo pohvale kako u sportskom, tako i u ljudskom smislu. Ono što je danas rijetko u sportu je da se u Odbojkaškom klubu Budućnost ne ide po svaku cijenu na ostvarivanje kratkoročnih ciljeva i rezultata već se mnogo pridaje značaju radu sa mlađim generacijama. U skladu sa tom strategijom kluba i ja sam vrlo mlad dobio šansu da zaigram za prvi tim, a prošle sezone sa 20 godina mi je ukazana čast da budem kapiten Budućnosti, što je nosilo veliku odgovornost ali i dalo mi ogroman podstrek za moj dalji rad. Za sve u klubu imam pohvale, od uprave do trenera i saigrača i vrlo je teško izdvojiti bilo koga. Ali, ako već moram, onda bih izdvojio trenera Balšu Radulovića sa kojim sam radio više godina i koji je sigurno jedan od najzaslužnijih za moj napredak i uspjeh.
Bivši klub Budućnost i Vi pokazali ste koliko je u suštini, pored bavljenja sportom, ključno obrazovanje. Vaša poruka mladima?
– Svi u klubu iz uprave izuzetno su bili izričiti da pored bavljenja odbojkom ne smijemo zapostaviti naše školovanje i tu smo imali apsolutnu podršku i ne rijetko smo bili kritikovani za neke propuste a koji su se ticali našeg školovanja. Kada sam upisao fakultet situacija je bila ista i imao sam i tada ogromno razumijevanje i podršku mog bivšeg kluba.
Moja poruka mladima bi bila, naravno, da se bave sportom – jer u današnje vrijeme izazova, sport im mnogo može pomoći da razvijaju vještine, uče se timskom radu, samodisciplini i pozitivnom pristupu životu. Naravno, školovanje i visoko obrazovanje im treba biti jedan od glavnih prioriteta.
Kakvi su Vam dalji planovi u obrazovnom smislu?
– Što se tiče mojih daljih planova u obrazovnom smislu, to se trenutno nalazim pred izazovom kako da uskladim moje obaveze u klubu i reprezentaciji sa obavezama na Fakultetu za informacione sisteme i tehnologije. Imam veliko razumijevanje profesora sa fakulteta UDG pa se nadam da ću u narednom periodu nadoknaditi propušteno i svakako doći u narednih par godina do akademske diplome.
Bojana Radonjić
Foto: Privatna arhiva