U Institutu za bolesti djece Kliničkog centra Crne Gore ove godine prvi put simbolično je obilježen 26. mart, Svjetski ljubičasti dan, odnosno Dan svjesnosti o epilepsiji, noseći ljubičaste uniforme, dijeleći i puštajući ljubičaste balone, kazala je specijalista pedijatrije u toj ustanovi Nelica Ivanović Radović.
– Želimo na ovaj način da izrazimo punu podršku našim malim pacijentima i njihovim porodicama, a u isto vrijeme da počnemo jasno i glasno da govorimo o epilepsiji kao bolesti koja je čest pratilac djetinjstva, te da sa stručne pozicije širimo znanje o ovoj bolesti zasnovano na dokazima – poručila je Ivanović Radović.
Prema njenim riječima, zadatak je da osim svakodnevnog rada preduzimaju se društvene aktivnosti u borbi protiv omalovažavanja pacijenata sa epilepsijom zbog njihove bolesti i njihovog isključivanja iz svakodnevnih aktivnosti.
– Epilepsija često sa sobom nosi tešku društvenu stigmu. Iako je kvalitet života određen prvenstveno trajanjem bolesti i uspjehom u kontroli napada, upravo psihološki i socijalni faktori čine jedan od glavnih činilaca terapijskog ishoda. Djeca su posebno ranjiva na društvenu stigmu, pa unaprjeđivanje znanja o epilepsiji u društvu može predstavljati šansu za poboljšanje njihovog sveukupnog kvaliteta života kroz školovanje, savjetovanje i druge vidove podrške – pojasnila je ona.
Podsjeća da od epilepsije u svijetu boluje od 50 do 60 miliona ljudi.
– Incidenca je najveća upravo u dječijem uzrastu. Epilepsija narušava kvalitet života djece, posebno onih sa aktivnom bolešću. Ipak, djeca sa epilepsijom, ukoliko nemaju pridružene bolesti koje bi ih u tome spriječile, mogu da vode ispunjen život i ostvare u potpunosti svoj životni potencijal – istakla je Ivanović Radović.
U tretmanu epilepsije i uspjehu na tom putu, navodi ona, ,,roditelji su naši najbolji i najvažniji saveznici”.
– Naš cilj je da se sa roditeljima još bolje povežemo kroz formiranje udruženja, organizovanje tribina i sličnih aktivnosti, radi dobrobiti naših pacijenata – zaključila je Ivanović Radović.