Nobelovu nagradu za ekonomiju za 2021. godinu su dobili Dejvid Kard, Džošua Angrist i Gvido Imbens.
Švedska kraljevska akademija je saopštila da su dobitnici nagrađeni za doprinos u ekonomiji rada i za analizu uzročno-posljedičnih veza.
Kako se navodi u obrazloženju, Kardu je priznanje pripalo zbog revolucionarnog rada na tržišnim efektima minimalca, imigracije i obrazovanja. Na primjer, on je pokazao da povećanje minimalne zarade ne mora nužno dovesti do manje radnih mjesta.
Druga polovina nagrade dodijeljena je Angristu i Imbensu za to kako se precizni zaključci o uzroku i posljedici mogu izvući iz prirodnih eksperimenata – ili situacija koje proističu iz stvarnog života.
Proglašenjem dobitnika nagrade za ekonomiju završena je nedjelja Nobela.
Nobelova nagrada za ekonomiju prošle godine dodijeljena je Amerikancima Polu R. Milgramu i Robertu B. Vilsonu.
Sezona Nobela počela je saopštavanjem dobitnika Nobelove nagrade za medicinu. Ovogodišnji dobitnici su američki naučnici Dejvid Džulijus i Ardem Pataputijan za otkrića receptora temperature i dodira.
Zatim je saopšten dobitnik Nobelove nagrade za fiziku, to su Sukuro Manabe, Klaus Haselman i Đorđo Parizi. Nagrađeni su „za revolucionarni doprinos razumijevanju složenih fizičkih sistema“, dok je Nobelova nagrada za hemiju dodijeljena nemačkom naučniku Bendžaminu Listu i škotskom naučniku Dejvidu Makmilanu „za razvoj asimetrične organokatalize“.
Nobelovu nagradu za književnost dobio je Abdulrazak Gurna, koji je nagrađen za „empatični i beskompromisni prikaz posljedica kolonijalizma i sudbine izbeglica zarobljenih između kultura i kontinenata“, a Nobelovu nagradu za mir su dobili novinari Marija Resa i Dmitrij Muratov.
Nagrade se tradicionalno uručuju 10. decembra, na dan smrti osnivača nagrade, švedskog naučnika i industrijalca Alfreda Nobela (1833-1896), pronalazača dinamita.
Nobelova nagrada se sastoji od zlatne medalje, diplome i čeka na devet miliona kruna (oko milion eura). Novčani iznos nagrade se dijeli ako ima više laureata u jednoj disciplini.
Izvor: N1