Porto Novi
MODA SLAJDER

MARINA BANOVIĆ ZA MNE MAGAZIN: Čast je i odgovornost stilizovati crnogorske olimpijce za Tokio

Crnogorskoj dizajnerki Marini Banović četvrti put je povjeren zadatak da stilizuje našu reprezentaciju na Olimpijskim igrama, ovog puta u Tokiju.
Pamte se još stranice svjetskih priznatih časopisa sa naslovima da je crnogorska reprezentacija bila najstilizovanija na Olimpijskim igrama u Riju. To je bilo, takođe, djelo naše sagovornice.
Počastvovana je, kaže ona u razgovoru za Montenegro magazin, što će i ovoga puta stilizovati naše reprezentativce.
– Velika je i odgovornost, samim tim što su meni ovo četvrte Olimpijske igre i svaki put se od mene očekuje da to bude nešto novo, zanimljivije – ističe Banović.
Interesuje nas da li zemlja u koju idu ima uticaja u inspiraciji za osmišljavanje uniformi za naše reprezentativce ili se isključivo vodi bogatstvom i ljepotom kulturne, prirodne i istorijske baštine Crne Gore.
– Bez obzira što je meni inspiracija naša kulturna baština, tradicija, nacionalni kostim Crne Gore, ovoga puta je jaka veza na temu nacionalnog kostima Crne Gore i nacionalnog kostima Japana – kimona. U analizama kulture i tradicije Japana i nihovog kimona negdje sam tražila zajedničku nit estetike između našeg i njihovog nacionalnog kostima i mišljenja sam da sam je pronašla kroz formu našeg odjevnog komada – džamadana i njihovog kimona. Ono što je, takođe, značajno pomenuti je to da će naši reprezentativci biti odjeveni u komade u crvenoj boji, boji naše zastave, a opet ovu boju nalazimo i kod domaćina u njihovoj zastavi, u onom crvenom krugu – objašnjava Banović za Montenegro magazin.
Sama forma je, dodaje ona, stilizovana na način da, sem toga što ima elemente tradicije,  zajedničke veze i tradicije u ova dva pomenuta odjevna komada, oni će biti odjeveni urbano i moderno, biće u trendu. Jer, pojašnjava Marina,  trenutno je na modnoj sceni u svijetu aktuelna ta forma kimona- širokih pantalona (kada je riječ o ženskoj odjevnoj kombinaciji) , a za muškarce su izbor elegantna slim fit odijela.
– Kad je forma u pitanju kod tog preklopnog dijela koji podsjeća na kimono ili na naš džamadan vodilo se računa i da se poštuju neki elementi iz tradicije Japana, da to bude preklop koji ide sa lijeve strane na desnu, što je kod njih asocijacija na žive borbene ljude, na ljude pune dobre energije. Suprotan način zatvaranja, odnosno kopčanja na odjevnom komadu kod njih je asocijacija na nešto drugo – ističe Banović.
Objašnjava da Japanci imaju jaku tradiciju u estetici i uopšte u ornamentici tako da je sa svojim timom o svemu vodila računa – kakav kroj, kakva struktura, kakva forma i kakva estetika u dekoraciji može da se nađe na tim odjevnim komadima kako bi ispoštovali zemlju domaćina.
– A da pri tome naglasimo sve elemente našeg nacionalnog kostima koji mogu da se nađu na jednom savremenom odjevnom komadu i da, naravno, pošaljemo jaku poruku. U ovom slučaju poruka je svakako da smo spremni da damo sve od sebe, prvo ta crvena boja, boja energije i pozitivnosti, da damo sve od sebe da se tamo sportski borimo za ono što nam pripada i da iz Japana donesemo medalje – kaže Banović.
Naglasila je da su Crnogorski olimpijski komitet na čelu sa Dušanom Simonovićem, predsjednikom i svakodnevna komunikacija sa Igorom Vušurovićem itekako imali udjela u cijeloj ovoj organizaciji, da su sportisti bili u prilici da iznesu svoje mišljenje i  zahtjeve, sugestije kako bi se osjećali udobno u tim odjevnim kombinacijama i kako bi sve funkcionisalo kako treba.
B.R.
Foto:
B. Šekularac