Jedno od ključnih svojstava vitamina B6 je da katalizuje proizvodnju ženskog hormona estrogena – jednog od najvažnijih hormona za ljepotu i mladost.
Već sa oko 30 godina, njegova prirodna proizvodnja u tijelu primjetno usporava, zbog čega koža gubi elastičnost i prirodan sjaj i pojavljuju se prve bore. Sniženi nivo estrogena izaziva hronični porast krvnog pritiska, debljanje, smanjenje brzine metabolizma, oslabljenu kognitivnu funkciju (distrakcija, loše pamćenje, spore mentalne reakcije), krhkost kostiju i loše držanje. Naravno, postoji i hormonska terapija, ali ovo je prilično kontroverzan i težak proces koji bi se trebalo odvijati pod strogim nadzorom ljekara, mada se mnogi endokrinolozi snažno protive uplitanju u hormonalnu pozadinu tijela, ako za to ne postoje ozbiljne indikacije.
Osim što može da stimuliše prirodnu proizvodnju estrogena, vitamin B6 normalizuje “građevinsku” funkciju tijela: podstiče regeneraciju ćelija i štiti ih od oštećenja. Uz to, ima blagotvoran uticaj na zdravlje kardiovaskularnog i nervnog sistema i pomaže u prevenciji bolesti povezanih sa starenjem.
Da bi se izbjegao deficit vitamina B6 u organizmu, potrebno je izgraditi pravilnu, uravnoteženu ishranu. Većina piridoksina nalazi se u piletini, govedini i jajima, ali ako ste na biljnoj ishrani, brokoli, karfiol, slatki krompir i banane su odlični izvori ovog vitamina.
Pored toga, postoje dodaci ishrani u kojima se vitamin B6 obično kombinuje sa drugim vitaminima njegove grupe i u obliku koji je što lakši za asimilaciju. Ako se odlučite na jednostavniji put i uzmete vitaminski dodatak, svakako se obratite ljekaru.
Izvor: stil.kurir.rs