Na Univerzitetu Donja Gorica juče je održana promocija knjige „Internationalization of Studies at the UDG, Example of Cooperation with China“, autora prof. dr Veselina Vukotića i prof. dr Zorana Đikanovića, i promocija „Kineskih studija“, novoosnovanog trogodišnjeg studijskog programa na UDG-u.
Program promocije vodila je Marija Radunović sa Univerziteta Donja Gorica, koja je poželjela dobrodošlicu i istakla da je knjiga ,,Internationalization of Studies at the UDG, Example of Cooperation with China“ rezultat višegodišnje saradnje Univerziteta sa Kinom.
– Veoma smo ponosni na tu saradnju. Da smo neobičan univerzitet potvrđuje i ova knjiga koja je dokaz bogate i intezivne saradnje sa Kinom – kazala je Radunović.
Rektor UDG-a, prof. dr Veselin Vukotić, jedan od autora knjige, kazao je da je za saradnju sa Kinom potrebno razumijevanje filozofske osnove i principa te saradnje.
-Da bi razvijali saradnju sa Kinom, treba razumjeti ne samo praktične, već i filozofske osnove i principe te saradnje. Razumjeti filozofiju znači razumjeti suštinu. Pođimo od motoa UDG-a: ,,Istorija budućnosti”. U suštini našeg motoa su dva pojma: proces i vrijeme. Zajedno proces i vrijeme znači dinamika, a dinamika je uvijek tok, stalna promjena. Mi smo Univerzitet čija je vizija da dinamično upravlja promjenama. UDG se prilagođava promjenama, ali mnogo više promjene prilagođava sebi. Naša strategija je kreativno prilagođavanje promjenama, a ne puko preživljavanje. Ako su promjene suština budućnosti, onda možemo reći da je strategija razvoja UDG-a kreativno prilagođavanje budućnosti, odnosno to je strategija stalnog stvaranja i prevazilaženja sebe – kazao je Vukotić.
On je ukazao na značaj filozofije, i istakao da je UDG Univerzitet čije studije nijesu učenje, već buđenje.
-Ukoliko želimo da razumijemo sadašnjost, moramo znati budućnost. Naš problem nije što ne znamo budućnost, naš problem je što ne razumijemo sadašnjost. Niče je rekao: ,,Mi moramo početi sa preusmjeravanjem učenja tako da počnemo razumijevati te male svakodnevne stvari, koje su mnogo važnije za naše razumijevanje svijeta u sebi i svijeta oko sebe ”- kazao je Vukotić.
On je dodao da je Kina velika ekonomska i tehnološka sila sa izuzetno obrazovanim stanovništvom, te da će nesumnjivo uticati na ,,našu istoriju budućnosti”. Vukotić je kazao da je imao u CANU-u, na međunarodnoj konferenciji, rad ,,Kultura i obrazovanje u kineskoj inicijativi ,,The Belt and Road””, koju vidi kao Kolumbovo osvajanje Amerike u 15. vijeku. On navodi da ta inicijativa obuhvata četiri kontinenta i 85 odsto svjetske populacije.
Kina povezuje svijet, ona ima tehnologiju i kapital, ali nedovoljno veliko tržište, kaže Vukotić. On smatra da je ,,Pojas i put” inicijativa zapravo otkriće novog kontinenta – Evroazije, kao što je Kolumbo otkrio novi kontinent – Ameriku. Ova inicijativa spaja evropsku modernu fiziku i azijski misticizam, kao i dva načina razmišljanja – evropski i azijski. U mjeri u kojoj smo spremni i sposobni da učimo jedni od drugih, kaže Vukotić, toliko ćemo živjeti životom dostojnim čovjeka, a dosadašnja saradnja sa Kinom, kako ističe, ga ohrabruje.
-Meni je drago da naši studenti i profesori počinju da shvataju Kinu bez predrasuda, da žele i vole da idu u Kinu, da osjećaju velike koristi od te saradnje. Isto tako, i kineski studenti i profesori to žele – da dođu u Crnu Goru, odnosno na UDG – naglasio je Vukotić.
Prof. dr Zoran Đikanović, koordinator UDG saradnje sa Kinom rekao je da je internacionalizacija studija na UDG-u na primjeru saradnje sa Kinom predstavljena kroz knjigu „Internationalization of Studies at the UDG, Example of Cooperation with China“, čiji sadržaj čine dokumeta i fotografije sa svih događaja u oblasti saradnje Univerziteta i Kine.
-Knjiga je doprinos transparentnosti, odnosno dostupnosti informacija o saradnji velikog broja zaposlenih i pojedinaca, i ne dozvoljava da se nešto zaboravi ili drugačije protumači. Saradnji sa kineskom ambasadom i kineskim univerzitetima prethodila je naša inicijativa još iz 2012. godine da sa ambasadorom Kine uspostavimo bližu vezu. Suštinska saradnja sa kineskim univerzitetima i institucijama počinje učešćem profesora Vukotića na kineskom programu koji je održan u Pekingu u septembru 2014. godine, na kojem je profesor Vukotić uspostavio prve kontakte sa kineskim univerzitetima. U oktobru 2016. godine imamo prvu posjetu XIHUA univerzitetu koja je bila uzvrat njihovoj posjeti iz maja te godine. Prilikom te posjete delegacija UDG-a potpisala je sporazum o saradnji sa XIHUA univerzitetom – kazao je Đikanović.
On je dodao da uspješan početak saradnje sa XIHUA univerzitetom bio je okidač odlične saradnje koja je uslijedila.
-U međuvremenu svi crnogorski univerziteti su dobili poziv za učešće za mehanizam “16+1” u turizmu, i u maju su sva tri univerziteta bili gosti na Bejim Union University u Kini. Mi smo iz te saradnje napravili krupan korak ka realizaciji sopstvene strategije internacionalizacije. U septembru 2017. ogranizovali smo Miločerski forum na kojem su učestvovali više od 60 profesora i privrednika iz Kine. Taj razvojni forum se koristi za uspostavljanje novih kontakata I širenje postojećih veza. Nakon toga, delegacija UDG-a je učestvovala na ,,The Belt and Road” forumu na kojoj su uspostavljeni novi kontakti i potpisani novi sporazumi- podsjetio je Đikanović.
On je kazao da je na Miločerskom forumu 2018. godine objavljena ideja o planu UDG-a da želi da organizuje kineske studije. Nakon dva mjeseca pripreme uz pomoć Ambasade Kine, organizovana je posjeta Kini, u okviru koje su održana 43 sastanka.
-Ova knjiga treba da bude podsticaj dalje saradnje UDG-a sa kineskim univerzitetima i institucijama. Svaka saradnja je interesna, ali u osnovu ove saradnje je uspostavljanje prijateljstva i povjerenja. Stekli smo mnogo prijatelja u Kini, profesor Vukotić uspostavio je lični kontakt sa Ministrom kulture u Kini, kao i brojne druge saradnje – zaključio je Đikanović.
Ana Dulović, studentkinja UDG-a koja je studirala jedan semester u Kini na UDG akademskoj razmjeni, kazala je da je kroz to iskustvo uspjela da upozna sebe i svoju kreativnost, kao i da je zahvalna UDG u na toj prilici.
-Preporučila bih svim studentima UDG-a da prihvate šansu koju im ovaj univerzitet omogućava i da se uključe u internacionalne aktivnosti – poručila je Dulović.
Na promociji je govorio i Nj. E. Liu Jin, ambasador NR Kine u Crnoj Gori, koji je kazao da mu je zadovoljstvo što ima mogućnost da doprinese razvoju međunarodne vizije u sklopu studija na UDG-u.
-Ovo je prva publikacija i saradnja crnogorskog i kineskog univerziteta. Nadam se da će kineske studije postati popularnije u Crnoj Gori. Najuzbudljiviji rezultat je vaša ljubav prema kineskim studijama kao predmet na UDG-u. Na našem prvom susretu, gospodin Vukotić mi je rekao da se njegova knjiga zasniva na obimnom istraživanju kineskih rituala, kulture, tradicije, ljudi, arhitekture. Kina i Crna Gora imaju veliko partnerstvo. Prijateljstvo između ove dvije zemlje nastaviće oni koji razumiju jedne druge. Vjerujem da će Kineske studije poslužiti da se to prijateljstvo nastavi – kazao je Liu Jin.
Vatroslav Belan, nacionalni koordinator Crne Gore u Mehanizmu saradnje “16+1” na današnjoj promociji kazao je da se odnosi između Crne Gore i Kine razvijaju na bazi međusobnog razumijevanja, poštovanja, saradnje, uz uvažavanje različitosti.
-Profesori Vukotić i Đikanović su šansu za saradnju prepoznali i počeli sa njenom realizacijom, pretvorivši je u projekte i tako za UDG stvorili dodatnu prednost. Crna Gora i NR Kina su diplomatske odnose uspostavili 2006. godine, i odnosi između ove dvije zemlje se razvijaju na bazi međusobnog razumijevanja, poštovanja, saradnje, uz uvažavanje različitosti. NR Kina podržava evropsku perspektivu Crne Gore, a Crna Gora uvažava politiku Kine. Crna Gora je aktivni učesnik u okviru saradnje ,,16 + 1” i potpisnica je memoranduma o saradnji unutar inicijative ,,Pojas i Put” – rekao je Belan.
On je dodao da Crna Gora i NR Kina na nivou Ministarstva obrazovanja trenutno usaglašavanju dva nacrta sporazuma u oblasti obrazovanja.
-Šanse za saradnju Kine i Crne Gore leže upravo u ovome što radi UDG – u razmjeni i sticanju znanja. Bez obzira koliko je zemlja mala ili velika, znanja nikada nije dovoljno. Svako znanje je dodatna vrijednost. Crna Gora i NR Kina na nivou Ministarstva obrazovanja trenutno usaglašavanju dva nacrta sporazuma u oblasti obrazovanja. Nacrt sporazuma o saradnji u prosvjeti za period 2019 -2022. i nacrt sporazuma o međusobnom priznavanju visokoobrazovnih isprava. Na osnovu bilateralnih sporazuma o saradnji za akademsku 2019-2020. godinu opredijeljene su stipendije za studiranje crnogorskih studenata u Kini – kazao je Belan, dodajući da su definisani i drugi oblici saradnje dvije zemlje.
Dr Marija Orlandić, dekanica studijskog programa „Kineske studije“, navela je da je cilj ovog programa sticanje znanja, vještina iz oblasti kineskog jezika, kineske kulture, ekonomije, turizma i sl.
-Sama vizija razvoja UDG-a je građena na platformi otvorenosti i internacionalizacije. UDG uvijek osluškuje tražnju, globalni uticaj Kine će porasti u godinama koje slijede, posebno putem implementacije inicijative ,,Pojas i put”. Kao mala država, Crna Gora je već započela saradnju sa Kinom, a isto tako broj mladih ljudi iz Crne Gore koji žele da posjete Kinu je u porastu, a da ne govorimo o broju kineskih turista koji posjećuju Crnu Goru. Kineski studiji će se fokusirati na istraživanju savremene Kine u globalnom i istorijskom kontekstu. Cilj ovog programa je sticanje znanja, vještina iz oblasti kineskog jezika, kineske kulture, ekonomije, turizma i sl – istakla je Orlandić.
Ovo će studentima, navodi Orlandić, dati praktičnu i teorijski podlogu za usavršavanje, kao i kvalitetnu osnovu za primjenu stečenog znanja stečenog u praksi kroz saradnju sa kineskim kompanijama i ustanovama.
-Program je spoj dominantnih predmeta kao što je učenje kineskog jezika u svim semestrima, ali i učenje IT tehnologija. Na prvoj godini izučavaće se predmeti poput istorije i geografije Kine, preduzetništvo, psihologija i sl, odnosno upoznavanje sa osnovnim karakteristikama Kine. Druga godina, u fokus stavlja razumijevanje Kine, kroz predmete kao što su kineska filozofija, antropologija itd. Treća godina je puna programa koji će omogućiti svakom studentu da boravi u Kini u petom semestru u okviru potpisanih memoranduma o saradnji. Isto tako, stručna praksa i obavezne praktične aktivnosti u okviru realizacije ovog studijskog programa, omogućiće studentima da u potpunosti ovladaju praktičnim vještinama i steknu potrebno iskustvo – rekla je Orlandić.
Milica Janković je prezentovala dio UDG sajta na kineskom jeziku.
-Radeći na ovom web sajtu, uz svu otvorenost koju smo imali u pristupu ovakvog dijela sajta, nailazili smo na izazove i poteškoće. Na sajtu su radila četiri programera, dizajner i prevodilac. Čast mi je da mogu da predstavim sajt UDG-a na kineskom jeziku, naročito zbog toga što je ovaj univerzitet koji je jedan od rijetkih u ovom dijelu Evrope koji ima sajt na kineskom jeziku – kazala je Janković.
Zeng Daorong, zamjenik sekretara partijskog komiteta SWUFE, istakao je da mu je čast da prisustvuje današnjoj promociji, čestitajući na objavljivanju knjige o saradnji.
-UDG je postigao izvanredne rezultate u profesionalnom učenju i praktičnim treninzima zahvaljujući odgovornosti i trudu u vezi internacionalizacije. Čestitam na objavljenoj knjizi, ovo je prilika za promociju saradnje između univerziteta u Kini i Crnoj Gori – kazao je Daorong.
Nakon promocije, održana je i diskusija o saradnji Kine i Crne Gore. Profesorica Milica Vukotić, koja je bila gostujući profesor na kineskom univerzitetu-studijski program namijenjen kineskim, ali i gostujućim njemačkim studentima, istakla je vrednoću i posvećenost kineskih studenata. Kazala je da je UDG umnogome uticao da se promijeni percepcija Kine u Crnoj Gori, tako da se razbiju predrasude i izgradi prava slika o ovoj zemlji. Sandra Tinaj navela je da je bila uključena u procese internacionalizacije, kao i da je u početku imala mali otpor i predrasude prema programu, ali nakon brojnih inicijativa i programa promijenio se stav i doživljaj Kine i kineskih unirziteta, a čitav proces je pratio veliki rad profesora Vukotića.
Završnu riječ imao je profesor Vukotić.
-Ključni rezultat nije ni broj studenata ni profesora na razmjeni, ni tribine, ni razne posjete, ni dolasci delegacija, ni masa naših studenata u kineskim kompanijama, ni razbijanje predrasuda koje smo imali prema Kini, itd. Važni su ovi rezultati, ali je najvažnije što smo shvatili da ,,Možemo”. Zar nam sve ovo ne govori da u globalizaciji nema malih i velikih, da postoje samo uspješni i neuspješni? Ovo je svjetski događaj, mi imamo hrabrosti da sa ovim ljudima, koji su u vrhu politike, ekonomije i biznisa, da razgovoramo i da budemo partneri. Siguran sam da će između UDG-a i kineskih univerziteta i kompanija, uzajamno razumijevanje i prijateljstvo donijeti zadovoljstvo mladim ljudima iz obje zemlje – zaključio je Vukotić.
D. Markuš
Foto: B. Šekularac