DRUŠTVO PREPORUKA

SDMCG: Crnu Goru od početka godine napustilo najmanje šest ljekara

Ilustracija

Prema podacima Sindikata doktora medicine Crne Gore, od 2014. godine javno zdravstvo Crne Gore napustilo je više od 120 ljekara.

Iz Ljekarske komore Crne Gore, saopštili su da je ova ustanova od početka godine izdala šest potvrda ljekarima za rad u inostranstvu. Ipak, kako ističu iz ovih institucija, preciznih podataka o tome koliko je ljekara napustilo javni zdravstveni sistem Crne Gore i dalje nema.

Prema posljednjim podacima Sindikata doktora medicine (SDMCG), od početka godine, javni zdravstveni sistem Crne Gore napustile su specijalistkinje radiologije u Opštoj bolnici (OB) Nikšić, Vera Svorcan Đurović i Zorica Bajović, kao i specijalistkinja onkologije u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) Ivana Durutović. Kako su naveli, Đurović i Bajović su novi radni odnos zasnovale u privatnim zdravstvenim ustanovama, dok je Durutović posao pronašla u Njemačkoj.

Osim toga, kako su saopštili, javne zdravstvene ustanove su nedavno napustili i specijalista ortopedije u Opšte bolnice Nikšić Marko Čvorović (novi radni odnos zasnovao u Srbiji), specijalistkinja ORL u OB Nikšić Maja Nikolić (novi radni odnos zasnovala na Malti), specijalistkinja anesteziologije u OB Nikšić Dragana Kalem (novi radni odnos zasnovala u Sloveniji), specijalistkinja interne medicine u DZ Nikšić Bulatović Vera (obavlja funkciju poslanika u parlamentu Crne Gore) i specijalistkinja oftalmolog u OB Cetinje Nada Džaković, (novi radni odnos zasnovala u PZU).

Iz Ljekarske komore, navode da je ova ustanova od početka godine izdala šest potvrda o dobrom ugledu i članstvu ljekarima u cilju zasnivanja radnog odnosa u inostranstvu.

-Od početka 2019. godine, zaključno sa 14. majem, Ljekarska komora je shodno zahtjevima za izdavanje potvrde o dobrom ugledu i članstvu u komori, izdala šest potvrda i svaki zahtjev je bio u cilju nostrifikacije diplome, odnosno rada u inostranstvu – naveli su iz Ljekarske komore.

Ipak, treba naglasiti da to ne znači i konačan broj onh koji su napustili državu, imajući u vidu da ta vrsta dokumenta nije uvijek neophodna ljekarima, dodaju oni.

Komentarišući ove podatke, predsjednica Sindikata doktora medicine Milena Popović – Samardžić kaže da su učestali odlasci ljekara iz javnog zdravstva posljedica sve većeg nezadovoljstva i pacijenata i ljekara.

-Širiti optimizam koji se ne može zasnivati na istini i činjenicama je isto toliko štetno koliko i ne raditi ništa. Mislim da to proizlazi jedno iz drugog. Kad ne radite suštinske promjene, jedino što vam ostaje je da širite lažni optimizam da će ovdje biti bolje i da se na tome radi. U prilog činjenici da se suštinski problemi ovdje ne rješavaju, prije svega dostupnost zdravstvene zaštite pacijentima, uslovi rada, povećanje zarada ljekara – navodi Popović – Samardžić.

Prema njenim riječima, veliki dio doktora je na rubu egzistencije.

-Većina ljekara u Crnoj Gori i dalje ima osnovnu platu od 550 eura. S tim novcem vi ne možete da servisirate osnovnu potrošačku korpu – napominje Popović – Samardžić.

Ono na šta se često žale ljekari je i način na koji funkcioniše sistem elektronskog zakazivanja.

-Mi nijesmo protiv elektronskog zakazivanja. Međutim, zakazivanje na način na koji je uređen u Crnoj Gori čini više štete nego koristi. Smanjuje se dostupnost zdravstvene usluge, a povećava se broj pregleda. Nama je cilj kvalitet, a ne broj pregleda. Dakle, male su plate, a vi rizikujete svoj profesionalni kredibilitet u takvim uslovima rada. Vi kad odete u privatnu zdravstvenu ustanovu, vi sami sebi uređujete rad. Pregledate dnevno 20 pacijenata i to je to. U javnim zdravstvenim ustanovama niko ne može da stane iza kvaliteta rada, to je štancanje – kazala je Popović – Samardžić.

Ona naglašava da je ljekarima važna plata, kao i da sve ono što su učili, i ime koje grade, sačuvaju u profesionalnom smislu.

-Mi sjutra snosimo odgovornost za to. Nismo svjedoci da ljudi koji uređuju sistem snose odgovornost za svoje odluke nego ljekari koji moraju da sprovode njihove odluke. Biće sve više odlazaka zbog jednog neznavenog vođenja zdravstvenog sistema – kaže Popović – Samardžić i ističe da u Sinidkatu nemaju zvanične podatke o odlasku ljekara, već da te informacije dobijaju od kolega i pacijenata.

 

Izvor: Dnevne novine