Četvrtak, 3 Jula, 2025
spot_img
NaslovnicaARTKNJIGE: Sjajnih 18 naslova koje su napisale žene

KNJIGE: Sjajnih 18 naslova koje su napisale žene

Neke zbilja genijalne knjige su u ovoj godini objavile žene – toliko da je zapravo bilo teško suziti izbor, odnosno ovu listu, na samo 18 naslova

Sali Runi – “Normalni ljudi”

Njen drugi roman “Normalni ljudi” je toliko čitljiv. Priča prati dvoje mladih ljudi, u različitim okolnostima, koji stupaju u tajnu vezu. Pisanje djeluje toliko intimno da se počinjete osjećati toliko vezani za živote Konela i Marijane  dok napuštaju rodni grad i odlaze na studije. Već neko vrijeme knjiga nije tako obuhvatila kompleksnost života milenijalaca, kao i njihovih veza na tako osjetljiv i saosjećejan način.

Tajari Džouns – “Američki brak”

Piča prati Selestil i Roja, dvoje novopečenih bračnih partnera, koji naizgled imaju sve. To jest, dok on ne ode u zatvor zbog nečeg što ona zna da nije uradio. Dok njega čeka 12 godina kazne, ona traži utjehu u dugogodišnjem prijatelju Andreu. Ali, kada Roj biva pušten iz zatvora, pet godina kasnije, stvari su se u potpunosti promijenile.

Otesa Mošfeg – “Moja godina odmora i relaksacije”

Čudna, duhovita i dirljiva knjiga o godini jedne žene punoj narkotičke hibernacije. Neimenovana protagonistkinja traži način da dobije recepte za dovoljno medikamenata da bude uspavana mjesec dana. I, kad se probudi, grad u kojem živi – i čitav svijet – je potpuno drugačije mjesto.

Britni Si Kuper – “Elokventni bijes: Afroamerikanka otkriva svoje super moći”

Jako bitan feministički manifest koji je izronio nakon #MeToo pokreta. Britni se dotiče teme “tamnoputog bijesa” – nešto što je istorijski zapostavljeno rasističkim stereotipima. Ovdje se ona dotiče tog bijesa kao nečeg validnog, vrijednog pažnje, i kao pokretačke snage koja vodi promjeni.

Rebeka Traister – “Dobro i loše: Revolucionarna moć ženske ljutnje”

U eri u kojoj je ženski bijes manje-više na samoj tački ključanja, ova je knjiga tempirana, i jeste bitna lektira. Traister, jedan od najeminentnih ženskih glasova u feminizmu, prati istoriju ženskog bijesa u Americi, i kako su žene istorijiski uzgajale svoj bijes da bi uvele društvene promjene.

Loren Grof – “Florida”

Kolekcija posrednih kratkih priča od kojih svaka ima neke veza sa Floridom. Ova knjiga proučava majčinstvo, moć prirode, i osjećaj pripadnosti mjestu kada više ne živiš tu.

Mišel Obama – “Postajanje”

Definitivno jedan od najočekivanijih memoara u 2018. je priča jedne od najispirativnijih žena na svijetu, Mišel Obami, bivšoj prvoj dami SAD. U ovoj knjizi ona piše o svom životu – počevši od ranog djetinjstva pa sve do Bijele kuće.

Slon Klosli – “Djeluj živo, tamo”

Sa jakom dozom humora i dirljive intime ova autorka piše sa prepoznatljivom mudrošću o trenucima života koji su iskreno toliko užasni da su zapravo presmiješni. Kao recimo kada pokušavate da radite od kuće, a u komšiliku je nevjerovatno glasan tinejdžer koji nikako da ućuti.

Kristina Dalčer – “Glas”

Jer ko ne voli dobru distopijsku fikciju? U ovom slučaju, ženama je strogo mjesto u kuhinji. I u okviru tog režima, imaju pravo na samo 100 riječi po danu. Ukoliko ga pređu, sleduju ih elektro-šokovi. A budući da većina nas izgovori oko 16.000 riječi dnevno, pomisao na limitiranje istih na tako mali broj zvuči užasno.

Ling Ma – “Razdvajanje”

Njen debitantski roman je u suštini priča o preživljavanju apokalipse. Sve počinje kugom naziva Šen. Ova “groznica repeticije, rutine” koja se tiče svih nas robova svakodnevice, koje iste i dokrajče na kraju. Glavna protagonistkinja je jedna od rijetkih preživjelih.

Ana Brns – “Mljekar”

Knjiga u kojoj likovi nisu imenovani, niti su naglašeni paragrafi, potpuno je dugačije od svega što ste do sada pročitali. Radnja je smještena u neimenovani grad u Irskoj, tokom ratnih godina, a prati 18-ogodišnjakinju koju je uznemiravala paravojna figura, značajno stariji oženjeni muškarac.

Doli Alderton – “Sve što znam o ljubavi”

Rijetkost je naići na knjigu koja te zasmijava, rastuži i uhvatite sebe kako klimate glavom u saosjećanju, kao što je to slučaj sa ovom. Knjiga je za sve one kojima je srce ikada slomljeno u ranoj mladosti. Autorka priča o svom slomljenom srcu, kao i o lekcijama koje je usput naučila.

Si Džej Tjudor – “Čovjek od krede”

Smješten na sjevero-zapadu Engleske, ovaj jezivi triler (sa čudnom dozom horora) je autorski prvijenac. I ne samo da je na listi bestselera, već je dobio i preporuku od, ni manje ni više, Stivena Kinga.

-Ukoliko vam se sviđa ono što ja radim, svidjeće vam se i ovo – rekao je.

Roksen Grej – “I nije tako loše”

Izuzetno bitna kolekcija ličnih eseja na temu silovanja, seksualnog uznemiravanja, kao i napada te uticaja na one koji ga prežive. Eseji se isto tako tiču i rutinsko negiranje iskustva onih koji su preživjeli – što objašnjava naslov. Svako ko je ikada podijelio svoje iskustvo o seksualnom napadu ili maltretiranju će se lako suočiti sa određenim stepenom sramote, omalovažavanja ili okrivljivanja.

Melisa Broder – “Ribe”

Šta se desi kada pomiješaš grupnu terapiju i erotiku sirene? Pa, dobijete “Ribe”, naravno. Bilo da vam je srce slomljeno, ili tek malo okrznuto, ova će vas knjiga natjerati da klimate glavom. Isto tako… erotika sirene.

Soraja Kemali – “Bijes joj pristaje”

Ukoliko ste dobar dio ove godine proveli osjećajući ljutnju, treba da pročitate ovu knjigu. “Bijes joj pristaje” vam pomaže da kanališete taj bijes u pravcu promjene. Knjiga ide u srž rasnih i polnih stereotipa koji pokreću njen bijes.

Rejčel Kušner – “Soba na Marsu”

Ovaj mračni roman prati priču Romi Hol koja služi kaznu zbog ubistva svog stokera. Dok se prisjeća svog života prije zatvora, kada je radila kao striptizeta, bori se da preživi svakodnevno nasilje i poteškoće života u zatočeništvu.

Sigrid Nunez – “Prijatelj”

Ovo je priča o ženi koja iznenada izgubi najboljeg prijatelja i ujedino postaje staratelj njegovog psa. Dok se nosi sa svojim gubitkom, uviđa da se i pas nosi sa svojim. Dirljiva priča o gubitku, tugovanju i ljubavi.

 

Izvor: LOLA

 

 

 

 

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO