17.11.2018. u 21:51
Svjetski dan prijevremeno rođene djece – 17. novembar obilježen je večeras u Podgorici kod fontane na platou Capital Plaze.Organizator je bio Centar za neonatologiju i zbrinjavanje prijevremeno rođene djecu Instituta za bolesti djece Kliničkog centra Crne Gore.
Događaju je prisustvovalo malo Podgoričana, mahom roditelja koji su bili sa djecom koja su u rukama držala ljubičaste balone.
Danas je trebalo da sve značajnije institucije fontane osvijetle u ljubičastu boju, jer je ljubičasta asocijacija na rađanje, na dugu…Takođe, odjeljenja neonatologije se ukrašavaju čarapicama koje su simbol koraka i napretka te male populacije.
– U svijetu broj prijevremeno rođene djece stalno raste. Kod nas nemamo jasnu statistiku, ali što se tiče Centra za neonatologiju, imamo podatak da je to otprilike oko pet odsto u odnosu na ukupan broj rođenih.To je populacija koja zahtjeva poseban vid liječenja i poseban način praćenja -rekla je dr Danojla Dakić, pedijatar-neonatolog iz Instituta za bolesti djece KCCG.
Kaže da se svuda u svijetu ovaj dan obilježava ,,mnogo bolje, ozbiljnije i mnogo masivnije”.
– Želimo da skrenemo pažnju na tu djecu i na potrebu posebne zaštite prijevremeno rođene djece. Ima djece koja su rođena prije vremena i koja nimalo ne odstupaju od svojih vršnjaka. Od te djece većina njih bude dobro, ali, ima jedan procenat koji mora ozbiljno da se liječi, kojim mora ozbiljno društvo da se bavi – objašnjava dr Dakić.
Ono što ističe jeste da, nažalost, u Crnoj Gori nemamo Udruženje roditelja prijevremeno rođene djece.
– Svuda u našem okruženju postoji takvo udruženje i oni su najbolji partner odjeljenja neonatologije, jer ljudi po pravilu vjeruju onima koji su već prošli te stvari, što je potpuno logično. Oni bi nam bili izvanredna podrška. Kad čovjek dobije prijevremeno rođeno dijete, kad se primi u jedinicu Intenzivne njege, njegov ishod je neizvjestan, i što se života i što se kasnijeg razvoja tiče. Onda bi veoma važno bilo da može sa nekim otvoreno da razgovara, da ima podršku roditelja koji su to već prošli, koji sve to znaju koji mogu da vam pruže i pomoć i ohrabre, tako da mislim da bilo neophodno da se Udruženje roditelja prijevremeno rođene djece formira što prije – istakla je dr Dakić.
Prevencija, dodala je ona, postoji.
– Ima mnogo razloga gdje se može uticati na trudnoću, praćenje trudnoće i predvidjeti vrijeme porođaja. Mora se ,,dići” prenatalna zaštita trudnice. To je nešto što je imperativ – rekla je dr Dakić.
Marko i Jovana, koje smo sreli na događaju, dobili su blizance rođene skoro dva mjeseca prije vremena. Njihove bebe su bile više od mjesec u inkubatoru. Sada imaju godinu i po.
Otac Marko kaže da je teško bilo u početku, pogotovo sa dvije bebe.
– Pregurali smo to. Važno je u tom periodu ostati pozitivan, pogotovo majka kako bi prenijela tu dobru energiju na bebu, jer beba sve osjeti-kaže Marko.
Jovana dodaje da je roditeljima, kada dobiju bebe koje su prijevremeno rođene, potrebna snaga, volja i vjera.
Ovi mladi roditelji smatraju da treba dosta ulaganja u odjeljenje neonatologije jer, po njihovim riječima, ima puno prijevremeno rođenih beba i dobro bi bilo ulagati i u opremu.
B.R.
Foto: B. Šekularac