Svakodnevni život preplavljen je bespotrebnim informacijama koje, čini se, slabe kapacitet centralnog nervnog sistema, oduzimaju sposobnost kritičkog mišljenja, građenja sopstvenog stila, ukusa i odnosa prema događajuma i ljudima. Drugim riječima to obilje natpisa o svemu i na svakom mjestu uporno i vulgarno provaljuje u sistem vrijednosti.
Paralelno, u medicini se na isti način nevidljivo, ali sigurno, topi i obezvređuje i obesmišljava, medicinski sistem vrijednosti, a ustupa mu mjesto, nametnuto mišljenje moćnih farmaceutskih kuća i nepregledna gomila preparata koji imaju mali ili nikakav uticaj na zdravlje ili povoljan ishod neke bolesti.
Radi se, naime, o preparatima za podizanje imuniteta, vitaminskim sirupima, najrazličitijim vrstama pre i probiotika, ljekovima za sve vrste kašlja… Oni su oduvijek bili neka “potpomažuća” terapija, ali su sada preplavili tržište i nekako pacijenti postaju njihovi taoci.
Profesori su nam u neformalnom razgovoru govorili: Nemojte im davati antibiotike, dajte im sirup za kašalj da baš ne izađu praznih ruku.
Naši, gotovo svakodnevni , posjetioci u ordinaciji su mladi ljekari, koji za, naše uslove, pristojnu platu obilaze ljekare i u “jedan na jedan” situaciji izlažu o preparatima, naučene tekstove, a čini se, da ni oni sami ne vjeruju u ono što pričaju. Trudim se da ih saslušam, uvijek sa sugestijom da rade ono za šta su školovani, a ne da budu promoteri…neke tamo industrije od koje pojedinci imaju velike koristi, a pacijenti …možda baš i ne!
Apoteke izbjegavam, jer iza pulta često stoji mlada osoba koja s neutemeljenim autoritetom priča neku kvazimedicinsku priču s ciljem da proda proizvod koji po pravilu ne košta ispod 10 eura.
Bolje da ne ulazim, ni u apoteku, ni u konflikt!
Dr Nina Mandić, pedijatar