Ponedjeljak, 28 Aprila, 2025
spot_img
NaslovnicaARTSVJETSKI DAN POZORIŠTA ZA DJECU: ,,Ljepotica i zvijer" u podne u KIC-u,...

SVJETSKI DAN POZORIŠTA ZA DJECU: ,,Ljepotica i zvijer” u podne u KIC-u, ,,Njegoš za djecu” u CNP-u

Gradsko pozorište i ove godine biće dio globalne proslave 20. marta – Svjetskog dana pozorišta za djecu i mlade. U čast ovog značajnog datuma za teatarsko stvaralaštvo u utorak, u 12 sati, u Velikoj sali KIC-a „Budo Tomović“ biće igrana predstava „Ljepotica i zvijer“ (4+), u režiji Teatra mladih. Ovim igranjem obilježićemo i jubilej – deceniju uspješnog teatarskog života ove predstave. Pred početak predstave, glumica Katariina Krek pročitaće poruke koju su ove godine za 20. mart napisali američki dječji pisac i ilustrator Mo Vilems i sedamnaestogodišnjak iz Sirije Mohamad Al Džunde, dobitnik Međunarodne nagrade za prava djece koju dodjeljuje Fondacija Kids Rights za 2017. godinu.

Takođe, biće ovo prilika i da svečano imenujemo počasne članove Gradskog pozorišta za 2018. godinu. To su:  To su:  Aleksandra Vujisić, Sofija Vujasin, Đina Rovčanin, Iris Popović, Jana Filipović, Lana Vuković, Mila Mugoša, Sara Lopičić i Irina Babić. Novi počasni članovi ovim povodom dobiće majice sa logom Gradskog pozorišta i akreditacije koje će im omogućiti besplatne ulaznice za sve predstave sa našeg repertoara, kažu iz Gradskog pozorišta.

Predstava „Ljepotica i zvijer“ rađena je prema tekstu Igora Bojovića, u kombinaciji maske, glumačke igre i sjenki. Na duhovit način pripovijeda poznatu bajku o ljubavi koja se rađa između Najljepše Međ Najljepšima i Zvijerske Zvijeri. Kako je Zvijer zapravo razmaženi princ na kojeg je bačena kletva, to stvara niz komičnih situacija u kojima učestvuje i dvorska luda Skakutalo… Igraju: Kristina Stevović/ Marija Labudović, Pavle Ilić/Vule Marković i Branko Ilić.

Scenografija, kostim i maske djelo su Ivanke Vane Prelević, muziku potpisuje Olivera Dakić, koreografiju Slavka Nelević, a sjenke Velimir Velev.

Njegoš za djecu

Na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta u 12 sati u okviru Dječje scene biće izvedena predstava Petra Pejakovića ,,Njegoš za djecu – kako rastu veliki ljudi”. Ova scenska bajka bavi se Njegoševim djetinjstvom, od rođenja do trenutka kada postaje vladar Crne Gore. Predstava otkriva odgovore na pitanja kako u maloj zemlji, u malom mjestu, skučen velikim brdima, izrasta veliki čovjek širokog uma. U predstavi igraju Mišo Obradović i Slaviša Grubiša.
Prije izvođenja predstave, glumica Crnogorskog narodnog pozorište Andrea Mugoša pročitaće poruku koju je ove godine napisao Mo Vilems, američki autor, ilustrator i dramski pisac.

Mo Vilems – Foto: Twitter

Poruka Moa Vilemsa povodom Svjetskog dana pozorišta za mlade

– Svjetski dan pozorišta za mlade? Stvarno?
Zašto biste baš vi, od svih ljudi na svijetu, poveli dijete da vidi ,,dječije pozorište”? Zar nemate boljih stvari da radite nego da gledate gomilu odraslih ljudi, koji su obično toliko ozbiljni i dosadni, kako se prave glupi ili su bučni ili tužni ili smiješni, samo da bi zadivili dijete koje volite? Mislim, ko još želi da bude prenijet u svijet mašte i priče? Ko želi da doživi likove i emocije koji su iz drugog svijeta, a tako su bliski? Da li vam je zaista potrebna u vašem životu čarolija, čarolija žive predstave koja preobražava? Da li je gledanje te čarolije kroz oči djeteta po vama u redu? Hajde da budemo realni: da li vam se sviđa stvaranje uspomena koje će mladoj osobi koju volite biti odskočna daska za buduću igru?
Čekajte.
Pa to zvuči čudesno.
Kada se smjestite na svoja sjedišta i zavjesa se podigne, znajte da ćete vidjeti više od same predstave; doživjećete novu, posebnu povezanost sa djetetom koje vam mnogo znači.
Ah da, i to dijete će se vjerovatno zabaviti.
Ps:
Svjetski dan pozorišta za mlade je 20. marta 2018. godine. Ali, čarolija pozorišta koja preobražava nastavlja se na neodređeno vrijeme.

Ivet Hardi – Foto: assitej-international.org

Svjetski dan pozorišta za djecu i mlade proslavlja se 20. marta širom planete pod motom „Povedite dijete u pozorište danas“ (Take a child to the theatre today) koji je osmislila Međunarodna asocijacija pozorišta za djecu i mlade (ASSITEJ). Na ovaj dan hiljade pozorišta i individualnih članova okupljenih u više od 85 nacionalnih ASSITEJ centara u svijetu čita poruke uvaženih umjetnika i priprema posebne programe kako bi skrenuli pažnja kulturne i šire javnosti ka pozorišnoj umjetnosti zа djecu i mlаde. Svake godine važnom porukom, koja ima za cilj da ukaže na važnu ulogu teatarske umjetnosti u odgajanju djece, oglasi se i predsjednica ASSITEJ-a Ivet Hardi.

– „Povedite dijete u pozorište“  naš je kolektivni poklič još od 2012. godine, od kada slavimo Svjetski dan pozorišta za djecu i mlade svakog 20. marta i iznova potvrđujemo posvećenost pravu svakog djeteta na umjetnička iskustva stvorena naročito za njega. Ove godine bih željela da istaknem da je obrnuti slučaj često još više opravdan i jednako važan. Gruba magija koja može da preobrati prašnjavo igralište, ili opštinsku salu, učionicu ili izbjeglički kamp često je ono što je najpotrebnije – ne samo zato što je praktičnije i ekonomičnije da se susret s djecom dogodi u njihovom svakodnevnom okruženju, nego, na dubljem nivou, zato što to JESTE magija – ističe Hardi.

U pozorištu je, dodaje ona, uvijek riječ o transformaciji.

– Naravno, ni jednog trenutka ne poričemo naročito iskustvo karakteristično za odgovarajući pozorišni prostor. Ali, za djecu koja preživljavaju svakodnevne napade života u ratnoj zoni, za djecu u zabačenim selima, za djecu koja žive u siromaštvu u centru grada, moraju postojati i druge opcije. A ova vrsta preobražaja može da napravi duboku razliku vezanu za njihovo iskustvo svijeta – vjeruje Hardi.

Mohamad Al Džunde – Foto: assitej-international.org

Mohamad Al Džunde iz Sirije osvojio je 2017. godine Međunarodnu nagradu za prava djece koju dodjeljuje Fondacija Kids Rights. Ima 17 godina. Ovo je njegova priča, kako je navedena na sajtu KidsRights:

– Mohamad je odrastao u Siriji, ali je izbjegao u Liban kad je kod kuće postalo previše opasno. Kao i hiljade druge djece izbjeglica u zemlji, nije mogao da ide u školu, pa je odlučio da uradi nešto za djecu koja su u istoj situaciji. Uprkos teškim okolnostima u kojima je živio, Mohamad je sagradio školu u izbjegličkom logoru. Već sa 12 godina držao je časove matematike i fotografije. Sada dvije stotine djece tu ostvaruju pravo na obrazovanje. Mohamad pomaže djeci da se oporave, da uče i zabavljaju se uz igre i fotografiju. On je prirodno obdaren pripovjedač i podiže svijest o izazovima s kojima se suočavaju djeca izbjeglice, tako što njihove priče donosi pred širu publiku.

Al Džunde ističe da je pozorište i dalje jedan od najboljih načina da se izrazite, kao i ogledalo koje ljudima pokazuje šta je u našem svijetu dobro, a šta ne.
– Scena je prostor gdje možete da stvorite svoj svijet, gdje možete da osjetite kako vaši snovi oživljavaju. Djeca s kojom sam ja radio umjela su da nam pokažu svoju prošlost i budućnost kakvu žele kroz komad koji su napisala i izvela, a uspjela su da utiču na emocije gledalaca i da im pruže priliku da prožive ono što je za tu djecu stvarno, jer zapravo ona nijesu glumila, pokazivala su svoja osjećanja i svoju stvarnost kroz malo umjetnosti – poručuje Al Džunde.

Iz Gradskog pozorišta podsjećaju da je od 20. marta na snazi i akcija „7 dana mart teatra“ (Posvetite u martu sedmicu teatru!), koju su realizovali ,,u težnji da zajedno sa našom publikom, uz kvalitetne predstave i velike popuste, proslavimo nastupajuće teatarske praznike”. Akcija će trajati do 27. marta i obuhvatiće osam predstava sa našeg repertoara, sa popustom na ulaznice koji će iznositi 50 odsto. Pored „Ljepotice i zvijeri“, u okviru ove akcije publika će moći da vidi i predstave: „Prodavnica igračaka“, „Pogled s mosta“, „Pinokio“, „Lažljivci“, „Slasti slave“, „Kod Nojeve barke u osam“ i „Čuvari tvog poštenja“.

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO