Subota, 26 Aprila, 2025
spot_img
NaslovnicaDRUŠTVOSMJENA GODIŠNJIH DOBA: Sjutra stiže proljeće

SMJENA GODIŠNJIH DOBA: Sjutra stiže proljeće

Proljeće stiže sjutra i to u 17 sati i 15 minuta, a nekoliko dana kasnije počeće i ljetnje računanje vremena.

Iako su se malo izmiješala godišnja doba, zvanično i ovo proljeće 2018. godine trajaće dio marta, cio april i maj i dio juna, na našoj sjevernoj Zemljinoj polulopti. U isto vrijeme na južnoj Zemljinoj polulopti počinje jesen.

Obdanica i noć traju oko 12 sati na dan početka proljeća, tj. proljećnu ravnodnevnicu.

Inače, po takozvanoj „meteorološkoj“ podjeli godišnjih doba, proljeće je počelo 1. marta, a trajaće do 31. maja.

Ljeto će trajati od 1. juna do 31. avgusta, jesen od 1. septembra od 30. novembra, a zima od 1. decembra do kraja februara sljedeće godine.

Zanimljivo je da su proljeće i ljeto duža od jeseni i zime sedam dana, 13 sati i oko 45 minuta. Proljeće se trenutno godišnje skraćuje, a ljeto produžava po minut. Zima se takođe skraćuje, a jesen produžava po 30 sekundi.

Proljeće od 19. marta?

Iako smo navikli da proljeće počinje 21. marta, od 2008. godine nije tako. Do 2100. godine proljeće će počinjati 20. marta, pa čak i 19. marta.

Astronomski magazin objašnjava da je „kriv“ kalendar koji koristimo a koji kaže da je svaka četvrta godina prestupna. Ali, isto tako se kaže da svaka posljednja godina u vijeku nije prestupna osim ako nije djeljiva sa brojem 400.

To znači da 1800. i 1900. godine nijesu bile prestupne ali je to bila 2000. godina. Tako je dobijen jedan „neplanirani dan više“ pa je posljedica toga bila da se proljeće sa 21. marta „preselilo“ na 20. mart.

Ne zaboravite da pomjerite sat u nedjelju

Ljetnje računanje vremena počeće 25. marta, pomjeranjem kazaljki za sat unaprijed i trajaće do posljednjeg vikenda u oktobru.

Tako će se vrijeme u dva sata, računati kao tri sata.

Ljetnje računanje vremena je od 1916. godine uvedeno u oko 70 evropskih država, a u Crnoj Gori prvi put 27. marta 1983. godine.

Izvor: CdM

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO