Muzej savremene umjetnostu u Njujorku (MoMA) na izložbi koja će biti otvorena ovog ljeta istražiće impresivne betonske strukture bivše Jugoslavije ističući urbane vizije stvorene tokom godina komunizma.
Naziv izložbe je “Prema betonskoj utopiji: Arhitektura u Jugoslaviji, 1948-1980” i predstaviće primjere različitih graditeljskih stilova koji su se pojavljivali u nekadašnjoj državi. Među radovima će se naći primjeri velikih javnih trgova poput Trga Republike u Ljubljani.
Ukupno 400 crteža, modela, fotografija i filmova prikazaće najimpresivnije primjerke u arhitekturi, planove i gradnju regiona od nebodera internacionalnog stila do brutalnih socijalističkih zgrada. Sve to, navodi se u najavi, predstavlja manifestaciju radikalnog pluralizma, hibridnosti i idealizma koji su krasili i samu Jugoslaviju.
Jugoslavija je zbog svoje turbulentne istorije jedinstven primjer za izučavanje. Zajednica nastala nakon Prvog svjetskog rata 1929. godine preimenovana je u Kraljevinu Jugoslaviju, pa je ukinuta monarhija i uspostavljena komunistička vlada, što je podstaklo mnoge monumentalne građevinske projekte i ogromne utopijske urbanističke planove slične onima u Sovjetskom Savezu u tom razdoblju.
Arhitekti poput Bogdana Bogdanovića, Juraja Neidhardta, Svetlane Kane Radević, Edvarda Ravnikara, Vjenceslava Richtera i Milice Šteric postali su važne ličnosti, a među primjerima istaknutih projekata koji će biti predstavljeni na izložbi u New Yorku naći će se unutrašnjost Bijele džamije u BiH, rekonstrukcija Skoplja nakon razornog zemljotresa, kao i Novi Beograd sa svojim ogromnim stambenim blokovima.
Izložbu u muzeju MoMA organizuje Martino Stierli uz pomoć Anne Kats i gosta Vladimira Kulića, a biće otvorena od 15. jula 2018. do 13. januara 2019. godine.
Izvor: klix.ba