Gost Podgorica film festivala Leon Rizmaul, urednik na Hrvatskoj radio televizij, predstavnik udruge Kinofon i urednik emisije Tv Kalendar, razgovarao je sa Vukom Perovićem u okviru otvorene tribine na temu modeli prezentacije filmskog nasljeđa i kako čuvati filmsko nasljeđe u savremenom dobu.
Rizmaul je kazao da vjeruje da ljude zanima arhiva i prošlost, te da je arhiv Hrvatske radio televizije mnogo značajnija od arhiva hrvatske kinoteke. Međutim, zahtjevno razdoblje digitalizacije stvorilo je veliki problem za ahrivu.
– Filmske trake od 16 mm i beta kasetu su stvar prošlosti i moramo se prilagoditi i naći način da materi8jal prebacimo na dostupan format. Digitalno doba je puno lošije za arhivu i ljude koji se bave arhiviranjem. Analogiju možemo izvesti sa fotografijama, onim na papiru i ovim koje čuvamo u telefonu. Do starih fotografija na papiru se nekad držalo jer si svjestan fizičke prisutnosti za razliku od ovih digitalnih koje su potrošna roba i čovjek ih ne cijeni na isti način.
Upitan da objasni da li se HRT bavi postavljanjem arhivske baze na internetu kako bi sadržaju mogao da pristupi ko želi, Rizmaul je kazao da se na HRT formirala nova redakcija koja se trudi da omogući digitalni pristup saržajima sa telefona.
U razgovoru, Rizmaul se osvrnu i na činjenicu da između Crne Gore i Hrvatske, kao i ostalih država bivše Jugoslavije ne postoji sporazu u razmjeni arhivskog materijala.
– Postoji puno sadržaja koji su snimljeni za televiziju Crne Gore u Hrvatskoj, naročito prije 30, 40 godina koje bi mi željeli imati. Isto tako smo mi tada snimali u Crnoj Gori i vi biste htjeli to imati. Moja želja je da napravim neki sporazum da razmjenjujemo po principu reciprociteta.
Istakao je da svako iz Crne Gore ko želi snimiti igrani ili dokumentarni film može dobiti materijal iz arhive HRT za određenu novčanu nadoknadu.
– Potrebno je zahtjev poslati na mail glavniravnatelj@hrt.hr onda on to dalje proslijedi ljudima koji se bave prodajom sadržaja i dobijete to što ste tražili. To nije problem.
Što se tiče koprodukcijske saradnje između Crne Gore i Hrvatske, Rizmaul je naglasio da je njegova velika želja da se to pokrene konačno.
– Trenutno se dogovor oko koproduckije svodi na lično poznanstvo i saradnju ali mislim da bi bilo mnogo bolje da postoji javna platforma preko koje bi se saradnja ostvarivala.
On je zaključio da bi bilo dobro kada bi između državnih televizija obije države postojao sporazum o razmjeni arhivskog materijala, jer bi na taj način svi bili zadovoljni i nikog ne bi koštalo previše.
U okviru pratećeg sadržaja Podgorica film festivala, svakog dana u Ethno Jazz Clubu Sejdefa organizuju se tribine otvorenog tipa na kojima učestvuju gosti Festivala. U subotu, 9. decembra sa početkom u 11:00h o filmu ,,Bijeg do mora” razgovaraće Veljko Bulajić i Tomislav Žaja.