Porto Novi
PREPORUKA ZDRAVLJE

ŠTO ZAPRAVO JEDEMO: Evo zašto bi trebalo izbjegavati ovu hranu

Zašto su pilići u posljednjih 60 godina narasli, jedemo li zbilja GMO free hranu i je li moguće pronaći jeftin aceto balsamico? Saznajte što je zapravo istina u svemu tome.

1. Kultivacija GMO biljaka je dopuštena u većini svijeta

U većini zemalja, dopušteno je uzgajati genetski modifikovane usjeve bez ikakvih ograničenja, jer još nema naučnih dokaza da su takvi usjevi štetniji od prirodnih. Najrašireniji GMO usjevi su soja, kukuruz, pamuk, uljana repica i šećerna trska.

2. Pravo vinsko sirće (aceto balsamico) nikad nije jeftino

Foto: Academia Barilla

Tradicionalna proizvodnja vinskog sirćeta uključuje branje i odabir kvalitetnog grožđa koje se zatim iskuvava dok se ne zgusne, a onda se ostavlja da fermentira barem tri godine. Visoko kvalitetno vinsko sirće se ostavlja čak i po sto godina. Naravno da tako komplikovani i dugotrajni proces izrade vinskog sirća ima uticaj i na njegovu cijenu. Uzmite to u obzir sljedeći put kad ga kupujete.
3. Kineski kolačići sreće nisu originalno iz Kine

Kolačiće sreće smatraju dijelom kineske kuhinje, ali u Kini ih nikada nećete pronaći. Razlog tome je što oni uopšte ne spadaju u kinesku kuhinju. Ove kolačiće su osmislili Japanci u San Francisku.

4. Lažni vasabi

Foto: Frog Eyes Wasabi

Originalni vasabi se može jesti samo u Japanu gdje ga se priprema pod tačno određenim uslovima: u tekućoj vodi između 10 i 17 Celzijusovih stepeni. Korijen vasabija dozrijeva tri do četiri godine, a kilo košta oko 173 eura. Zato se u drugim zemljama koristi imitacija vasabija koja se pravi od rena, senfa, škrobi i zelene boje za hranu.

5. Jedemo insekte, a toga nismo ni svjesni

Foto: Pinterest

Crveni pigment za hranu, poznat pod kodom E120 često se koristi kod bojanja hrane. Ali nisu svi upoznati s činjenicom da se se crvena boja dobija iz karminske kiseline, koju u prirodi stvaraju kukci s ljuskama.

6. Kečap se može napraviti bez paradajza
Uprkos činjenici da je paradajz relativno povoljan, on je u proizvodnji kečapa često zamijenjen jeftinijim sastojcima, kao što je sok od jabuke, zgušnjivači, bojila i aditivi. Kako biste razlikovali vještački kečap od pravog kečapa napravljenog od paradajza, najprije pogledajte njegovu boju – trebalo bi da bude jarko ili tamno crvena. Što se tiče konzistencije, pravi kečap bi trebalo da bude gust.
7. Zašto krekeri imaju rupice na sebi?
Krekeri nemaju rupice na sebi kako bi ljepše izgledali, one zapravo imaju važnu ulogu kod pečenja – omogućavaju krekerima da se ravnomjerno ispeku. Da ih nema, krekeri bi bili deblji i nimalo hrskavi.

8. Kanola i ulje od uljane repice je isto ulje
Kanola (Canola) zapravo znači Canadian Oil, Low Acid (kanadsko ulje s niskim postotkom kiselina). Jedino po čemu se razlikuje od klasičnog ulja uljane repice je smanjeni udio (do dva odsto) erukične kiseline, koja ne samo da loše utiče na ukus ulja već može biti i otrovna.

9. Broj kalorija napisan na pakovanju može biti neispravan
Problem s količinom kalorija proizvoda je u zastarjelom sistemu mjerenja. Na primjer, u mjerenju se ne uzima u obzir kako se broj kalorija apsorbira u tijelu zavisno od načina prehrane pojedinca. Tek nedavno su naučnici otkrili da cijeli bademi imaju dvadeset odsto manje kalorija nego što se prije mislilo, a pistacio pet procenata manje.

10. Neke namirnice mogle bi izumrijeti
Kao posljedica globalnog zatopljenja i drugih negativnih faktora, neke namirnice su pred izumiranjem:

Avokado – Nije isplativ za uzgajanje budući da je potrebno 1000 litara vode za jedan kilogram.
Banana – Zbog toga što su pogođene epidemijom gljivičnih bolesti biljke banane brzo odumiru.
Med – Posljednjih godina broj pčelinjih kolonija znatno je smanjen. Razlozi su grinje iz Azije (uvedene prije 30 godina), pesticidi i loša ishrana pčela.
Čokolada – Kvalitet kakaovih zrna znatno se pogoršao posljednjih decenija, tako da su usjevi smanjeni za pola.
Neke vrste jabuka – One koje trebaju hladnije zime.
11. Gumeni voćni bomboni sadrže isti vosak kao onaj za poliranje auta

Foto: Flickr

Osim želatina, boja i drugih sastojaka, gumeni voćni bomboni takođe sadrže karnauba vosak (E903), koji je napravljen od palminog lišća. Taj isti vosak se koristi za poliranje automobila, namještaja, a koristi se i u kozmetičkoj industriji.

12. Piletina je ,,narasla” u zadnjih 60 godina

U ovom razdoblju pilići su se povećali u predjelu prsa i nogu. Neki tvrde da je to posljedica dodatnih hormona i steroida u njihovoj prehrani. No, mnogobrojni uzgajivači tvrde da je to posljedica poboljšanih uslova života kokoši, stalni medicinski nadzor i unaprijeđeno moderno razmnožavanje, piše Brightside.

Izvor: 24sata.hr