Porto Novi
MAGAZIN PREPORUKA

UZ POMOĆ FOTOŠOPA: Čitav svijet je mislio da je humanitarac i slavni fotograf

Foto: Screenshot

Sjajne fotografije iz ratnih zona i uništenih gradova su Eduardu Martinsu donijele slavu, novac i poštovanje. Jedini problem je taj što ovaj navodno nagrađivani fotograf i humanitarni radnik zapravo ne postoji.

Muškarac koji se preko društvenih mreža predstavljao kao Eduardo Martins (32) iz Brazila uspio je da prevari i BBC, Al Džaziru, Volstrit žurnal i Geti, kojima je prodavao fotografije i koji su godinama vjerovali da je on fotograf koji radi za Ujedinjene nacije, piše “Dejli mejl”.

Predstavljao se kao hrabri fotograf koji je riješio da pomaže unesrećenima, baveći se humanitarnim radom u ratom razrušenim državama.

Navodno je bio u Gazi, Raki, Mosulu i svjedočio borbi protiv islamista iz Islamske države.

Foto: Screenshot

Prošlog mjeseca je konačno otkriven i od tada je nestao.

Navodni Martins je krao fotografije drugih fotografa, među kojima je i Amerikanac Danijel Brit, malo ih izmijenio u fotošopu i objavljivao kao svoje. Neke od njih su se donedavno mogle kupiti preko sajta “Getty Images” po cijeni od 575 dolara.

Umjesto njegovog lika na fotografijama su se mogle vidjeti slike britanskog surf blogera Maksa Hepvort-Povija.

On je pomoću fotošopa umetao Maksov lik na neke fotografije kako bi izgledalo da se “Martins” zaista nalazi na ratištu. Takođe je koristio Maksove fotografije sa surfovanja, kako bi pokazao i da ima život i izvan ratišta.

Privukao je 120.000 pratilaca na Instagramu koji su se divili njegovim fotografijama i djelili ih. Maks Hepvort-Povi je za to saznao kada je jedan njegov prijatelj primjetio njegovo lice na profilu navodnog fotografa.

Foto: Instagram/screenshot

– Kada mi je prijatelj pokazao slike, mislio sam da se neko šali. Ali zapravo su moje fotografije ukradene, ludo je to što je neki nepoznati momak riješio da ih koristi. Ja radim daleko od ratnih zona, idem na surfovanja i slike su napravljene u tom kontekstu – rekao je Maks.

Ne samo što je prevario brojne pratioce i medije i zarađivao na kradenim slikama, on je govorio kako je pobijedio rak kada je imao 25 godina prije nego što je počeo da putuje po svijetu i fotografiše.

Izvor: blic.rs