Porto Novi
PREPORUKA ZANIMLJIVOSTI

NASA: Postoje oblici života na jednom od satelita Satuna

Foto: NASA

Iako možda djeluje kao zamrznuta pustoš, ispod naizgledne nemilosrdne površine Saturnovog mjeseca Enceladusa naučnici vjeruju da postoji mogućnost za određenim oblicima života u toploj vodi.

Prema najnovijim podacima do kojih je došla letilica Kasini utvrđeno je da najverovatnije postoje neki oblici života na jednom od satelita Satuna, prenosi britanski ,,Telegraf”.
Letilica Kasini pronašla je prve dokaze hemijskih reakcija koje se događaju duboko ispod leda, a koje, kako smatraju, mogu da stvore okruženje sposobno da podrži mikrobe.

 

U oktobru 2015. godine NASA je poslala Kasini u misiju tokom koje su otkiveni vodonik i ugljen-dioksid. U okviru izvještaja pronalazaka koji je danas objavljen, naučnici su naveli da su hemijske reakcije između mješavine tople vode i kamenja na dnu ,,jedini mogući" izvor vodonika. Ujedno, ako je vodonik prisutan on može da se sjedini sa ugljen-dioksidom, pa da nastane metan koji kozumiraju mikrobi u dubokim morima naše planete.
- Saturnov mjesec Enceladus ima led koji prekriva okeane, a periodično dolazi do blažih erupcija kroz njegove pukotine. Upravo u njima su pronađeni hemijski potpisi interakcije vode sa kamenjem, odnosno okeana sa kamenitim jezgrom. Smatramo da je to najvjerovatniji izvor vodonika, a da kamenje sadrži smanjenje minerale i organske materijale. Na Zemlji vodonik podržava napredne ekosisteme čak i u odsustvu sunčeve svjetlosti - rekao je profesor Jugozapadnog istraživačkog instituta (SwRI) iz San Antonija, koji je jedan od glavnih istraživača za Kasini.
Enceladus je šesti po veličini mjesec Saturna i otkriven je 1789. godine zahvaljujući britanskom astronomu Vilijamu Heršelu. Prečnik mu je skoro 500 kilometara, a udaljen je oko 1.271.381.760 kilometara od Zemlje.
Naučnici su dugo sumnjali da bi tečna voda mogla da postoji na mesecu zbog izuzetno jakih plima koje se pojavljuju uslijed Saturnove gravitacije.
Prije 12 godina NASA je lansirala Kasini za istraživanje Saturna i njegovih mjeseca, a 2015. godine je otkrila varijacije u kretanju Enceladusa tokom orbite, što bi jedino moglo da se događa ako led ne pokriva sve, pa su eksperti zaključili da se okean sigurno nalazi ispod, prenosi britanski ,,Telegraf".
Od tada naučnici su proučavali podatke koji su stizali radi provjere da li postoji još neki nagovještaj o eventualnom postojanju života. Najnoviji rezultati su svakako najjači pokazatelj da Enceladus ima sve uslove za formiranje nekog oblika, taman i najprimitivnijeg.
- Nemamo posljednji dokaz neophodan za demonstraciju mogućnosti razvitka života tamo. Ovakvom nisu potrebni ni kiseonik ni svjetlost, a može da bude onaj od kog je počeo život na Zemlji pre privikavanja na drugačije uslove - napomenuo je Roteri.
Enceladus je do sada najudaljeniji otriveni oblik od Sunca da može da podrži život. Neki naučnici misle da Uranov mjesec Ariel može da ima tečni okean, ali ta teorija još nije dokazana.
Iako se vjerovalo da je Enceladusova zaleđena površina duboka oko dvadeset kilometara, prema najnovijim podacima u određenim djelovima ona može da iznosi i pet.
Izvor: blic.rs