Porto Novi
PREPORUKA ZDRAVLJE

STRUČNJACI UPOZORAVAJU: Nedostatak sna može da ukaže na teška oboljenja

Stručnjaci upozoravaju da je svaka promjena u navikama spavanja razlog za zabrinutost jer znači da je dio mozga zaslužan za budno stanje možda pod opterećenjem ili je oštećen.

San je itekako važan, ali previše sna podjednako je opasno kao i nedostatak sna, jer može da bude simptom teških oboljenja, tvrde naučnici.

U jednoj od studija, otkrivena je korelacija između spavanja više od devet sati dnevno i Alchajmerove bolesti. Svi koji ulaze u ovu kategoriju, imaju dvostruke šanse da obole od demencije u narednim decenijama života. Stručnjaci upozoravaju da je svaka promjena u navikama spavanja razlog za zabrinutost jer znači da je dio mozga zaslužan za budno stanje možda pod opterećenjem ili oštećen.

Osim veze između demencije i spavanja, utvrđeno je i da su osobe koje spavaju duže od devet sati sklonije zaboravljanju informacija, manjku koncentracije i dužem procesuiranju novih, pa i starih sjećanja, i da imaju manji volumen mozga.

Naučnici još jednom naglašavaju da je nemogućnost izlaska iz “spavaćeg stanja” simptom, a ne razlog zbog kojeg ljudi obolijevaju od Alchajmera.

Još jedan od simptoma je i gubitak čula mirisa, zbog čega se primenjuje takozvani “puter od kikirikija test” koji pacijenti moraju da osete iz određene udaljenosti.

“Razumjevanje na koji način san utiče na razvoj demencije, može da pomogne doktorima u prepoznavanju osoba s mogućim rizikom od obolijevanja”, kaže dr Rosa Sančo iz britanskog centra za istraživanje Alchajmerove bolesti.

Ona kaže da su i prethodna istraživanja sna potvrdila vezu sa ranim stadijumom demencije, i upozorava da premalo sna u takvim situacijama može samo da pogorša stanje oboljelog.

Izvor: nedeljnik.rs