Porto Novi
SLAJDER ZDRAVLJE

DR QIAN JUNHUI O KONCEPTU JINA I JANGA: U ,,Kina Mediki” efikasno liječe disbalans u organizmu

Dr Quian Junhui

-Crnogorci su iskreno zainteresovani da nauče što više o tradicionalnoj kineskoj medicini. Često im sve to djeluje nestvarno i čudesno, koliko se pristup jednom pacijentu i liječenju razlikuje od onog na šta su navikli i koliko je bliska veza između medicine i filozofije. Za vrijeme pregleda postavljaju pitanja o jinu i jangu i o čuvenom crnobijelom simbolu tog filozofskog koncepta-kaže dr Qian Junhui iz Specijalističke ambulante ,,Kina Medika” u Podgorici. Doktorka za naš portal objašnjava šta jin i jang predstavljaju u kineskoj filozofiji, kako nastaje disbalans jina i janga u organizmu, kako se ovaj problem rješava i koliko je važna ravnoteža jina i janga.

-Jin i jang u kineskoj filozofiji zapravo predstavlja neraskidivo jedinstvo suprotnosti, harmoniju kontrasta i kontradiktornosti na kojima sve počiva, kao što su jedinstvo neba i zemlje, muškog i ženskog, hladnoće i toplote, virtuelnog i stvarnog, vatre i vode i slično-kaže doktorka.

Tradicionalna kineska medicina polazi od stanovišta da bolesti nastaju ukoliko je poremećena ravnoteža između jina i janga u organizmu. Kako dolazi do pomenutog nesklada?

-Po shvatanjima tradicionalne kineske medicine, uzroci svih bolesti mogu se grupisati u četiri različite kategorije – spoljašnji i unutrašnji uzroci, uzroci patološke prirode i ostali uzroci. U spoljašnje uzroke svrstavamo prirodne klimatske faktore, poput snažnog vjetra, pretjerane vlage, hladnoće ili pak toplote, suše, požara i slično. Unutrašnji uzroci podrazumijevaju prije svega probleme u ishrani, zatim premor, kao i čitav niz psiholoških problema poput melanholije, depresije, tuge i drugo. Uzroci patološke prirode odnose se na lučenje sluzi, stagnaciju krvi, pojavu kamena i pijeska i slične tegobe, dok u ostale uzroke spadaju različiti vidovi trauma, ujedi insekata, opekotine itd. Svi od pomenutih uzroka, nezavisno u koju kategoriju spadaju, izazivaju disbalans jina i janga u našem organizmu, što zahtijeva kvalitetno i efikasno liječenje.

Na koji način se uspostavlja  ravnoteža između jina i janga u organizmu?

-U zavisnosti od uzroka bolesti i poremećaja ravnoteže, ljekar u toku pregleda i traganja za uzrokom bolesti, određuje kakva terapija će regulisati stanje organizma. Trajanje samih tretmana, kao i cijelog procesa liječenja, zatim odabir odgovarajuće metode liječenja je relativan i ne postoje striktna pravila. Nekada je dovoljno samo par tretmana, uz korigovanje ishrane, i ravnoteža je postignuta, dok su nekada potrebni mjeseci i kombinacije više metoda (akupunkture, masaža, vakuum teglica…) da bi se pacijent uspješno oporavio. Potrebno je naravno istrajati, jer rezultati ne dolaze preko noći.

Koliko su pacijenti u Crnoj Gori upoznati s ovom temom i značajem koji ima u svakodnevnom životu?

-Primijetila sam da su mnogi naši pacijenti iskreno zainteresovani da nauče što više o tradicionalnoj kineskoj medicini. Često im sve to djeluje nestvarno i čudesno, koliko se pristup jednom pacijentu i liječenju razlikuje od onog na šta su navikli i koliko je bliska veza između medicine i filozofije. Često za vrijeme pregleda postavljaju pitanja o jinu i jangu i o čuvenom crnobijelom simbolu tog filozofskog koncepta, a mi smo tu da im odgovorimo na sva pitanja, uputimo ih na kvalitetnu literaturu i damo im najtoplije prijateljske savjete kako da vode računa o svom tijelu i duhu i kako da uvijek teže ka skladu i harmoniji jina i janga u svom organizmu i uopšte životu.

V.T.