Porto Novi
DRUŠTVO SLAJDER

POŠTA CRNE GORE: Građani poslali 14.000 čestitki u inostranstvo

 

Iz Crne Gore ka inostranstvu u pretprazničnom periodu otpremljeno je oko 14. 000 čestitki, rečeno je MNE magazinu iz Pošte Crne Gore.

Da je elektronska komunikacija odavno počela ubjedljivo da vodi u borbi sa tradicionalnom, potvrđeno nam je i u ovoj ustanovi. Kažu da umjesto pisama, razglednica i čestitki građani sve više razmjenjuju mejlove, poruke, fotografije i stikere.

-Ušteda vremena i novca ipak ne sprječava poznavaoce dobrog ukusa da za vrijeme odmora i praznika ukažu pažnju dragim ljudima – kazali su nam iz Službe sa odnosu sa javnošću Pošte Crne Gore.

Izuzetna i maštovita rješenja današnjih dizajnera, kako ocjenjuju, čine čestitke i razglednice primljene poštom poklonom koji će vas uvijek obradovati.  Kažu da je u post šopovima Pošte Crne Gore njihovim  klijentima dostupan bogat izbor novogodišnjih čestitki među kojima se kao najpopularnije izdvajaju UNICEF čestitke.

Iz Pošte su nam saopštili podatak koliko je čestitki poslato u inostranstvo, a što se tiče razmjene čestitki među građanima Crne Gore, kažu da ona podrazumijeva najčešće poslovnu komunikaciju, pa poštari čestitke nose uglavnom na adrese pravnih lica.

-Slanje razglednica i čestitki ka inostranstvu praktikuju i naši građani, ali većinom turisti koji posjećuju Crnu Goru – rekli su.

Prijemne pošte sa najvećim brojem ovih pošiljaka, kako pojašnjavaju, su one u najposjećenijim turističkim mjestima.

Većina pošiljki koje danas nose poštari su uglavnom računi, dopisi, obavještenja, kazne ili pozivi. Sve je manje pisama, razglednica, čestitki, ali taj znak pažnje, sudeći prema statistikama Pošte, još nije iščezao.

 Ovi tradicionalni načini komunikacije primjenjuju se danas i u mnogim evropskim zemljama. Kult razglednica se čuva i poštuje u Velikoj Britaniji, Francuskoj, kao i u Skandinaviji. Nedavno su mediji u više navrata pisali i o jednom Špancu koji se dosjetio da povrati staru naviku slanja pisama I razglednica na način što je pozvao ljude širom svijeta da mu šalju pisma ili rezglednice sa poštanskom markicom koje je pri tom sakupljao.

-Markice zalijepljenje na pismu pokazuju nam malo o zemlji i njihovom porijeklu. Kao kuriozitet, mogu reći da sam dobio pismo iz male teritorije sa samo 60 stanovnika koja se zove Pitcairn. Takođe sam dobio neka pisma od radnika iz naučnih baza na Antarktiku i dobio sam pisma iz Južnog Sudana – rekao je Španac medijima.

Prva razglednica u svijetu, kako pišu mediji, odštampana je 1871.godine u Beču i to zahvaljujući saradnji književnika Jovana Jovanovića Zmaja i austrougarskog poručnika Petra Manojlovića.

 

N.Đ.