13.12.2016. u 8:15
Kada smo pitali gitaristu Radoša Malidžana na koji uspjeh je do sada najviše ponosan, nije mu trebalo puno vremena da izdvoji jedan. On kaže da mu često pada na pamet kako mu je jednom davno poslije koncerta prišla draga profesorica iz publike i rekla kako ju je djelo koje je izveo navelo da misli na – suze.
U razgovoru za naš portal gitarista je ispričao kako je tada bio neizmjerno srećan i zadivljen moći koju muzika ima.
-Naslov djela nije ništa sugerisao, a ja sam publici baš suze htio da predstavim u određenim djelovima te kompozicije. Publika me tada tri puta vraćala na bis – kaže on.
Festival gitare
Radoš će sljedeće godine da nastupi na jednom od najvećih svjetskih festivala gitare u Beogradu. Guitar Art Festival, prema njegovim riječima, s pravom važi za jedan od najznačajnijih svjetskih festivala gitare, a ima ogroman pozitivan uticaj u cijelom regionu na razvoj gitare i kulturu uopšte. Radoš je istakao da pored tradicionalnog programa festivala koji publici predstavlja najveća imena gitare u svijetu, kroz projekat Gitarske integracije ove godine u prvi plan se stavljaju muzičari u usponu iz svih bivših republika Jugoslavije. Na festivalu će, kako je rekao, prvi put imati priliku da zajedno rade, razmjenjuju iskustvo i stvaraju novu gitarsku budućnost.
– Projekat koji kroz komunikaciju i rad povezuje šestoricu mladih umjetnika iz šest bivših jugoslovenskih republika ističe značaj iskrene povezanosti i razumijevanja kao preduslova uspješnije budućnosti. Maestro Karlo Domenikoni, po specijalnoj narudžbini festivala, komponuje posebno djelo za šest gitara, koje ćemo Mak Grgić, Srđan Bulat, Sanel Redžić, Nemanja Ostojić, Darko Bageski i ja premijerno izvesti na svečanom zatvaranju festivala 25. marta 2017 – priča on.
Radoš će se na festivalu predstaviti i solističkim koncertom, držaće predavanja, učestvovaće na panelima i diskusijama, a biće i član žirija na međunarodnom takmičenju gitarista.
-Nastupi na vodećim svjetskim festivalima su svakako nešto o čemu svaki muzičar mašta. Nose puno toga sa sobom – posebno zadovoljstvo dijeljenja muzike sa publikom koja dobro poznaje gitaru, u svečanoj, festivalskoj atmosferi; ukazano povjerenje predstavlja svojevrsnu potvrdu kvaliteta ali i priliku za novo potvrđivanje a tu je i mogućnost za nove nastupe, nova prijateljstva i kontakte – kaže on.
Naš sagovornik priča kako je u Beogradu studirao, ima tamo puno prijatelja i kolega, a Guitar Art posebno voli, jer je uticao i na njegov razvoj kao muzičara.
-Zbog toga mi je posebna čast i zadovoljstvo učestvovati na ovom festival – rekao je on.
Crna Gora
U prvoj polovini naredne godine njega očekuju učešća i na drugim međunarodnim festivalima, te na norveškoj konferenciji gitarista, a kaže da će, poslije dužeg vremena, održati i nekoliko koncerata u Crnoj Gori, što će biti prilika i da publici predstavi CD ,,Life & Music” koji je nedavno objavljen kod nas.
-I već je zavrijedio odlične kritike međunarodne stručne javnosti – album je nedavno vrlo afirmativno predstavljen u jednom od najvećih azijskih časopisa za gitaru, japanskom Gendai Guitar Magazine-u, kao i u američkom Classical Guitar Magazine-u – priča on.
Radoš ističe da će prvi koncert u Crnoj Gori održati već 21.decembra u okviru DEUS-a, u KIC-u ,,Zeta”.
Za njega ogromnu radost predstavljaju trenuci kada na sceni odluta u svijet muzike i dijeli je sa publikom. On kaže da upravo zbog toga što mu ti trenuci toliko znače, prema publici osjeća prije svega zahvalnost. Slušaocima se, kaže, kroz muziku otkriva srce muzičara, pa ih zato doživljava i kao prijatelje kojima kroz muziku povjerava osjećanja, maštanja, zanose.
-Prema publici osjećam i odgovornost, bez obzira gdje i kome sviram. Želim da sa koncerta odu zadovoljni, ispunjeni, jer umjetnost je tu da nas oplemeni, a za to je potrebno da muzičar uloži zaista veliki rad – priča on.
Naš sagovornik kaže da je, pored dara, potrebno „zapaliti i iskru ljubavi prema muziciranju“ da bi se neko bavio klasičnom gitarom.
-Ko u sebi ima jaku ljubav prema sviranju može time i da se bavi – svakodnevno vježbanje, borbe i trud na usavršavanju neće mu teško pasti, već će mu biti izvor radosti, zadovoljstva i napretka – uvjeren je on.
Život i rad muzičara se po mnogo čemu mogu uporediti sa životom i pripremama sportista pa je za svakodnevna vježbanja, proučavanje muzike, pripreme za koncerte i putovanja potrebno i posebno razumijevanje i podrška porodice. Radoš odnedavno svoj rad usklađuje i sa roditeljskim, što se odražava i na repertoar, sada proširen dječijim pjesmicama.
Talenti
Za prve sviračke radosti i razvijanje ljubavi presudna je, kaže, uloga nastavnika a za kasniji uspješan razvoj – i podrška porodice i povoljno okruženje.
-Privilegija je biti i raditi sa djecom ali i ogromna odgovornost. U muzičkim školama u Crnoj Gori vlada veliko interesovanje za gitaru i zaista ima i puno talentovane djece – imamo mladu Nađu Janković koja ima samo 16 godina i već više od 30 prvih nagrada na međunarodnim takmičenjima gitare! To je dosad nedosegnut uspjeh, ne samo u Crnoj Gori već možda ni u svijetu! Svi vidimo koliko veliku korist državi mogu donijeti uspješni pojedinci. Svako bi društvo trebalo biti srećno da podrži i ima bar jednu ovako uspješnu umjetnicu i nadam se da će ona tu podršku i dobiti od naše države, to bi bilo višestruko korisno za sve nas – kaže on.
Radoš se prisjetio i svojih početaka. Gitaru je, kaže, dobio za rođendan i tada se pridružio drugarima iz zgrade koji su u to vrijeme pošli na kurs gitare. On kaže, sa ove tačke gledišta, činjenica da desetak klinaca iz zgrade zajedno ide na kurs gitare predstavlja svojevrstan kulturološki fenomen.
– To je bio plod tog vremena i tadašnje kulture. Već do upisa u srednju muzičku školu bio sam načisto da želim da sviram cijeli život – kaže on.
Crnogorski gitarista priča da je njegovo sviranje prelazilo i prelazi put od dječačkog oduševljenja i spontanog, intuitivnog uživanja kroz osvješćivanje određenih segmenata muzike ili interpretacije, povezivanja pokreta i emocije, akumulaciju muzičkog i životnog iskustva i prebiranje po sebi do izgrađene interpretacije u kojoj svaki ton ima značenje, istinski je osvješćen i doživljen a način njegovog izvođenja odgonetnut i pripremljen.
-To je jedan divan i mukotrpan proces koji je stalno u toku, čak i kod kompozicija koje su pripremljene – kako čovjek sazrijeva i mijenja se tako se unekoliko mijenja i njegov pogled na djelo – kaže on.
On ističe da je teško pitanje kojeg gitaristu i zašto najviše cijeni, jer ima puno izuzetnih umjetnika u svijetu gitare.
-Narciso Yepes-a zbog izuzetnog umjetničkog ukusa i nevjerovatne inteligencije i inovativnosti u polju obogaćivanja gitarske tehnike. Roland Dyens-a, zbog harizme i majstorstva.
Radoševa, za sada, neostvarena želja u karijeri jeste da nađe vrijeme za komponovanje.
– Osim toga: ,,Ništa mi nije važno, (našao sam dobar bend), ja bih samo da sviram, da se otkačim, i to je sve“ – kaže on, uz osmijeh.
N.Đ.
Foto: Privatna arhiva