Pjesnik, jedan od osnivača RMC agencije, član Zajednice turskih pisaca, Udruženja ILESAM, Upravnog odbora Fondacije Književnost-Umjetnost-Kulturna istraživanja-ESKADER i član istraživačko-razvojnog centra ,,ARGE” pri Direktoratu za nacionalno obrazovanje u Istanbulu Čengizhan Orakči juče je na Međunarodnom sajmu knjiga u Podgorici govorio o turskoj poeziji.
– Kada se pomene turska književnost, prvo što pada na pamet jeste poezija. Naša književnost je književnost poezije. Imamo jako bogatu književnost u periodu prije Islama i može se reći da su tada i nastali prvi počeci naše pjesničke tradicije. Po prihvatanju islama, pojavljuje se još bogatija poezija u Turskoj. Tu su velika imena koja su stasavala u periodu prije islama kao što su Ahmet Jasevi i Junus Emre – rekao je Orakči dodavši da, kada je riječ o turskoj književnosti, Junus Emre je najznačajnije ime, jer ,,riječi i pjesme koje je Junus Emre ostavio za sobom, a koje su nastale u 13. vijeku, i danas su ,,žive” među narodom i ponavljaju se iz generacije u generaciju”.
Moderator je bio direktor Instituta ,,Yunus Emre” – Turskog kulturnog centra Podgorica doc. dr Džihan Ozdemir. Upravo Junus Emre je i jedan od pjesnika koji su uticali na stvaralaštvo Orakčija, uz, kako je rekao, Fuzulija, Galiba, Bejatlija i Ašima. Pored svih ovih uticaja, Orakči ipak sebe vidi kao nezavisnog stvaraoca i ističe da je i danas u Turskoj ponuda pjesništva bogata i da je to ,,rijeka koja teče ka budućnosti”.
– U vrijeme kad sam išao u osnovnu školu i sreo se prvi put sa poezijom u tim udžbenicima, počeo sam i sam da pišem. Sjećam se da sam napisao prvo pjesmu o zastavi. To nije bilo nešto sam napisao intuitivno – prisjetio se početaka Orakči.
Ovaj turski pjesnik na kraju je pročitao nekoliko svojih predivnih pjesama.
Ozdemir je uručio zahvalnice turskom pjesniku Čengizhanu Orakčiju i turskom piscu Bahtijaru Aslanu, kao i sekretarki Sekretarijata za kulturu i sport Glavnog grada mr Neli Savković-Vukčević kao organizatoru Međunarodnog sajma knjiga.