Porto Novi
SLAJDER ZDRAVLJE

DR MIRJANA ERAKOVIĆ – ŠLJIVANČANIN ZA MNE MAGAZIN: Povećan broj djece koja imaju prijevremeni pubertet

pubertet

foto: http://cdn.skim.gs/

Povećan broj djece kod koje se javlja pubertet prije vremena objašnjava se činjenicama što jedu hranu punu aditiva i hormona, a na to utiče i zagađena životna sredina, rekla je za MNE magazin pedijatar mr endokrinologije Mirjana Eraković-Šljivančanin.

Ona je pojasnila da prosječna dob pojave puberteta u našim sredinama je deset godina za djevojčice, odnosno 12 godina za dječake. Eraković-Šljivančanin ističe da su uzroci ranog puberteta razni i da su još predmet istraživanja.

– Značajan činilac je i gojaznost koja može da utiče na mehanizam nastanka preuranjenog puberteta – dodala je ona.

Izazov

Rani pubertet je, prema njenim riječima, veliki izazov za dijete koje se razvija fizički, a po svemu ostalom je još samo dijete. Ona kaže da emocionalna i psihička zrelost ne prate fizičku, što može imati posljedice za dijete ako se ne reaguje adekvatno i na vrijeme.

– Dijete koje prije vremena ulazi u pubertet razlikuje se od svojih vršnjaka. Ta djeca su obično krupnija, ubrzano rastu u visinu i dobijaju u masi, uvećavaju im se grudi, rastu stidne dlačice, pojačano je znojenje, a javljaju se i akne, brzi je rast stopala i šaka – precizirala je naša sagovornica.

Ona je dodala da se kod djevojčica javlja i prva menstruacija, a kod dječaka rastu testisi i penis, a maljavost  je izražajnija. Svaki pubertet, kaže Eraković-Šljivančanin, pored fizičkih prate i psihičke promjene.

– Pošto su ta djeca mnogo mlađa i emocionalno nezrela, zbunjena su nastalim promjenama, te je neophodna saradnja i dječijeg psihologa da bi dijete i roditelji lakše prošli kroz taj turbulentni period – izričita je ona.

Pregled

Odgovarajući na pitanje šta savjetuje roditelji da učine u ovakvim situacijama, ona kaže da na pojavu prvih opisanih simptoma treba da  konsultuju  pedijatra koji će nakon kliničkog pregleda dati dalje smjernice.

– Tu je provjera hormonskog statusa, rendgenski snimak šake, procjena koštane zrelosti, ultrazvučni pregled genitalija i nadbubrežne žlijezde… Za dječake je obavezan i rendgenski snimak i CT lobanje – kaže Eraković-Šljivančanin.

Doktorica je istakla da se adekvatnom terapijom blokira lučenje hormona iz hipofize čime se odlaže polno sazrijevanje, ali i sprečava prijevremeni završetak rasta djeteta.

Eraković-Šljivančanin je podsjetila da je pubertet period u rastu i razvoju djeteta koji  se fiziološki  javlja poslije  osam i po godina kod djevojčica, a poslije devete godine kod dječaka. Svaki početak puberteta prije tog uzrasta označava se, kaže ona, kao prijevremeni pubertet i predmet je ispitivanja i eventualnog liječenja.S.Đ.