Porto Novi
SLAJDER ZDRAVLJE

LJETNJI ROTA VIRUSI: Na tegobe se dnevno požali i do 20 pacijenata

drrrr

Aktuelni virusi koji izazivaju povraćanje, temperaturu, malaksalost, dijareju češće se javljaju kod djece nego kod odraslih, a pojedini doktori za MNE magazin kažu da nijesu zadovoljni kako se pacijenti bave prevencijom koja prije svega traži redovno pranje ruku.

Svakog ljeta u ovo doba, prema riječima doktorice Jelene Šćekić iz podgoričkog Doma zdravlja, povećan je broj pacijenata koji se javljaju  zbog tegoba koje su izazvane nekim stomačnim virusom. Ona objašnjava da je veliki broj virusa koji izazivaju stomačne tegobe, ali da je uglavnom riječ o rota virusima.

-Dnevno nam se javi od pet do sedam pacijenata što predstavlja povećan broj od onog uobičajenog kada virusa nema. Ali to ništa nije neobično u odnosu na prethodne godine i sezone – kaže ljekarka.

Tegobe

Broj oboljelih je, ističe Šćekić, negdje na prošlogodišnjem nivou, a kaže da se pacijenti uglavnom žale na problem sa stolicom, mučninu, povraćanje, a nekad imaju i povišenu temperaturu. Doktorica kaže i da su malaksalost, bol u želucu i glavobolja, takođe, nekad simptom.

-Tegobe traju u prosjeku pet do šest dana. Uglavnom kod mlađih pacijenta to prođe brže za dva- tri dana je već bolje, osjetljiviji su stariji pacijenti – kaže ona.

U ovakvim slučajevima, prema riječima naše sagovornice, prevencija koja se odnosi na neke mjere lične higijene je najpoželjnija. Ona kaže da to podrazumijeva redovno pranje ruku,  voća i povrća, čuvanje od kvarljivih namjernica, kao i izbjegavanje kontakta sa osobama koje su oboljele od virusa. Ljekari se, pojašnjava Šćekić, trude da stave akcenat na prevenciju, ali ona nije zadovoljna kako se pacijenti bave prevencijom.

-To bi moglo biti na boljem nivou, a što se tiče mjera liječenja tu su  disciplinovani – rekla je ona.

Provjerili smo statistiku oboljelih od virusa i u nikšićkoj bolnici, ali nam je doktorica Sonja Lalević spec.infektolog kazala da trenutno nemaju nijednog pacijenta sa ovim tegobama. Ona se prisjeća da su od njih prije neku noć tražili pomoć otac i kćerka koji su imali povraćanje, ali da im je već bolje.

-Nije niko bio hospitalizovan, nema nekih epidemioloških podataka. Baš nema ništa. Nijesmo imali tih slučajeva roto virusa – izričita je ona.

Njima se, kaže doktorica, javljaju uglavnom odrasli zbog čega nas je uputila da provjerimo stanje na Dječjem odjeljenju. Doktorica Branka Šupić za naš portal je rekla da u ambulantama izabranih ljekara bude po 15 do 20 pacijanata koji imaju crijevne infekcije, a oni na odjeljenju primaju dnevno tri do četiri pacijenta koji imaju težu crijevnu infekciju.

-Pacijenti mogu da imaju pojedinačne simptome ili sve udružene – kaže doktorica.

Jabuka i banana

I ona ističe da su najčešći uzročnici rota virusi. Šupić kaže da simptome ima veliki broj djece, naročito od šest mjeseci dok ne nepune tri godine. Klinička slika, navodi ona, ispoljava se temperaturom, malaksalošću, ali i odbijanjem obroka. Šupić ističe da najčešće prvog dana bude povišena temperatura i povraćanje, a kasnije se potom javlja i proliv.

-Temperatura i proliv mogu da traju i do sedam dana- precizirala je ona.

Komplikacija je, prema njenim riječima, dehidracija, odnosno gubitak vode i elektrolita, naročito kalijuma i natrijuma. Ukoliko je riječ o blažem stepenu dehidracije, kada dijete može da pije i uzima obroke, onda mu se daju komercijalna sredstva, odnosno rastvori u kesicama. Ako je dijete u težem stanju i odbija obroke u tom slučaju se propisuje primanje infuzije.

-Najbitnije je da djetetu hrana bude lako svarljiva i biološki vrijedna. Daje se u manjim i češćim obrocima, najčešće krompir i šargarepa, a od  voća pečena jabuka i banana – pojašnjava Šupić.

Ona ističe da se izbjegavaju voćni sokovi, slatko, kao i slatko mlijeko.

Učestalost ljetnjih infekcija, prema riječima doktorice Vjere Janković iz podgoričke pedijatrijske ordinacije Doktorica Mica, ove godine je ipak nešto manja u odnosu na one od prethodne godine.

Ona kaže da se pacijenti ne moraju odmah javiti doktoru ako simptomi nisu jako izraženi u vidu mnogobrojnog povraćanja. Potrebno je, smatra ljekarka, pokušati terapiju kod kuće u vidu oralne rehidracije sredstvima predviđenim za to.

-Takođe se mogu davati probiotici koji pomažu u regulisanju crijevne ravnoteže, a važna je i adekvatna ishrana pirinčano mesnom čorbom i jogurtom, tečnosti u vidu vode i čaja. Naravno, ako pacijentu nije bolje u roku od 24h, potrebno je otići doktoru koji će razmotriti intravensku rehidraciju, odnosno infuziju – kaže ona.

S.Đ.

Foto: cdn.metroparent.com/