3.08.2016. u 6:15
U Podgorici su proteklih sedmica zabilježene tuče pojedinaca na ulici, u lokalima, a bilo je i potezanja oružja. Ukoliko analiziramo dešavanja u glavnom gradu, prema riječima kriminologa Velimira Rakočevića, vidjećemo da su sukobi između grupa, pretežno muških osoba, u neposrednoj vezi sa njihovom potrebom da se dokažu kao ,,čvrsti momci” koji su društveno prihvaćeni.
Rakočević za MNE magazin podsjeća da istraživanja pokazuju da su tuče učestalije na raznim mjestima zabave gdje dolazi do okupljanja većeg broja pretežno mladih ljudi. Situaciju, kaže on, pogoršava i konzumiranje alkohola, pa čak i droga ,,što neminovno dovodi do učestalijih konflikata”.
– Primjera radi, čovjek je pod dejstvom alkohola više razdražljiv, ali i znatno teže kontroliše svoje postupke. I žrtva u akloholisanom stanju nije u mogućnosti da pruži otpor i postaje nezaštićena meta nasilnika – kaže on.
Nasilnici, pojašnjava naš sagovornik, hoće po svaku cijenu da skrenu pažnju na sebe i da se prikažu kao osobe sa kojima ,,nema šale”, odnosno da im se niko ne smije zamjeriti.
– Veliki problem predstavlja i prisustvo vatrenog oružja i moramo učiniti sve da smanjimo njegovu pristupačnost i raspostranjenost, što bi eliminisalo rizik od teškog nasilja. Situaciono prisustvo oružja pojačava agresivnost i neminovno dovodi u opasnost najviše vrijednosti kao što su život i tijelo – izričit je Rakočević.
Bezbjednost nije ugrožena
Naš sagovornik ističe da nijedan dio naše teritorije ne spada u mjesta opasnog življenja i zbog toga ,,s pravom možemo reći da je bezbjednost naših građana na optimalnom nivou”. Međutim, navodi on, postoje slučajevi u kojima je bezbjednost građana bila ugrožena i oni svakako opominju.
Rakočević kaže da ukoliko se građanin nađe u konfiktnoj situaciji, prvenstveno mora voditi računa o vlastitoj bezbjednosti. Ako mu ne prijeti opasnost po život i tijelo, treba odreagovati na način da prekine nasilje ili makar se potrudi da uoči što više detalja o događaju kako bi pomogao nadležnim organima koji rade na rasvjetljavanju događaja.
– Imajuću u vidu da su Crnogorci uvijek bili poznati po hrabrosti i odvažnosti u najvećem broju slučajeva oni su tokom tuča ili težih sukoba štitili slabije aktere konflikta – kaže on.
Kriminolog ističe i da je neprihvatljivo da se ne obavljaju kontrole prilikom ulaska u jedan broj ugostiteljskih objekata. Problem, pojašnjava on, predstavlja i neadekvatna obuka i nekompletne provjere pripadnika obezbjeđenja objekata.
– Pijane osobe, osobe pod dejstvom droga i uopšte problematične osobe ne mogu imati pristup objektima u kojima se okuplja veći broj lica – uvjeren je on.
Fali dobra strategija
Odgovarajući na pitanje da li se dovoljno radi na rješavanju ovog problema, naš sagovornik kaže da je mišljenja da nam nedostaje dobra strategija suprotstavljanja ovom obliku delinkventnog ponašanja.
– Posljednje što nam se smije desiti jeste da pasivno posmatramo pojave nasilja. Reakcija države na sve oblike nasilja mora biti osmišljena i odgovorna. To znači da aktivnosti države u pravcu suzbijanja nasilja trebaju polaziti od naučnih saznanja i prakse profesionalaca i ovoj oblasti – kaže on.
Pred društvom u cjelini se, dodaje Rakočević, postavljaju oštri i složeni zahtjevi u pogledu izgradnje ustanova i službi koje će izgraditi i primijeniti nacionalni akcioni plan u ovoj oblasti, uspostaviti standardizaciju servisa i službi za kontrolu nasilja i kompletirati mrežu institucija za prevenciju nasilja.
Rakočević pojašanjava da je u savremenom društvu teško naći urbanu sredinu koja nema problem nasilničkog ponašanja. Mi, kaže on, imamo tu privilegiju da pripadamo maloj grupi država u kojima ne postoji opasnost od terorističkih prijetnji.
– Imajući u vidu da je prioritet nadležnih državnih organa sigurnost građana, ona se može očuvati samo ako policija i druge službe djeluju uspješno i efikasno na prevenciji i suzbijanju nasilja. Djelotvornost policije u pravcu represije nasilja i podizanje kvaliteta odnosa sa građanima dovodi do redukcije rizika od stradanja i neutrališe konflikt – kaže on.
I građani, prema njegovim riječima, mogu bitno doprinijeti izbjegavanju sopstvene viktimazacije ukoliko ne posjećuju ,,rizična mjesta”, odnosno one objekte u kojima se okupljaju ,,loši momci” spremni da izazovu sukob.
Žestoki po tradiciji
Kriminolog smatra da je nasilničko ponašanje u manjem ili većem obimu kod nas bilo prisutno u kontinuitetu. Uzroci ove pojave su, kaže on, brojni i vezuju se za ličnost osobe ili za spoljašnju sredinu.
– Faktori koji doprinose nasilju djeluju vrlo često udruženo. U kontekstu motivacije nasilničkog ponašanja veoma je važno utvrditi razloge zbog kojih neka osoba obavlja nasilje, odnosno zbog kojih razloga, u istim uslovima jedni postaju nasilnici, a drugi ne. Činjenica je da su društveni odnose svake osobe sa drugim osobama u društvenoj sredini osnov dinamike individualnog ponašanja, pa se može reći da je izvor nasilničkog ponašanja u socijalnoj sredini u kojoj se kreiraju odnosi koji podstiču na nasilničko ponašanje – rekao je on.
Nasilničko ponašanje se, prema njegovim riječima, može objasniti i kao reakcija pojedinca na frustracije, odnosno iznevjerena očekivanja. Brojni kriminolozi su, podjeća on, zastupali tezu prema kojoj je agresija uvijek posljedica frutracije, iako svako osujećenje ne mora nužno izazvati agresiju. Rakočević kaže da za lica sklona tučama i nasilju uopšte karakteristično je da se lako frustriraju.
– Na nasilničko ponašanje mogu uticati i razne kontrakulturne grupe, nedjelotvorenost porodice, škole i slično – rekao je on.
U Policiji ćute od februara
O ovoj temi pokušali smo da razgovaramo i sa predstavnicima Policije, ali nam iz te ustanove nije odgovoreno na pitanja koja smo poslali čak u februaru ove godine. Ostali smo uskraćeni za odgovore na pitanja koja, nažalost u međuvremenu nijesu zastarala – da li je zbog slučajeva podmetanja bombi, tuča koje su zabilježene u strogom centru Podgorici neophodno uvesti jaču kontrolu policije na ulicama, da li je u praksi imao efekta projekat ,,kontakt policajac”, kao i šta policija preduzima da bi ovakve slučajeve spriječila. Portparolka Policije Tamara Ralević nam je u više navrata obećavala da će odgovoriti na pitanja, ali to do danas nije uradila.
S.Đ.