21.04.2016. u 9:44
Proteklih sedmica na društvenoj mreži Fejsbuk počeo je da se širi ,,izazov majčinstva” koji žene masovno prihvataju i uz objavu fotografije sa djecom poručuju da su srećne majke. Pojedine sagovornice MNE magazina gledaju na ovu aktuelnost kao na igru. Nije lako biti majka i važno je, saglasne su, naučiti dijete pravim vrijednostima –da zna šta je dobro, a šta nije.
Ljubav i kazne
Tijana Kavarić koja se profesionalno bavi PR-om i marketingom vodeći sektor Medija centar i marketing u nacionalnoj avio-kompaniji Montenegro Airlines kaže za naš portal da je izazov majčinstva na Fejsbuku rado prihvatila.
Ona ima dvije djevojčice Laru i Tašu i navodi da posvećenu majku karakteriše bezgranična ljubav.
-Koja to majka nije ponosna na svoju djecu – kaže Tijana uz osmijeh.
Sa njom je u suštini saglasna i pjevačica i voditeljka Andrijana Božović. Andrijana na Fejsbuk izazov gleda kao na jedan vid igre. Ona kaže da je zato lijepo odgovoriti na izazov, ali da to nije dokaz ,,nečega”.
-Kada objave fotografiju sa djecom zbog ovog izazova sigurno se prisjete neke uspomene tako da ih ta fotografija prosto ,,takne“ – kaže naša sagovornica.
Njen Dario je, kaže, dobar dječak. Andrijana smatra da posvećenost djetetu ne znači dozvoliti mu da radi šta god želi, već je bitno posvetiti mu se kvalitetno. U toj priči je, prema njenim riječima, bitno postaviti granice kojima se definiše šta je dozvoljeno, a šta ne.
-Djeca treba da nauče da neke stvari moraju da zasluže. Svom sinu ne dozvoljavam da mu se svakodnevno kupuju neke sitnice. Kad ne uradi domaći slijedi kazna. Isto tako se zna kojim danima može da igra video igrice i to na sat vremena. On nema telefon. Nema tablet. Stroga sam ja – kaže Andrijana uz osmijeh.
Dok razgovaramo putem telefona čuli smo kako se i Dario smije.
-Ponosna sam na njega. Bitno je da znaju koje su to prave vrijednosti. Sa djecom treba razgovarati kao sa odraslima – poručila je naša sagovornica.
Zato i novinarka Emina Hodžić Knežević kaže da majčinstvo podrazumijeva i zahtijevne momente. Majke se kroz aktuelni Fejsbuk izazov međusobno podržavaju i to, kaže ona, čini taj proces posebnim. Nju je izazvala Sanja Perić, koja piše pjesme za djecu, a Emina smatra da joj je ona htjela poručiti:
– ,,Znam da voliš, ljubiš, praštaš, prećutkujes, usmjeravaš. Znam da ne znaš da kažeš: ,,Hej, pa to nije moguće”. Znam da zato nijesi drugačija od mene i hiljadu ostalih žena, ali želim da znaš da znam”. Eto tako sam ja to doživjela.
Posvećena majka je, smatra Emina, svaka majka koja nauči poštovati svoje dijete u onoj mjeri u kojoj od njega to očekuje. Ona smatra da je to težak proces koji, prije svega, nauči majku da bude strpljiva, da kontroliše strahove, pronađe odgovore na očekivana i neočekivana pitanja, ali i priznanju da ne zna odgovor na svako pitanje.
– Mia zna da sam ja uvijek tu. Osjećam da joj to, za sada, daje snagu i sigurnost. Cijenjeni osjećaj pripadnosti prvi je naš korak na putu sazrijevanja. Ona ima samo devet godina – kaže Emina.
Solidarnost
Najteži životni zadatak je, prema riječima direktorke NVO ,,Princeza Jelena“ Milena Đergović, biti majka. Ona pojašnjava da je to zato zbog raznih briga i da je jedno od glavnih pitanja odgovornih žena: ,,Koliko sam u stvari dobar roditelj?“.
-Ovaj izazov za mene ne predstavlja potenciranje da sam sjajna, savršena majka- već mi više liči na žensku solidarnost. Akcija je divna i uliva snagu – kaže Milena.
Svaka majka je, smatra ona, priča za sebe i svaka na svoj način podiže djecu, ali nikada ne smije da se zaboravi da sigurno svaka čini sve što je u njenoj moći i daje najbolje od sebe. Odgovorna majka, smatra naša sagovornica, ništa ne prepušta da ide svojim tokom, već bdi neprimjetno nad svojim čedom i prati i osjeća svaki momenat, iako je mnogo lakše sve samo da pusti.
-Biti majka znači biti privilegovana količinom ljubavi i žrtve – kaže ona.
Najteže joj je da prihvati, prema njenim riječima, da današnje prosječno gradsko dijete nema želju da se igra sa vršnjacima u dvorištu zao što je tehnika preuzela primat kao neka vrsta hipnoze, protiv koje nema adekvatnog lijeka.
-Tako da moj sin nema sa kim da se igra u svom velikom kvartu. Zabavljanje dječaka od osam godina, intelektualno zahtjevnog – dosta je kompleksno i iscrpljujuće – priča Milena.
Najviše je ponosna na Ivanovo vaspitanje, dobrotu, pamet, njegov razum i strpljenje kad zatreba, a ponajviše na povjerenje koje su međusobno razvili. Tu je, zaključuje ona, i njegov muzički ukus i osjećaj za prave vrijednosti.
S.Đ.