Ministarstvo zdravlja saopštilo je da nije nadležno za slučaj dvije doktorke Kliničkog centra koje su mimo zakona ordinirale u Domu zdravlja u Tuzima, za nevladino udruženje Internacionalni naučni centar Tuzi i pacijentu Lj. N. potpisale specijalistički izvještaj radi ostvarivanja prava na tuđu njegu i pomoć.
Iz ovog Vladinog resora nijesu precizno odgovorili da li će preduzeti neke mjere protiv doktorki KCCG Koviljke Каžić i Nade Cicmil Sarić, već su samo naveli da „ljude koje, bez obzira na struku, nevladine organizacije angažuju kao volontere i savjetnike, treba u tom smislu i tretirati”.
-Ministarstvo zdravlja kontroliše rad institucija koje su u sistemu zdravstva, au cilju zaštite interesa pacijenata, sprovodi povremene kontrole i privatnih zdravstvenih ustanova. NVO se ne bave zdravstvenom djelatnošću, niti su kao takve predmet kontrole ih pažnje Ministarstva zdravlja- kazali su Pobjedi iz ovog resora.
Prema njihovim riječima, validnost papira, koji su izdati iz NVO Internacionalni naučni centar Tuzi, u konkretnom slučaju, prevashodno je obaveza Ministarstva rada i socijalnog staranja.
-Oni treba da definišu iz kojih ustanova iz okvira zdravstvenog sistema su validni konzilijarni ili pojedinačni izvještaji i nalazi ljekara iz bolnica, domova zdravlja, ali svakako ne nevladinih organizacija, za ostvarivanje prava iz njihove nadležnosti- kazali su iz Ministarstva zdravlja.
U Ministarstvu rada i socijalnog staranja, međutim, nijesu saglasni sa takvom ocjenom. Oni su Pobjedi rekli da od ovog resora, ali i Kliničkog centra i Doma zdravlja Pogorica očekuju da preduzmu konkretne poteze povodom ovog slučaja.
Direktori Kliničkog i podgoričkog Doma zdravlja Ranko Lazović i Nebojša Kavarić najavili su da će, čim dobiju kompletnu dokumentaciju, reagovati u skladu sa zakonom.
Dr Lazović je ranije rekao da se ni dr Sarić koja je u radnom odnosu u toj ustanovi, niti dr Kažić koja je angažovana na godinu dana, zbog nedostatka reumatologa, nijesu obratile sa zahtjevom da rade negdje drugo, iako su imale obavezu da to urade.
Dr Kavarić je poručio da će svakog aktera, koji je nezakonito, bez njegovog znanja, koristio prostorije Doma zdravlja Tuzi krivično goniti.
Zdravstveni inspektor Bogdan Drobnjak zbog nezakonitog rada kaznio je doktorke Kažić i Cicmil-Sarić po 250 eura. Medicinski tehničar u Onkološkoj klinici KCCG Hajrudin Bećović, koji je takođe učestvovao u ovom sumnjivom „poslu“, kažnjen je sa 1.000 eura, kao predsjednik skupštine spornog NVO udruženja. Inspekcijskim nadzorom utvrđeno je da je Internacionalni naučni centar Tuzi upisan u registar nevladinih udruženja u MUP-u kao kulturno, naučno, istraživačko i dobrotvorno udruženje i u čijem statutu nije predviđeno bavljenje zdravstvenom djelatnošću koje izdaje Ministarstvo zdravlja, a samim tim prekršene su odredbe Zakona o zdravstvenoj zaštiti.
Ministarstvo rada i socijalnog staranja zatražilo od zdravstvene inspekcije i Ministarstva zdravlja da hitno ispitaju tri izvještaja doktora koja su stigla u podgorički Centar za socijalni rad za dobijanje tuđe njege i pomoći, jer sumnjaju da su švercovani.
Da li su doktorke KCCG dr Koviljka Kažić, specijalistkinja reumatolog i dr Nada Cicmil-Sarić, specijalistkinja internista, prekršile Kodeks time što su mimo zakona pacijentu Lj. N. potpisale ljekarski nalaz izdat od Zdravstvenog savjetovališta Internacionalnog naučnog centra Tuzi koji nije registrovan za obavljanje zdravstvene djelatnosti juče nijesu željeli da komentarišu u Ljekarskoj komori. Predsjednik ovog tijela dr Đoko Jočić rekao je da još nemaju nikakvu zvaničnu dokumentaciju na osnovu koje „mogu da sude i prosuđuju“.
Izvor: Pobjeda/cdm.me