PREPORUKA ZANIMLJIVOSTI

UPOZORENJE: Nivo štetnih gasova gori nego u doba nestanka dinosaurusa

4127097_stetni-gasovi-f3Naučnici su u novom istraživanju istakli da tempo ispuštanja ugljenika zasjenjuje početak najvećeg poznatog prirodnog talasa u fosilnim zapisima od prije 66 miliona godina, koji je možda pokrenuo oslobađanje zarobljenih gasova ispod morskog dna.

Praistorijsko oslobađanje tih gasova sa efektom staklene bašte, izazvalo je rast tempreature od pet stepeni Celzijusovih, a zbog stvaranja kisjeline u okeanu morski život bio je ozbiljno ugrožen.

Očigledna je paralela sa trenutnim rizicima od porasta nivoa ugljenika u atomosferi uslijed sagorevanja fosilnih goriva.

– S obzirom na trenutno dostupnu evidenciju, sadašnje stope emisije ugljenika izazvane čovjekovim aktivnostima su bez presedana u posljednjih 66 miliona godina – naveli su naučnici u časopisu ,,Nature Geoscience”.

Dinosaurusi su izumrli prije oko 66 miliona godina, najvjerovatnije nakon udara ogromnog asteroida u Zemlju, ali je glavni autor istraživanja, Ričard Zib sa Univerziteta na Havajima, istakao da su geološki zapisi nejasni i da nije poznato koliko je tačno ugljenika emitovano u toj kataklizmi.

Stetni-gasovi-f2
Trenutna emisija ugljenika, uglavnom iz sagorevanja fosilnih goriva, iznosi oko 10 miliona tona godišnje, u odnosu na 1,1 milijardu godišnje u periodu od više od 4.000 godina, prije 56 miliona godina.

Istraživanje u sklopu projekta Ujedinjenih nacija prikazuje da bi prosječna temperatura mogla da poraste i do 4,8 stepeni Celzijusovih do kraja vijeka, izazivajući poplave, suše i jake oluje, ukoliko emisije bude nekontrolisano rasle.

– Naši rezultati sugerišu da će buduća kisjelost okeana i mogući efekti na morske organizame biti gori nego u doba dinosaurusa – upozorio je Zib.
Izvor: rts.rs
Foto: focustt.com