5.03.2016. u 7:15
Udžbenici u DAISY formatu i priručnici za nastavnike, kao jedan od segmenata produkcije udžbenika za inkluzivnu nastavu koji su u Crnoj Gori u upotrebi u posljednje dvije godine, predstavljeni su na Međunarodnoj konferenciji ,,Nove tehnologije u obrazovanju“ održanoj 26. i 27. februara u Beogradu. Riječ je o događaju za koji je vladalo ogromno interesovanje i koji je, kada je u pitanju obrazovanje, vodeći u ovom dijelu Evrope. Prijavilo se više od 5000 učitelja, univerzitetskih profesora, direktora škola i roditelja. Govorilo je više od 120 govornika iz Srbije, zemalja regiona i Velike Britanije. Na sajmu, koji prati konferenciju, bili su predstavnici privrednog i nevladinog sektora, pa je ovaj događaj imao i multidisciplinarni karakter.
Jedini predavač iz Crne Gore bila je Nađa Durković, savjetnica za izdavaštvo u Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva koja je, na izuzetno posjećenoj i zapaženoj prezentaciji, govorila o udžbenicima u DAISY formatu i priručnicima za nastavnike čiji izdavač je Zavod. Prenoseći utiske s konferencije, ona za MNE magazin kaže da je prezentacija ,,imala divan prijem, tako da su uslijedili sastanci na kojima su razmijenjene ideje i na kojima je bilo riječi o saradnji sa institucijama u regionu“.
– Konferencija se, s jedne strane, organizuje s ciljem podrške predškolskim ustanovama, školama, univerzitetima i drugim organizacijama koje se bave obrazovanjem da postanu inovativnije, da osavremene proces učenja i na što bolji način iskoriste mogućnosti koje nove tehnologije pružaju. S druge strane, podrška je i malim preduzetnicima i velikim kompanijama da predstave svoje tehnološke proizvode i usluge koje mogu da promijene obrazovanje budućih generacija. Nove tehnologije su moćne alatke u rukama nastavnika koji osmišljavaju njihovu upotrebu i prilagođavaju je nastavi. Osnovni utisak koji nosim s konferencije jeste da upotebu savremenih tehnologija humanizuje njihova promišljena upotreba – kaže Nađa Durković.
Ona je tokom izlaganja podsjetila da je u Crnoj Gori ovaj projekat započet u maju 2013. godine i do juna 2015. snimljeno je šest čitanki za osnovnu školu (od IV do IX razreda).
– DAISY je akronim od Digital Accessible Information System, a riječ je o multimedijalnom izdanju štampane knjige, kombinaciji audio-vizuelnog teksta. Udžbenici u DAISY formatu nude čitalačko iskustvo svim učenicima koji, iz bilo kog razloga, ne mogu da čitaju odštampani tekst, ali ih mogu koristiti i ostali u svakodnevnoj nastavi koji treba da uvježbaju vještinu pažljivog slušanja. Osnovni cilj pripreme DAISY udžbenika jeste da doprinesu unapređenju inkluzivnog obrazovanja. Brojne su prednosti ovih udžbenika: jednostavna i brza navigacija, lako konvertovanje u druge audio-formate (audio kasete, audio CD, mp3), ukoliko već postoji audio zapis neke knjige, ona se može, bez ponovnog snimanja, izmontirati u DAISY knjigu, odnosno dosadašnji audio formati knjiga mogu se konvertovati u DAISY format, lako i jeftino arhiviranje (na jednom hard disku od 500 GB može stati oko 8000 sati zvučne knjige − preko 1000 knjiga) i mogućnost razmjene knjiga putem internet biblioteka -navodi naša sagovornica segmente predavanja uz podsjećanje da su partneri u ovom poslu bili: inicijator Resursni centar za djecu mlade – Podgorica, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, čiji se štampani udžbenici, uz minimalne modifikacije, prebacuju u ovu novu formu, Fakultet dramskih umjetnosti sa Cetinja, Zavod za školstvo, uz podršku Ministarstva prosvjete i UNICEF-a.
This slideshow requires JavaScript.
Ona, pored odličnih prezentacija o upotrebi savremenih tehnologija u inkluzivnom obrazovanju, posebno ističe predavanje ,,Prednost uma: liderstvo nastavnika kroz nauku“, Nikolaosa Dimitriadisa.
– On ističe da liderstvo nije definisano nečijom ličnošću, genima ili slučajnošću. Ono zavisi od toga kako se ophodimo prema našem umu i umovima ljudi koje želimo da vodimo. Ovo predavanje koristi najnovije dostignuća neuronauke kako bi nastavnicima pružilo praktične preporuke i omogućilo im da budu lideri u novom IKT dobu. Predavač virtuoz, vrlo komunikativan, koji je bio govornik i na TEDx konferencije na Univerzitetu u Stratklajdu, a sertifikovani je stručnjak iz oblasti neuromarketinga, uzdrmao je publiku i izmamio salve aplauza -prenosi naša sagovornica.
Smatra da je učešće na ovoj konferenciji značajno za Zavod.
– Ujedno, to nas obavezuje da nastavimo da radimo na obezbjeđenju materijala za inkluzivnu nastavu u Crnoj Gori i da pratimo najnovije paradigme učenja i nove tehnologije koje će omogućiti što kvalitetniju nastavu. U toku su pripreme za snimanje četiri istorije, a imamo ambiciju da što veći broj postojećih štampanih udžbenika prebacimo u DAISY format – ističe Nađa Durković.
V.T.