Porto Novi
DRUŠTVO PREPORUKA

MINISTARSTVO PROSVJETE: Stipendije za studije u inostranstvu dobilo oko 300 visokoškolaca

studentiBroj studenata koji se interesuju za školovanje u inostranstvu je sve veći, a stipendije u koje Ministarstvo prosvjete ima uvid, ove godine je dobilo oko 300 visokoškolaca, saopšteno je iz tog Vladinog resora.
– Broj studenata koji se interesuje za školovanje u inostranstvu je iz godine u godinu sve veći. Studenti redovno kontaktiraju Ministarstvo prosvjete kada su u pitanju konkursi u koje je Ministarstvo direktno uključeno, jer se prijava studenata vrši preko Ministarstva – saopšteno je iz Ministarstva agenciji Mina business.

Studenti iz Crne Gore zainteresovani su prevashodno za zemlje gdje je potrebno znanje engleskog jezika, potom za Italiju, Tursku, Veliku Britaniju, Sloveniju i Hrvatsku.

– S obzirom na to da su programima stipendiranja obuhvaćeni gotovo svi fakulteti, interesovanje studenata je jednako usmjereno na sve studijske programe – poručeno je iz Ministarstva.

Kako navode, program mobilnosti akademskog osoblja i studenata sprovodi se kontinuirano, s obzirom na to da se konkursi na osnovu multilateralne, bilateralne saradnje i konkursi za stipendije koje nude strane vlade – organizacije objavljuju tokom cijele godine.

– Stipendije u koje Ministarstvo ima uvid, jer je uključeno u prijavljivanje, ove godine je dobilo oko 300 studenata. Treba imati u vidu da se jedan broj kandidata za pojedine programe prijavljuje direktno davaocima stipendija, pa njihov broj nije moguće pratiti – kazali su iz Ministarstva.

Oni objašnjavaju da program mobilnosti podrazumijeva semestralni studijski boravak od tri do deset mjeseci, ili kraći studijski boravak od jednog do tri mjeseca.

studenti foto

Iz Ministarstva je saopšteno da stipendije, u čijoj raspodjeli učestvuju i predstavnici tog resora, su stipendije Francuske, Belgije (kursevi francuskog jezika), Italije, Mađarske, Japana, Slovačke i Slovenije, dok se za ostale stipendije kandidati prijavljuju direktno stranim donatorima ili ambasadama.

– Što se tiče stipendija stranih vlada koje se odnose na kompletno školovanje, vrlo često se kandidati prijavljuju direktno davaocima stipendija (on-line, ili preko ambasada), ukoliko je tako navedeno u konkursu – navode iz Ministarstva.
Postoji, kako kažu, veliko interesovanje stranih studenata za dolazak u Crnu Goru.

– Posebno za studijske boravke kroz CEEPUS program, a najviše je bilo zainteresovanih za Mašinski, Građevinski i Fakultet političkih nauka, potom Pravni i Ekonomski fakultet Univerziteta Crne Gore – ističu iz Ministarstva.

Ministarstvo redovno obavještava crnogorske univerzitete o mogućnostima konkurisanja za veliki broj stipendija za sve akademske nivoe koje pojedine zemlje, kao što su Ruska Federacija, Francuska, Italija, Belgija – kursevi francuskog jezika, Mađarska, Japan, Slovačka Slovenija, Hrvatska, Kina, Turska koje dodjeljuju godišnje stipendije ili države kao što su Grčka, Rumunija, Ukrajina, Poljska, Azerbejdžan i druge koje dodjeljuju povremeno stipendije.

Aktuelni programi mobilnosti su CEEPUS program (program razmjene studenata iz Centralne Evrope), program bilateralne razmjene sa Slovenijom, program bilateralne razmjene sa Hrvatskom, ERASMUS + EU program mobilnosti (Basileus, Join EU SEE i Sigma), UGRAD-globalni program razmjene studenata (SAD), IFMSA– Međunarodna federacija udruženja studenata medicine (program mobilnosti za studente Medicinskog fakulteta), stipendije za stručnu praksu.

Aktuelne su i stipendije u okviru interuniverzitetske saradnje, Višegrad program stipendija (alijansa formirana od četiri zemlje iz Centralne Evrope: Češka, Mađarska, Poljska i Slovačka), Go Styria (Program stipendija za studente iz Jugoistočne Evrope, formiran u Gracu), DAAD (Njemačka služba za akademsku razmjenu čije je predstavništvo u Beogradu, za Srbiju i Crnu Goru).
Izvor: Mina business/CDM