MAGAZIN

TOP LISTA: Najbolje knjige u 2015. godini

imagesPredstavljamo top listu najboljih knjiga u 2015. godini po izboru magazina  Tajms.
 1. Bog u ruševinama (A God in Ruins), Kate Atkinson

U centru priče su četiri generacije familije Tod tokom 20 vijeka. Priča prati život Tedija Toda koji je bio pjesnik, vojni pilot i heroj u Drugom svjetskom ratu, muž, otac i djed. Nakon svega što je prošao, najveći izazov mu predstavlja život u budućnosti kakvu nije očekivao. Autoricu Kate Atkinson prati reputacija jedne od najboljih pisaca našeg vremena.2. Sedam rasa (Seveneves), Neal Stephenson

Nakon što katastorofa uništi planetu, čitav svijet se ujedinjuje i šalje koaliciju u svemir kako bi osigurali opstanak vrste. Pet hiljada godina kasnije, sedam ljudskih rasa pokušavaju da se vrate na promjenjenu zemlju. Šta bi se moglo desiti ako se desi smak svijeta? Genijalna autorova vizija uključuje aspekte nauke, filozofije, tehnologije i psihologije.

3. Ja uzimam tebe (I Take You), Eliza Kennedy

Liza je promiskuitetni advokat u Njujorku. Iako je u pripremama za vjenčanje za svog vjerenika Vila, zgodnog i briljantnog arhitektu, Liza ima poteškoća da prihvati i praktikuje monogamiju. Ona je impulsivna djevojka sklona opijanju, koja je sigurna da joj je lijepo sa Vilom, ali nije baš sigurna da li ga stvarno voli.

4. Upasti u nevolju (Get in Trouble), Kelly Lin

Svaka od ovih devet priča, smještene su u naizgled normalno okruženje poput hotela ili rođendanskih zabava. Međutim, postepeno se uvode mračni i natprirodni momenti. Dakle, u pitanju je zbirka kratkih priča, jedinstvena po mnogo čemu, a ovaj bestseler, pisac Neil Gaiman je nazvao nacionalnim blagom.

5. Pucanj upozorenja (Trigger Warning), Neil Gaiman

Još jedna zbirka priča, ovog puta od višetruko nagrađivanog autora Neila Gaimana. Priče imaju naučno fanatastične, horor i avanturističke, kao i elemente fantazije. Sve to je provučeno kroz, manje više, uobičajeni svakodnevni život. Žanrovski, ili po nekom drugom kriterijumu, Neila Gaimana je teško odrediti, a zaista vam nikakav opis vam neće moći približiti doživljaj čitanja ovog umjetnika.

6. J kao Jastreb (H is for Hawk), Helen Macdonald

Helen Macdonald je iskusni sokolar koja je bila shrvana očevom iznenadnom smrću. Iako, nikada ranije nije iskusila treniranje jastreba, ona se, u svojoj tuzi zbog očeve smrti, upušta u taj izazov. Ovo su njeni memoari koji istražuju duboke veze koje ona stvara sa pticom predatorom.

7. Priča o Alisi (The Story of Alice), Robert Douglas-Fairhurst

Ovo je priča o čudnom i kontroverznom odnosu matematičara Čarlsa Dodgsona, poznatijeg kao Luis Karol, i djevojke Alice Lidel, po kojoj je i nastala Alisa u zemlji čuda. Knjiga također istražuje kako je i zašto Alisa u zemlji čuda, ostvarila tako snažan kulturološki uticaj.

8. Braća: Put američke tragedije (The Brothers: The Road to an American Tragedy), Masha Gessen

Rusko-američka novinarka Maša Gesen’s pruža duboko i strastveno istraživanje koje prati braću Tsarnaev. U pitanju je poznati slučaj na bostonskom maratonu iz 2013.godine, kada su zbog dvije kućno napravljene bombe ubili troje a ranili preko 250 ljudi. Autorica pokušava otkriti gdje se izgubio američki san za ove imigrante.

9. Zamotani sat (The Folded Clock), Heidi Julavits

Inspirisana dnevnicima iz djetinstva, autorka bilježi svoj svakodnevni život koji se sadrži od malih detalja i velikih ideja. Autorica je žena i majka u četrdesetim godinama života. Njen dnevnik uključuje teme kao što su mladost i starenje, lojalnost i izdaja, prijateljstvo i romansa, brak i porodica, umjetnost
i ambicija, i još mnogo toga.

10. Kako se muzika oslobodila (How Music Got Free), Stephen Witt

Novinar Witt piše na lucidan i zanimljiv način o rastu piraterije digitalne muzike, počevši od priče radnika u Sjevernoj Karolini, koji je za osam godina procurio preko 2000 albuma. Autor govori o opsesiji, muzici, kriminalu i novcu. On prati trag od njemačkih audio inženjera koji su razvili mp3 pa sve do pomenute piratske fabrike u SAD.

Izvor: abcknjiga.com