PREPORUKA ZDRAVLJE

KRENITE: Najlakši način da poboljšate psihičko zdravlje i riješite se stresa

man-writing-booksPisanje utiče na mentalno i psihičko zdravlje, popravlja raspoloženje, smanjuje stres, ali i poboljšava sposobnost lakšeg nošenja s traumom, pa čak dovodi i do ozdravljenja, otkriveno je nizom istraživanja.

Vjenčani parovi koji su svoje probleme stavili na papir srećniji su od onih koji to nisu napravili, uočili su američki psiholozi, dodavši da opisivanje nečijih misli ili osjećaja osobu može da učini zadovoljnijom.

Brucoši koji su odlučili da napišu kako su se prilagodili u novoj sredini imali su, pak, bolje ocjene, pokazalo je drugo istraživanje, piše ,,New York Times”.

– Ovakav intervencijski način pisanja može pogurati ljude do pobjednosnog načina razmišljanja u sklopu optimističnog ciklusa koji će se samo pojačavati – kaže Timoti D. Vilson, profesor psihologije sa univerziteta Virdžinija, koji je istraživao dobrobiti izražavanja pisanjem.

Izražajno pisanje posebno je isplativo za one koji opisuju svoje buduće ciljeve.

– Pisanje o životnim ciljevima bilo je znatno manje traumatično od pisanja o traumi, a povezano je i sa znatnim povećanjem subjektivnog blagostanja – otkriva psihologinja Laura King.

woman-writing
Pisanjem smanjujemo nivo hormona stresa

Kada odrasle osobe odluče svoje životne ciljeve da prenesu na papir, kod njih je zabilježen pad nivoa kortizola, tzv. hormona stresa koji utiče na blagostanje, dokazali su njemački naučnici napominjući da manje kortizola znači i manje stresa.

Ulaskom u 21. vijek promijenile su se i neke stvari i u pisanju, pa vježbanje nije ograničeno samo na zapisivanje u svesku nego se proširilo i na pisanje bloga.

Nensi Morgan istraživala je kako izražajno pisanje utiče na to da oboljeli od raka razmišljaju o svojem stanju, a pisanje bloga „nesumnjivo daje slične pogodnosti“ za zdravlje, prema ,,Scientific American”-u. Otkriveno je naime da su pacijenti koji su vodili blog uopšteno bili optimističniji i vodili kvalitetniji život.

Ostala istraživanja pokazuju da pisanje može da ubrza čak i ozdravljenje jer fizičke rane brže zacjeljuju nakon traume kada ljudi dokumentuju svoje iskustvo i emocije, dokazali su u svom istraživanju naučnici s Novoga Zelanda, prenosi ,,Mic”.

– Smatramo da je pisanje o uznemirujućim događajima pomoglo ljudima da lakše podnesu preživljeni događaj i smanje stres – napominje Elizabet Brodbent, koautorka studije i profesorica medicine na univerzitetu Okland na Novom Zelandu.

Izvor: Express