Ponedjeljak, 28 Aprila, 2025
spot_img
NaslovnicaSLAJDERRIJEČ STRUČNJAKA: Kako pripremiti djecu za more

RIJEČ STRUČNJAKA: Kako pripremiti djecu za more

slika
www.telegraph.co.uk

Većina djece uživa u „morskim“ aktivnostima. I sunčanje i kupanje mogu da nose određene rizike, pa nije na odmet uzeti u obzir nekoliko korisnih savjeta.

Dječja koža je nježna i osjetljiva, posebno prije druge godine života, pa joj je neophodna zaštita. Prvenstveno treba izbjegavati sunce između 11 i 16 sati (za djecu ispod dvije godine je sasvim dovoljno da na suncu borave do 10 sati ujutru i popodne od  17 sati). Kozmetička sredstva za odbranu od prejakih sunčevih zraka treba koristiti s oprezom, nerijetko se dešava da izazivaju alergijsku reakciju. Danas se smatra da je faktor 30 sasvim dovoljan i da jača zaštita (faktor 50) nije efikasnija i poželjnija.

Nasprikladnije je dijete zaštititi laganom pamučnom odjećom i šeširićem (ukoliko to mališan dozvoli).

Ukoliko ipak pretjerate s boravkom na suncu, a dijete se žali na glavobolju, mučninu i ima povišenu temperaturu, potrebno ga je povesti pedijatru, a do tada neka boravi u sjenovitoj, rashlađenoj prostoriji. Za to vrijeme treba mu se ponuditi tećnosti, i to često – a pomalo.

dr-Nina-Mandić_1
Dr Nina Mandić

Za opekotine je nužno da se u sljedećih par dana sunce izbjegava, a na ugrožena mjesta da se stavljaju hladne obloge. Ukoliko je dijete razdražljivo obavezno mu treba dati sirup koji će smanjiti bol (paracetamol, ibuprofen – ljekovi za snižavanje temperature i umanjenje bolova).

Strpljenja nikad dosta! Dok neka djeca uživaju u prskanju i praćakanju u plićaku, druga prosto odbijaju i da se primaknu vodi, jer se plaše. To je ponekad za roditelje vrlo frustrirajuće i tada pokušavaju na silu da ih uvedu u vodu u namjeri i želji da se mališani lakše adaptiraju (potpisnica ovih redova, trostruka mama, je takođe bila tog uvjerenja). Nipošto ih nemojte siliti na ulazak u vodu, dajte im vremena da postanu sigurni u sebe i steknu povjerenje u more.

Vjerovatno je suvišno napominjati da uvijek morate biti u neposrednoj blizini malih neplivača dok su u vodi, a male plivače pratiti čim se odvaže da otplivaju dublje.

Sve u svemu, boravak na moru s malom djecom je izazov, radost i zabava, ali ne i opuštanje za roditelje.

Dr Nina Mandić, pedijatar

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO