Porto Novi
MAGAZIN PREPORUKA

KAD TITRA OKO: Mitovi i stvarni uzroci

tretman_oka_9804Svima se bar jednom u životu dogodilo da im zatitra oko, a tačni uzrok se ne zna. To je vrlo česta i svakodnevna pojava koja zahvati desno ili lijevo oko. Konkretni uzroci još nisu poznati, ali smatra se da na to utiče funkcionisanje određenih  nervnih područja. Titranje oka u medicini je poznatije pod nazivom ,,miokimija”, odnosno prisilno trzanje očnog kapka, tj. grč očnog mišića. Neke svakodnevne pojave mogu uticati na titranje oka kao npr. stres, umor, nedostatak sna, pretjeran unos kofeina, dugotrajno sjedenje pred računarom, živčani poremećaj, ali i nedostatak magnezijuma u organizmu koji se npr. gubi znojenjem tokom napornog vježbanja.Uz titranje oka kao i kad svrbi dlan, vežu se razni mitovi i praznovjerja. Na različitim područjima i u različitim kulturama, drugačije se tumače. Tako na našim područjima mnogi smatraju titranje lijevog oka lošom srećom, dok Kinezi  vjeruju da je to znak dobre sreće.

Kina
Titranje u desnom oku smatra se lošim predznakom, dok je u lijevom oku znak dobre sreće. Međutim, kod žena je situacija obrnuta. Takođe kada titra u donjem lijevom kapku vjeruje se da će ta osoba plakati ili  da je neko ogovara.

Dijelovi Afrike
U nekim dijelovima Afrike, vjeruju da kada gornji očni kapak titra da je to znak susreta s nekim neočekivanim, dok na donjem kapku znači suze.

Indija
U Indiji se  smatra obrnuto od Kine. Desno oko su dobre vijesti, a lijevo loša sreća.

Havaji
Kratko titranje u lijevom oku Havajcima je znak dolaska stranca, a konstantno znači problem u porodici.

Praznovjerja su jedno, a gledanje na titranje oka sa medicinske strane je nešto drugo.