U okviru kampanje ,,Svi u vrtić”, koju su pokrenuli UNICEF i Ministarstvo prosvjete, u subotu, 30. maja, biće organizovani umjetnički i obrazovni događaji za roditelje i djecu predškolskog uzrasta u pješačkoj zoni u centru Rožaja od 11 do 12 sati, kao i u Bijelom Polju od 14 do 15 sati. Ovom kampanjom žele da povećaju upis u predškolskim ustanovama.
Hor Umjetničke škole ,,Vasa Pavić“ iz Podgorice, kojim diriguje profesorica Zoja Đurović, zabavljaće mališane i roditelje i promovisati predškolsko obrazovanje u Bijelom Polju i Rožaju.
Istovremeno će biti organizovan i vrtić na otvorenom kako bi se djeca i roditelji upoznali sa učenjem kroz igru sa vršnjacima koje je karakteristično za vrtić i zainteresovali za upis u predškolsko obrazovanje.
Stopa upisa u vrtiće najniža je na sjeveru naše zemlje, regionu u kojem postojeći vrtići imaju kapaciteta da prime još djece. Iz tog razloga, kampanja ,,Svi u vrtić“ sprovodi se u Bijelom Polju, Beranama, Rožaju, Plavu i Andrijevici saradnji sa mnogobrojnim partnerima – Umjetničkom školom za muziku i balet ,,Vasa Pavić“, NVO ,,Pedagoški centar“, Filozofskim fakultetom – odsjekom za predškolsko obrazovanje, Fakultetom dramskih umjetnosti na Cetinju, Elektrodistribucijom, opštinama i lokalnim vrtićima.
Unicef u saopštenju navodi da ključni nalazi istraživanja sprovedenog sa roditeljima djece od tri do šest godina koja ne idu u vrtić, a žive na sjeveru Crne Gore, pokazuju da većina roditelja čija djeca ne idu u vrtić, njih preko 60 odsto, kaže da nije dovoljno informisana o radu predškolskih ustanova.
-Najveći broj roditelja čija djeca ne idu u vrtić navodi da postoji neko kod kuće ko brine o djetetu. Svaki peti roditelj misli da je primarna uloga vrtića da čuva djecu i pruži pomoć zaposlenim roditeljima, te ne prepoznaje ključni značaj predškolskog obrazovanja za rani razvoj i učenje vještina koje dijete ne uči kod kuće. Čak jedna četvrtina roditelja smatra da djeca treba da počnu da uče tek kad krenu u školu- navedeno je u saopštenju UNICEFA.
Kampanja poručuje da predškolsko obrazovanje igra ključnu ulogu u razvoju djeteta, kao i da ima značajne pozitivne socio-ekonomske efekte na cjelokupno društvo, zbog čega se smatra jednom od najisplativijih investicija za unapređenje života pojedinca, ali i društva.