Nada Vukčević je glumica Crnogorskog narodnog pozorišta koja kaže da nikada ne odustaje, ako vidi svijetlo na kraju tunela. Pozorište smatra svojom kućom. Za MNE magazin govori o baletu, koji je njena prva ljubav i koji je, kako kaže, i dalje ispunjava. Sa njom smo razgovarali i o ulogama na koje publika odlično reaguje i o tome kako ih ona doživljava.
U pozorištu ste mnogo češće prisutni nego na filmu. Zašto je to tako? Da li Vas gluma u pozorištu više ispunjava i koliko se razlikuje od one na filmu?
– Pozorište je moja kuća, tu sam se razvijala i nastaviću sa tim zadatkom. Ali, to ne znači da me film ne zanima, baš naprotiv. Ako stignu bolja vremena, biće i filmova za snimanje. Kada kažem bolja vremena ne mislim samo na finansije, nego, prije svega, na svijest pojedinaca koji, možda, ne vide potrebu za ulaganjem u filmove, a Crnu Goru treba pokazati i predstaviti iz više uglova. Treba da se ugledamo na države koje obogaćuju svoju domovinu tako što ,,hrane” i filmsku produkciju. Sigurna sam, ukoliko bi se pojavljivali sa našim produktom na raznim festivalima, da bi nas posmatrali i doživljavali još ozbiljnije. Ali, ja uvijek kažem na kraju ovakvih rečenica da je sve moguće, pa i to.
Da li ste radili na nekom projektu van Crne Gore i kakvo je bilo iskustvo? Da li možete da napravite paralelu sa Crnom Gorom?
– Radila sam u Njemačkoj kratko, na moju žalost, i to iskustvo čuvam i njegujem jer je bilo predivno. I dalje mi daje podstrek, imam neku vjeru da ću ponovo biti dio takvog profesionalnog tima, sa sjajnim uslovima gdje se glumac čuva i poštuje. I danas sebe uhvatim kako citiram neke rečenice iz teksta koji smo tada radili. Tada sam doživjela da sebe vidim u drugom svjetlu. Svima nam je poznata disciplina i posvećenost državljana Njemačke. To je ono čemu bi i mi strijemili da su srećnije okolnosti, iako nam to nije dio tradicije. Proći će još mnogo godina, puno svijesti i ljubavi prema nama samima kako bismo to postigli. Nada postoji, snaga će se steći, a pamet će doći samo ako mi to dozvolimo, ako neke potrebe ne budu na prvom mjestu.
Koliko stižete da spojite dvije umjetnosti kao što su džez balet i gluma?
– Balet je moja prva ljubav. I samo pokušavam da je ne zapostavim, jer me i dalje ispunjava. Džez baĺet je jedna od spona. Tamara Vujošević – Mandić i ja držimo časove baleta u Kulturnom centru ,,Gavroš” i uživamo u toj interakciji sa našim članovima, i nastavićemo sa tim zadovoljstvom.
Lik Julke iz ,,Urnebesne tragedije” je jako zanimljiv publici. Kako Vi doživljavate reakciju gledalaca i kakav je Vaš komentar na to?
– Julka je smiješan lik, i to je to. Pristupačno je to njeno ludilo, njena neposrednost. A ono što je blisko našoj publici je njena tragičnost, i njena smiješna nesposobnost da riješi problem. Vrti se u krug, i ostaje vjerna svojoj ljubavi bez koje ne zna da se snađe. Julka je žrtva društva, sistema, pa tako i svoje potrebe da voli pogrešnog čovjeka, i da bira loša rješenja. Jako sam srećna što sam uglavnom na istoj talasnoj dužini sa našom publikom, što prepoznaju i odgovaraju na to smijehom, pažnjom i aplauzom. Srce tada mora da ti bude puno.
Koliko Vam znači uloga Stivi u predstavi i da li ste se pronašli u njoj?
– Stivi je jaka žena sa izraženim egom koji je na neki čudan, ali razumljiv način razara. Ona voli i ne razumije odakle stižu tako radikalne, sulude promjene. Mislim da se na kraju predstave osjeća i vidi njena promjena, to jeste shvatanje ko je ona. Dok je igram ja to osjetim. A ono najbitnije jeste upravo ta neka sličnost među nama, a to je snaga. Velika snaga da guraš do kraja ako vrijedi. U tome leži tajna, ne odustajati ako vidiš svjetlo na kraju tunela.
Katarina Janković