Naša sagovornica je koordinatorka u Udruženju za pomoć osobama sa autizmom. Ona će ovaj Svjetski dan obilježiti tako što će, kako kaže, prisustvovati današnjoj sjednici skupštinskog Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje. Navodi da je pozvana kako bi raspravljali o problemu sa kojim se suočavaju ove osobe.
– Predložiću da se formira centar za ove osobe koji bi brinuo o njima 24 sata. Nadležni znaju da to treba da se uradi i ne izmišljam toplu vodu. Ova rasprava će biti pokazatelj da nešto može i mora da se uradi – kaže naša sagovornica.
Autizam kod njenog sina prepoznat je kada je imao dvije i po godine. Tatjana objašnjava da je to jedan od najtežih razvojnih poremećaja. Prisjeća se jedne nelagodne situacije koju nikada neće zaboraviti. Dok je njen sin bio dijete u nekom momentu mu je bilo loše zbog čega ga je odvela u urgentni centar.
-Kada su pozvali ljekara stajao je na dva metra od njega kao da sam uvela anokondu. Rađena mu je gastroskopija. Odveden je u ambulantu da mu daju anesteziju. Dobio je onu koja osoba sa autizmom ne smije da primi. Počeo je da se guši. Umalo nije umro – kaže naša sagovornica.
Tatjana navodi da je neophodno otvoriti centar za osobe sa autizmom upravo zbog toga kako bi stručna lica radila sa ovim osobama. Njen sin je završio školu Resursnog centra za obrazovanje i osposobljavanje „1.jun“. Upravo će se u dvorištu ustanove danas okupiti preko 170 djece iz mnogih škola i vrtića kako bi podržali osobe sa autizmom.
U Resursnom centru ima više od 20 oboljelih. To nam kaže pomoćnica direktora Zorica Vuković.
– Priređujemo program pod nazivom ,,Poklon drugu sa autizmom”. Tu će biti likovna radionica, a u 12 sati ćemo puštati u nebo balone i zmajeve – kaže Vuković.
Ovo je tek druga godina kako obilježavaju ovaj Svjetski dan, jer ranije kod njih nije bilo mnogo djece sa autizmom. Vuković kaže da ih je danas sve više i da će nastojati da im poboljšaju uslove života. Planiraju da ih radno osposobljavaju. Počeli su da rade projekat za voskarski zanat, ali Vuković navodi da imaju namjeru da ih obučavaju i za poslove tkanja, kao i za auto perionicu.
U Institutu za javno zdravlje ne raspolažu tačnim podacima koliko je kod nas osoba sa autizmom. Kažu da se broj oboljelih može dati samo na osnovu bolničkog liječenja, odnosno bolničkog otpusta u određenoj godini.
Objasnili su kako se broj oboljelih od autizma prema propisima, dostavlja u okviru grupe oboljenja „drugi duševni poremećaji i poremećaji ponašanja”, te da se ne može posebno izdvojiti kao oboljeli od autizma.- U 2013. godini bilo je 10 pacijenata koji su liječeni zbog dijagnoze „prožimajući poremećaji razvoja”, uključujući i autizam kod djece. Starost liječenih za petoro njih bila je do 10 godina – kažu iz Instituta. Napominju kako se ovaj broj ne može upotrijebiti kao broj oboljelih, nego isključivo kao broj liječenih u bolnici sa određenom dijagnozom.