Petak, 25. oktobar. Na hitan prijem Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta “Dr Vukan Čupić” dolazi petogodišnji dječak, hitno upućen iz tuzlanske bolnice. Prognoze nisu dobre, piše Blic.
– Stiže nam dječak, upućen iz bolnice u Tuzli s dijagnozom bakterijskog endokarditisa. To znači bakterijska upala srčanog mišića, odnosno srčanih struktura, konkretno u ovom slučaju infekcija je zahvatila aortni zalistak, jedan od najvažnijih zalistaka u srcu – počinje priču za za ,,Blic” prof. dr Vladislav Vukomanović, cijenjeni pedijatar kardiolog sa Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta ,,Dr Vukan Čupić”.
Ograničene opcije liječenja
S obzirom da se radilo o petogodišnjem djetetu, opcije liječenja su bile dosta ograničene.
– Pritom, hirurško i antibiotsko liječenje treba da se obavi u uslovima akutne bolesti. Aortni zalistak je funkcionalno veoma oštećen, na njemu postoji nagomilavanje bakterija i tromba sa velikom opasnošću da se te bakterije i tromb otkače i uđu u aortu i odu u sve djelove tijela, pa i mozak – pojašnjava za ,,Blic” ozbiljnost situacije prof. dr Vukomanović.
Hirurška intervencija, tako, bila je neophodna iz nekoliko razloga.
Prvi razlog je da je postojala stalna infekcija, odnosno stalno slanje bakterija u cio organizam, druga stvar je da je teško oštećen aortni zalistak dovodio do srčane slabosti i treća stvar je da je postojala velika vjerovatnoća od otkidanja tih tromba – priča sagovornik ,,Blica”
U sali cijele noći
Intervencija je, dakle, morala da bude urađena odmah. Kao što to obično biva, spasavanje ljudskih života ne poznaje neradne dane, praznike, pa ni satnicu. Tim hrabrih lekara spremao se za ulazak u salu negdje oko ponoći. Nakon kompletnog dijagnostičkog postupka, pristupilo se organizovanju uslova za obavljanje operacije.
Pozvani su kardiohirurzi, kardiolozi, anesteziolozi, anestetičarke, rendgenolozi, veliki tim ljudi koji je trebalo da pomogne da se ta intervencija iznese do samog kraja.
– Nekoliko opcija linečenja bilo je u opticaju, ona koja svakako nije dolazila u obzir to je zamjena aortnog zaliska vještačkim zaliskom. To se kod male djece ne radi s obzirom da mala djeca rastu i to nije opcija za njihov uzrast. Ono što je eventualno dolazilo u obzir jeste da se uradi plastika zaliska – da se s perikardom iliti srčanom kesom, dijelom srčane kese ,,poprave” aortni zalisci, objašnjava profesor Vukomanović.
Treća opcija bila je – ,,Rosova operacija”
Ta operacija podrazumijeva da se aortni zalistak zamijeni zaliskom plućne arterije samog bolesnika, a da se plućne arterije, lijeva i desna, spoje takozvanim ,,konduiotom” sa desnom komorom. To je bila opcija koja do sada nikada nije rađena u našoj ustanovi. Naročito pod ovim otežanim uslovima – uslovima teške sistemske infekcije. Kada je operacija započeta, vidjeli smo da su dva od tri zaliska aorte teško oštećena i neupotrebljiva, tako da se pristupilo ,,Rosovoj operaciji”. Pronađene su i neke druge otežavajuće okolnosti koje su posljedica infekcije i koje su i tu ,,Rosovu operaciju” dovodile u pitanje i stvar činile još složenijom – ističe ovaj profesor.
Dječak skinut s respiratora
Međutim, negdje oko pet sati ujutru intervencija je završena, tim lekara je provjerio kako srce radi, kako zalisci funkcionišu. Bili su veoma zadovoljni inicijalnim rezultatom.
– Dijete se tokom vikenda oporavilo, danas je dječak bez respiratora, svjestan, komunikativan, raspoložen i može se reći da je rezultat operacije optimalan ili najbolji mogući – s osmijehom nam govori prof. Vukomanović.
Istakao da je zadovoljstvo tim veće ukoliko se uzme u obzir da je u pitanju bila apsolutna životna ugroženost djeteta, gdje je svako odlaganje operacije povećavalo rizik za komplikacije pa i smrtni ishod.
– Cinela procedura je izvedena uspješno zahvaljujući predanom timu ljekara: ispred kardiološkog tima profesor dr Vladislav Vukomanović, asistentkinja Staša Krasić i dr Saša Popović, kardiohirurzi dr Ivan Dizdarević, prof. dr Mila Stajević i dr Nemanja Đorđević, kao i ostali članovi tima perfuzeri, anesteziolozi, anestetičarke, radiolozi.
Izvor i foto: blic.rs