Porto Novi
PREPORUKA SPORT

PARIZ: ,,Najzelenije” olimpijske igre do sada, ali i kritika sponzorima

Foto: Mike Egerton/PA Wire

Organizacioni komitet Igara u Parizu 2024. obećao je da će ovo biti ,,najzelenije” olimpijsko takmičenje u istoriji, sa prepolovljenom emisijom štetnih gasova u odnosu na London 2012. i Rio de Žaneiro 2016.

Emisija ugljen-dioksida tokom Olimpijskih igara u Londonu procijenjena je 3,3 miliona tona, a u Rio de Žaneiru 3,6 miliona tona.

Igre 2024. održavaju se u istom gradu u kojem su se svjetski lideri sastali 2015. kako bi potpisali niz obaveza o sprečavanju porasta globalnih temperatura i obećano je da će biti posvećeno mnogo pažnje da se postigne energetska održivost.

Od stolova napravljenih od lopti, preko kreveta od kartona do biljnih jelovnika, organizatori su najavili niz inicijativa za koje tvrde da će im pomoći da postignu ciljeve.

Tomas Bah, predsjednik Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK), rekao je za BBC sport da mu je održivost „veoma blisko” pitanje.

Kaže da klimatske promjene predstavljaju „izuzetno ozbiljnu prijetnju, ne samo za sport, već i za živote svih”.

– Zbog toga, reformama naše olimpijske agende, preuzeli smo obavezu da se pozabavimo ovim pitanjima, usredsređujući se na smanjivanje emisije štetnih gasova – dodao je.

Postojeći stadioni, a ne novi objekti

Foto: Getty Images

Prije Londona 2012. izgrađeno je šest novih sportskih objekata.

U brazilskom Rio de Žaneiru, izrađeno je deset stalnih novih objekata i sedam privremenih.

Od 35 stadiona na kojima će biti održana takmičenja u Parizu, samo dva su nova i namjenski izgrađena – centar za vodene sportove i arena za badminton i ritmičku gimnastiku.

Sjedišta za gledaoce u kompleksu za vodene sportove napravljena su od „recikliranog lokalnog plastičnog otpada”, kažu organizatori.

Kartonski kreveti i stočići od recikliranih lopti

Foto: Mike Egerton/PA Wire

Kreveti u Olimpijskom selu na Igrama u Tokiju prije tru godine bili su napravljeni su od recikliranog kartona i postali su viralni kada je američki trkač Pol Čelimo na društvenim mrežama objavio da je to učinjeno kako bi se izbjegla intimnost među sportistima, jer bi se srušili pod težinom više od jedne osobe.

Ta tvrdnja je opovrgnuta, a isti proizvođač je obezbijedio krevete za sportiste i u Olimpijskom selu u Parizu.

U sobama za sportiste su i „stočići napravljeni od recikliranih lopti, a stolice od recikliranih čepova za flaše, kažu organizatori.

Vegetarijanska hrana pobijedila tartar biftek
Organizatori u Parizu rekli su i da će udvostručiti udio biljnih sastojaka u hrani koja će se prodavati gledaocima i volonterima u poređenju sa Igrama u Londonu i Rio de Žaneiru.

Rekli su i da će 80 odsto sastojaka nabaviti iz „lokalne poljoprivredne proizvodnje” kako bi se smanjio transport robe.

Na Trgu Konkord, gdje će biti održana takmičenja u pojedinim olimpijskim disciplinama, poput novog – brejkinga, biće služena isključivo vegetarijanska hrana.

Električni protiv dizela
Na ranijim olimpijskim igrama, pojedini objekti su morali da se oslanjaju na dizel generatore za napajanje.

Organizatori Igara u Parizu obećali su da će objekte povezati na javnu električnu mrežu i tako će ostati i poslije Igara.

Džordžina Grenon, direktorka ekološke izvrsnosti za Igre u Parizu, nedavno je rekla da je u Londonu sagorjelo četiri miliona litara dizela samo za potrebe napajanja električne energije.

Pretvaranje Pariza u biciklistički grad

Foto: BBC

Organizatori Igara u Parizu razmatrali su i prevoz između objekata, sa biciklističkom mrežom od 60 kilometara koja povezuje sva olimpijska mjesta.

Od toga je 30 kilometara izgrađeno uoči Igara.

Izazovi – toplota, putovanja u inostranstvo i zagađenje vode
Izveštaj naučnika Univerziteta u Portsmutu, upozorava na efekte ekstremnih vrućina na sportiste.

Utvrđeno je da su prosječne temperature u julu i avgustu porasle za 2,7 stepeni Celzijusovih tokom 100 godina otkako su Olimpijske igre posljednji put održane u Francuskoj 1924.

Olimpijsko selo je prvobitno bilo dizajnirano bez klimatizacija, ali uslijed zabrinutosti zbog toplote, ugrađeno je 2.500 privremenih rashladnih jedinica.

Bilo je i zabrinutosti da triatlon i plivačka takmičenja neće moći da budu održana u rijeci Seni nakon što je prošlog mjeseca utvrđeno da voda nije dovoljno čista.

Međutim, prošle nedjelje su gradonačelnica Pariza An Idalgo i drugi članovi Pariskog olimpijskog komiteta plivali u rijeci da bi dokazali da je bezbjedna.

Najveći izazov organizatorima u Parizu da ispune ciljeve vjerovatno će biti kako smanjiti emisiju štetnih gasova uslijed putovanja gledalaca, a procjena je da to može da prouzrokuje 80 odsto cjelokupnog zagađenja.

Organizatori Igara u Londonu prije 12 godina postavili su cilj da prodaju 75 odsto karata gledaocima iz Ujedinjenog Kraljevstva.

Nasuprot tome, ovogodišnje Olimpijske igre će biti prve za koje su karte prodavane centralno svim ljudima širom svijeta u isto vrijeme, što bi moglo da dovede do većeg broja međunarodnih gledalaca koji dolaze na Igre.

Francuska je 2023. zabranila letove na kratkim razdaljinama tamo gdje postoji mogućnost da se koriste vozovi.

Kritika sponzora
U nedavnom istraživanju nevladina organizacija Break Free From Plastic (Oslobodimo se plastike), američka Koka-kola, najdugovečniji partner Međunarodnog olimpijskog komiteta, proglašena je za vodećeg svjetskog zagađivača plastikom.

Japanska Tojota se obavezala da će obezbijediti 500 vozila na vodonične ćelije za „olimpijsku i paraolimpijsku porodicu”, sa nultom emisijom izduvnih gasova.

Međutim, grupa naučnika, akademika i inženjera napisala je otvoreno pismo MOK-u, u kojem tvrde da je vozilima na vodonik potrebno tri puta više električne energije nego električnim vozilima na baterije.

Bah je za BBC Sport rekao da će korišćenje električnih, hibridnih i vozila na vodonik za Pariz 2024. poslati „veoma snažan signal” za smanjenje emisije štetnih gasova.

Dodao je da će tokom Igara koka-kola točiti piće iz aparata, što će „smanjiti njihovu upotrebu plastike za 50 odsto”.

Planira se da se napici služe u plastičnoj ambalaži za višekratnu upotrebu.

Međutim, francuski list Mond objavio je da će 40 odsto ipak biti servirano u plastičnim flašama za jednokratnu upotrebu.

Više od 100 sportista potpisalo je otvoreno pismo, pozivajući proizvođače bezalkoholnih pića koka-kolu i Pepsi da prestanu da prodaju plastične boce za jednokratnu upotrebu i promovišu proizvode za višekratnu upotrebu.

Izvor: BBC News na srpskom