1.11.2016. u 16:24
Nova sezona u Crnogorskom nacionalnom teatru nedavno je uspješno otvorena sa dvije premijere i to predstavom ,,Bura” po tekstu Vilijema Šekspira, a u režiji makedonskog reditelja Dejana Projkovskog za odrasle i po prvi put u istoriji CNP-a, otvorena je Dječja scena komadom „Da da Šekspir“, autora Petra Pejakovića. Bio je to povod za razgovor sa direktorkom Zoranom Kralj koja za MNE magazin najavljuje bogat repertoar kojim će nastojati da animiraju ,,stalnu” i zainteresuju ,,novu” publiku.
Koliko će publika imati novih predstava na repertoaru u predstojećoj sezoni?
– Osim predstave ,,Bura” na Velikoj sceni za odrasle i ,,Da, da Šekspir” kojom je počela sa radom Dječja scena za novembar su planirane još dvije premijere na Sceni Studio. Nakon festivalske premijere u septembru ove godine u okviru FIAT-a, 11. novembra publika CNP-a će imati priliku da pogleda predstavu „Danzen“ Bertolda Brehta, u režiji Damjana Pejanovića. Predstava „Isti“, po tekstu crnogorske autorke Sare Đurović, u režiji mladog makedonskog reditelja Damjana Čitkuševa, premijerno će biti izvedena 28. novembra. Inače, ova drama je preporučena od strane žirija na konkursu CNP-a za savremeni domaći dramski tekst neafirmisanih autora „Skroz nova drama“.
Za nekoliko dana počinju i probe za premijeru koja je planirana krajem decembra. Riječ je o Molijerovoj komediji „Učene žene“ koju će režirati Jagoš Marković.
Da li je u planu ponavljanje nekih starih tekstova?
– Razmišljamo o obnavljanju nekih predstava koje su bile na repertoaru CNP-a, pa se se do kraja sezone mogu očekivati stare, uspješne predstave koje zaslužuju neku novu publiku.
Da li ste zadovoljni budžetom koji vam je na raspolaganju?
– Očekujemo veći budžet za sljedeću godinu, a tu mislim prije svega na programski novac koji treba da omogući realizaciju prilično ambicioznih, ali realnih planova. Da bi imali obimniju produkciju neophodno je da budžet za programe bude veći, ali ne samo to. Da bi istinski, u punom kapacitetu ispunjavali svoju misiju, nužno je realizovati gostovanja i festivalska učešća naših najuspješnijih predstava što podrazumijeva dodatna finansijska sredstva. Takođe, treba podsjetiti da ćemo u maju 2017. godine obilježiti 20 godina rada u obnovljenom zdanju CNP-a i da je došlo krajnje vrijeme da se sama scena i drugi prostori u zgradi rekonstruišu i saniraju. To su ozbiljne investicije, ali sigurni smo da ćemo imati adekvatnu brigu države s obzirom na značaj naše institucije. Moram istaći podršku koju imamo od Hipotekarne banke, koja je od ove sezone prijatelj Crnogorskog narodnog pozorišta i ovo partnerstvo predstavlja izuzetan primjer kako profitni sektor može biti značajna podrška institucijama kulture i umjetnosti.
Planirate li organizovanje festivala, susreta pozorišnih stručnjaka?
– Nažalost, zbog okolnosti u kojima se CNP našlo u periodu kada je trebalo pripremiti i organizovati Bijenale crnogorskog teatra, nijesmo bili u mogućnosti da priredimo održavanje jedinog nacionalnog pozorišnog festivala u zemlji za termin u kojem se održavao, a to je oktobar. To ne znači da odustajemo od manifestacije koja ima predznak festivala od posebnog značaja, već planiramo da se, uz određeno redefinisanje modela i koncepta, Festival održi do kraja ove sezone.
Da li ćete nastaviti sa podrškom studentima sa FDU Cetinje i njihovim predstavljanjem na sceni Akademiji?
– Scena Akademija je korak dalje u dobroj i sasvim prirodnoj saradnji između CNP-a i FDU Cetinje. I do sada je prostor Scene Studio bio otvoren za studente čije su diplomske predstave postajale stalni dio repertoara CNP-a. Nastavilli smo sa programom Scene Akademije koja podrazumijeva najbolje radove studenata sva tri umjetnička fakulteta sa Cetinja – FDU, Muzičke i Akademije likovnih umjetnosti. Posebno raduje činjenica da je ova scena u stvari postala mjesto susreta i okupljanja neke nove, mlade publike.
Koliko ste zadovoljni posjetom publike?
– Svako ko se bavi pozorištem sigurno će se složiti da je opasno biti zadovoljan kada je publika u pitanju, jer lako možemo upasti u zamku samodovoljnosti i ležernosti. I CNP, a i druga pozorišta u Crnoj Gori, kojih je nažalost jako malo, imaju svoju stalnu publiku, ali izazov je doprijeti do ljudi koji nijesu publika, koji iz raznoraznih razloga ne dolaze u pozorište ili misle da pozorište nije za njih, i zapitati se zašto je to tako. Rad sa publikom je ozbiljan i velik posao, ukoliko hoćemo ne samo da imamo pune sale, već da imamo zadovoljnu, raznoliku, obrazovanu publiku koja će umjeti kritički da vrednuje ono što gleda. To je jedan od naših glavnih zadataka u narednom periodu, rad na publici i sa publikom, kroz repertoar koji će moći da publiku privuče, uzbudi, provocira.
Planovi vezani za predstave za djecu?
– Dječja scena koja je otvorena premijerom predstave ,,Da da Šekspir”, funkcionisaće u okviru matine programa i podrazumijeva pored sopstvene produkcije gostovanja vrijednih predstava namijenjenih djeci i mladima drugih pozorišta. Do kraja sezone planiramo još jednu premijeru za djecu, ali će sadržaji ovog programskog segmenta obuhvatiti i prateće programe – razgovore sa djecom nakon predstava, uključivanje djece u proces rada tokom nastanka jedne predstave, upoznavanje sa pozorišnim prostorima i zanimanjima. Jednom riječju sve one aktivnosti koje djecu treba da senzibilišu za pozorišnu umjetnost.
Kako se snalazite kao žena na rukovodećem položaju? Uspijevate li da ,,uklopite” poslovne sa privatnim obavezama?
– U CNP-u je reakcija na to što je žena na rukovodećem položaju bila više nego pozitivna, i to, između ostalog, pokazuje da se mijenja ta uvriježena patrijarhalna matrica po kojoj isključivo muškarci mogu da dominiraju i budu oni koji vode i odlučuju.
Sa druge strane, čini mi se da je jako teško, možda i nemoguće, naći balans i uspostaviti harmoniju između posla i privatnog života, naročito ako posao i to čime se bavite jeste i vaš privatni život, i podrazumijeva posvećenost koja se ne može smjestiti u onaj okvir uobičajenog radnog vremena. Sve to ima smisla i moguće je dok imate uporište u timu sa kojim dijelite istu strast, misiju i cilj koji želite da postignete. Kada ponestane nešto od toga, onda se treba povući. I naravno, kada ne postižete rezultate. Čini mi se da je u današnjem društvu ženama i dalje dosta teže da se izbore za poziciju i da podnesu teret previše obaveza, nametnutih stereotipa i sopstvenih želja i ambicija.
I.Milović