Na 11. Međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga i obrazovanja, održanom od 9. do 16. maja, pod sloganom ,,Crna Gora čita”, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva je imao više nego ubjedljiv nastup. Prema odluci žirija proglašen je za najboljeg izdavača Sajma, dok je istovremeno dobio i nagradu za najbolje opremljen štand.
Predsjednik žirija prof. dr Siniša Jelušić u obrazloženju priznanja za najboljeg izdavača naglasio je da se Zavod ove godine na Sajmu predstavio u dobro osmišljenom izložbenom prostoru sa kompletnom izdavačkom produkcijom za udžbenička i vanudžbenička izdanja, i da je žiri posebno impresioniran bibliotekama ,,Puls“, ,,U svijetu bajki“, ,,Portreti“ i ,Identitet“posebno biranih autora i njihovih djela.
Članica žirija prof dr Slavica Perović istakla je da je štand Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva ličio na bogatog domaćina koji se ne razmeće arhitekturom ili građevinskim materijalom. Ona je navela da je jednoobrazni, a upečatljivi dizajn knjiga govorio radoznalim posjetiocima da je tu knjižno bogatstvo, a roditeljima da se u takvu produkciju mogu pouzdati i na takav knjižni izbor osloniti.
-Ovim smo dokazali da je način na koji izlažemo svoja izdanja uvijek nešto novo što skreće pažnju kako na sajmovima u zemlji tako i na onima u okruženju, ali što je plod brižljivo planiranih aktivosti počevši od samog izgleda štanda, pratećih sadžaja (promocija, radionica,izložbi), predstavljanja izdanja do komunikacije sa posjetiocima-saopštio je Radule Novović, glavni urednik u Zavodu.
Na ovom Sajmu, uz uobičajenu ponudu udžbeničke, Zavod je promovisao i vanudžbeničku literaturu praćenu promocijama: mr Svetlane Čabarkape (Poetička načela romana „Uvod u drugi život“ Mirka Kovača), Radovana Damjanovića (Leksikon ličnosti crnogorske prosvjete), Nenada Vujadinovića (Zovem se Vil), dr Dragutina Papovića (Prilozi za istoriju nauke i kulture u Crnoj Gori (1945-1990), mr Vanje Vukovića (Evropa u crnogorskim udžbenicima istorije 1945-1990).Takođe od Sajma je u prodaji i Zbirka testova iz matematike za učenike devetog razreda koji polažu eksternu provjeru znanja.
Osim ovih “pisanih” aktivnosti održana su i tri zanimljiva sadržaja, tokom trajanja Sajma posjetioci su imali i priliku da uživaju u izložbi „Ilustratori čitaju“, autora čiji su radovi ilustrovali izdanja Zavoda, kao i dvije radionice: Zašto pjesme treba učiti napamet, koju je vodila poznata glumica Dubravka Drakić sa učenicima petog razreda, i Muzička radionica pod vođstvom dr Vedrane Marković za učenike prvog razreda osnovne škole.
Podsjetimo, Zavod kao institucuja vuče korijene iz 1973. godine, kada je formirana kao Odjeljenje/Sektor za izdavanje udžbenika Republičkog zavoda za školstvo, da bi 1995. godine formiran pod današnjim imenom Zavod za udžbenike i nastavna sredstva-Podgorica.
-Od tada misiju približavanja pisane riječi i stvaranja prihvatljivih modernih udžbenika vrši temeljno sa ogromnom dozom marljivosti i nepresušnog entuzijazma. Nevelika grupa vrijednih znanjem i iskustvom potkovanih pregaoca uspjela da broj uvezenih udžbenika iz 2003. godine koji je za osnovnu školu iznosio 63 odsto, a za srednje čak 90 odsto, ove 2016, svede na nulu. Kako stvaranje udžbenika obuhvata: pribavljanje rukopisa, davanje stručne ocjene o njemu, izbor rukopisa i predlaganje da se on odobri za izdavanje i upotrebu, dizajn, pripremu za štampu, stručna ocjena (recenzija) komisije koju čine naučni radnici, pedagozi, psiholozi i predmetni nastavnici Zavod je u pravom smislu te riječi fabrika znanja, čije proizvodne trake neprestano rade, a zaposleni su svjesni uloge koje imaju u crnogorskom obrazovanju. Jer kako je obrazovanje temelj svakog društva i država, tako oni koji stvaraju sredstva za njegovu realizaciju su stubovi tog temelja-navodi Novović.
Osnovna djelatnost Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Podgorica je pripremanje Ii izdavanje udžbenika i drugih nastavnih sredstava za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, osnovno obrazovanje i vaspitanje, gimnazije i djecu sa posebnim obrazovnim potrebama, izdavanje publikacija i informativnih glasila za potrebe prosvjete i izdavanje priručne literature za učenike i nastavnike. ZUNS je otvorio i novi front u borbi za očuvanje pisane riječi sa željom da piscima omogući izdavanje knjiga i približi ih čitaocima.Tako su formirane biblioteke koje su već zauzele zapaženo mjesto među ljubiteljima različitih žanrova, i koje su Zavod profilisale kao respektabilnog izdavača.