Porto Novi
MAGAZIN SLAJDER

PODGORICA: Studenti, roditelji i organizatori razmijenili iskustva o studiranju u Americi

City_predavanje_03Budući studenti, njihovi roditelji, roditelji sadašnjih studenata i organizatori razmijenili su danas u podgoričkom hotelu ,,City” iskustva i saznanja o studiranju u Americi. Organizator događaja i razmjene studenata je agencija ,,Top tours” iz Beograda. Ovaj program rade već 25 godina. Sarađuju sa fondacijom CCI ,,Greenheart” iz Amerike, čiji je program odobren od strane Vlade Sjedinjenih Američkih Država.
Djeca se, kako su rekli iz ,,Top tours”-a, šalju na godinu ili više na ,,public”, odnosno javni program, koji obuhvata javne škole, a postoji i privatni program za privatne škole. Pri Stejt departmentu postoji organizacija, takozvani Sejvis, tako da se mjesta gdje djeca idu kontrolišu preko institucija američke države.
Učenice koje su bile u sali sa roditeljima u avgustu će otići u Ameriku i pohađati treći razred srednje škole.
– Dobija se diploma koju naše ministarstvo priznaje i nostrifikuju ovdje. U zavisnosti od plana i programa predmeta koje slušate vi možete čak da završite dvije godine u jednoj. Ako naš program kaže iz fizike za dvije godine treba to, to i to, a vi ste to uspjeli tamo da postignete, onda će biti nostrifikovano na dvije godine. Bezbjednost djece je na prvom mjestu – rekli su za MNE magazin iz ,,Top tours”-a.
Upravo o bezbjednosti, programu, volontiranju i svim nedoumicama govorila je gošća iz Amerike, izvršna direktorka fondacije CCI ,,Greenheart” Stefani Nosel.
– Hvala na vašoj odluci da dođete u Ameriku. Biće to godina izazova za vas, ali mislim da ćete se vratiti sa najboljim iskustvom u životu. Lokalni koordinatori, imamo ih više od 200, biće tu da vam pomognu oko svih pitanja. Oni će biti sve vrijeme sa vama, od inicijalnog sastanka do onog sa porodicom. Mjesečno postoji komunikacija sa roditeljima, zvaće vas, poslati i-mejl. Želimo da se postaramo da sve prođe glatko i da ste bezbjedni – rekla je Stefani Nosel.
Pored lokalnog koordinatora, tu je i regionalni direktor, te savjetnik u Čikagu koji pomaže učenicima i studentima ako se javi nostalgija i slični problemi.
City_predavanje
Nosel je govorila i o volontiranju i naglasila da je ono  vrlo bitno u Americi, pa ljudi koji volontiraju imaju poseban status, jer su učinili dobro djelo. Porodice otvaraju vrata na volonterskoj osnovi, pa je za očekivati da studenti koji dođu u Ameriku vrate nešto i zajednici u kojoj se nalaze, bilo da je to pomoć u radu sa životinjama, mladim ljudima, starijim osobama, sa djecom, u biblioteci, muzeju, pomoć u crkvi u prikupljanju hrane za siromašne i beskućnike, u zoološkom vrtu, čišćenje parka i drugom.
– Dok ste u Americi, molimo da volontirate samo osam sati u okviru 12-mjesečnog programa. Nije puno. Ako volontirate više od osam sati dobijate majicu, a ako volontirate 75 sati i više, nagrada je besplatan put u Čikagu u kojem ostajete četiri dana, od utorka do subote. Važno je da, kada volontirate, radite nešto do čega vam je jako stalo, jer ćete tako iskustvo načiniti zanimljivijim i više uživati. Volonterskim radom vidjećete drugu stranu SAD-a – poručila je Nosel.
Odabir porodica kod kojih studenti odsijedaju veoma je važan i tome se pridaje posebna pažnja.
– Bitno je da što iskrenije i detaljnije napišete sva vaša interesovanja, jer lokalni koordinatori na osnovu tih interesovanja predlažu porodicu u kojoj će student biti. Potom se obavlja informativni razgovor sa porodicom kakav profil studenta odgovara porodici. Na primjer, možda žele studentkinju iz Crne Gore koja voli da pleše ili svira violinu. Nakon toga, lokalni koordinator sve podatke šalje nama u Čikago. Staramo se da sve bude dobro, vršimo kontrolu, dajemo konačno odobrenje. Ef-Bi-Aj (FBI) provjerava porodice, njihov kriminalni dosije, reference, intervjuiše se okolina porodica u kojoj žive. Nakon vašeg dolaska, ponovo dolazi kod vas lokalni koordinator da se postara je sve u redu. To je takozvana dupla provjera – rekla je Nosel.
City_predavanje_01
Porodice su željne da prenesu znanje o američkoj kulturi, ali i da nauče o crnogorskoj kulturi, pa je tako porodica iz Kolorado Springsa kod koje ide studentkinja Milica poželjela da na jelovniku se nađu i tradicionalna jela iz naše države. Milica će biti u porodici gdje se kćerke bave sinhronim plivanjem, jer Milicu interesuje plivanje i skijanje.
Tara je govorila o budućoj porodici u kojoj postoji djevojčica mlađa samo godinu od nje. Sada se dopisuju putem ,,snepčeta” i ,,instagrama”. Biće smještena u Ročesteru. Za sada je zadovoljna i nada se da će joj biti lijepo kod porodice u Americi. Studiraće arhitekturu.
Biljana Radulović, vlasnica ,,Top tours”-a poručila  je budućim studentima  da im je sada prva stanica ,,American corner” gdje mogu dobiti sve potrebne informacije.
Svoja iskustva podijelili su roditelji  čija su djeca  na studijama u Americi ili su bila tamo prije godinu ili dvije.
City_predavanje_02Božo Koprivica čiji je 17-godišnji sin Vladimir u Americi rekao je da je njegova želja  bila da mu sin ide u Ameriku da uči. On smatra da to što ,,naša i vaša djeca donesu iz svijeta mnogo puta se vrati okolini i djeci”.
Milena sa Cetinja govorila je o sinu Nikoli. Rekla je da je bio dijete koje je bilo vezano za porodicu.
– On se promijenio za 360 stepeni otkako je tamo. Sada čisti, usisava, ništa ga ne interesuje osim škola i jezik, a u cetinjsku gimnaziju za tri i po godine nije nosio knjige. Dobio je volju. Dijete koje je voljelo da izađe na ulicu, u kafić, sada ni u jedan kafić tamo nije ušao niti je otišao na privatnu žurku. Tu je i disciplina – ispričala je Milena.

B.R.
Foto: B. Šekularac