Porto Novi
PREPORUKA ZDRAVLJE

REVOLUCIONARNO: Naučnici uspjeli da uklone HIV iz ljudskih ćelija

Foto:  NIAID/Flickr

Foto: NIAID/Flickr

Naučnici sa Templ univerziteta u Filadelfiji su korišćenjem posebne tehnike uspjeli da uklone HIV iz imunih ćelija ljudi u laboratoriji i na taj način se približili lijeku za ovu smrtonosnu bolest.
Ovo je još jedan velik korak svjetskih naučnika u borbi protiv opasnih bolesti, posebno nakon ohrabrujućih vijesti o novoj terapiji protiv raka.

Korišćenjem metode za izmjenu gena pod nazivom CRISPR/Cas9, naučnici su demonstrirali način na koji mogu da izbace HIV iz DNK ljudskih imunih ćelija, i na taj način spreče ponovnu infekciju nepromijenjenih ćelija.

U pitanju je tehnika o kojoj će se mnogo pričati u 2016. godini jer bi mogla da unese revoluciju u način na koji istražujemo i liječimo ključne uzroke genetskih bolesti jer dozvoljava naučnicima da se fokusiraju na specifičan gen i potom modifikuju djelove DNK kako bi promijenili njegovu funkciju, poručuju naučnici.

Tehnika funkcioniše tako što navodi proteine slične makazama ka određenim djelovima DNK unutar ćelije koje oni potom mijenjaju na određeni način.

U slučaju da želimo da modifikujemo DNK virusa unutar ljudske ćelije, potrebno je da u nju ubacimo bakteriju koja će presresti virus i stvoriti lanac RNK (ribonukleisnka kiselina) koji je identičan sekvenci virtuelnog DNK. Ovaj „RNK vodič“ će se potom povezati sa Cas9 enzimom i zajedno će tražiti odgovarajući virus. Jednom kada ga lociraju, ovaj enzim će ga uništiti, objašnjavaju naučnici.

Uz pomoć nove tehnike, istraživači sa Templ univerziteta uspjeli su da eliminišu HIV-1 DNK iz genoma T ćelija koje su uzgajane u laboratoriji. I ne samo to, ove ćelije su kasnije ponovo izložene virusu, ali su bile zaštićene od ponovne infekcije.

– Naši testovi pokazali su da novi sistem može da zaštiti ćelije od ponovne infekcije, kao i da je ona bezbjedna po ljudske ćelije bez ikakvih štetnih efekata – izjavio je vođa istraživanja Kamel Kalili.

Ovo nije prvi put da je tehnika promjene gena korišćena u borbi protiv HIV virusa, ali naučnici su sada prvi put otkrili kako da spreče dalju zarazu. U pitanju je ključna stvar za uspjeh tretmana koji nudi bolju zaštitu nego trenutni antiretroviralni ljekovi. Jednom kada pacijent prestane da ih uzima, HIV ponovo počinje da napada T ćelije.

– Antiretroviralni ljekovi su veoma dobri u kontroli HIV infekcije, ali ako pacijenti prestanu da ih uzimaju dolazi do ponovne replikacije HIV virusa – kaže Kalili.

Međutim, naučnici smatraju da su potrebna dodatna istraživanja kako bi ova tehnika mogla da se koristi na nečemu ozbiljnijem od zaraženih ljudskih ćelija u petrijevoj posudi, ali u pitanju je izuzetno važan i uzbudljiv prvi korak.

Izvor: 24sata.rs