Školski udžbenici u zemljama u razvoju puni su seksističkih stavova, saopštio je danas Unesko povodom 8. marta, Međunarodnog dana žena.
Agencija UN navodi da negativni stereotipi i dalje ugrožavaju proces obrazovanja djevojčica, jer su ženske ličnosti u udžbenicima suviše često prikazane kao radnice koje obavljaju poslove u domaćinstvu.
To je ,,prikrivena prepreka” za ostvarivanje rodne ravnopravnosti, izjavio je zvaničnik Uneska Manos Antoninis.
Ova agencija UN vodila je kampanju za osiguravanje obrazovanja za milione djece koja nemaju pristup školama, a u mnogim siromašnijim zemljama to se uglavnom odnosi na djevojčice.
U izvještaju se napominje da se ženski likovi često pojavljuju u sekundarnim ulogama u knjigama koje se koriste u školama i upozorava se da to ograničava očekivanja u vezi sa karijerama djevojčica.
– Osiguravanje da djevojčice i dječaci idu u školu je samo jedan dio bitke. Skoro da je još važnije da ih tamo uče o jednakosti. Konstantna rodna pristrasnost u udžbenicima potkopava motivaciju djevojčica, njihovo samopouzdanje i učešće u školskim aktivnostima – navodi se u izvještaju.
Uz navođenje primjera iz zemalja u Aziji i Africi, u izvještaju se dodaje da su muškarci u udžbenicima češće opisani kao poslovni lideri, vlasnici radnji, inženjeri, naučnici i političari, dok se ženama dodjeljuju uloge kuvarica i negovateljica djece.
Unesko napominje da se u ilustracijama u udžbenicima mnogo češće prikazuju muškarci nego žene i da je to posebno izraženo u materijalima iz oblasti nauke ili matematike.
U pojedinim slučajevima, samo jedan od 20 likova u naučnom udžbeniku je žena.
Ipak, Unesko konstatuje da postoji manji napredak u pokušajima da se postigne ravnopravnija reprezentacija polova.
Izvor: CDM
Foto: Tumblr